REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jakiej muzyki lepiej nie słuchać w aucie? fot. Fotolia
Jakiej muzyki lepiej nie słuchać w aucie? fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy kierowca ma zapewne swoje ulubione utwory muzyczne, które chętnie odtwarza jadąc samochodem. Jak się okazuję, muzyka ma istotny wpływ na bezpieczeństwo podróżnych. Które gatunki muzyczne stwarzają największe niebezpieczeństwo w ruch drogowym?

Słuchanie muzyki pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Dla wielu to sposób na odprężenie się po ciężkim dniu w pracy. Relaks za kierownicą ułatwiają kierowcom także producenci aut, oferując zestawy audio, które bez problemu połączą się z naszym telefonem komórkowym czy przenośnym odtwarzaczem muzyki. Dzięki temu nasze ulubione utwory muzyczne, zapisane na przenośnym urządzeniu, mogą nam towarzyszyć także w czasie podróży samochodem.

REKLAMA

Gatunek muzyki a bezpieczeństwo kierowcy

Jak się okazuje, warto zwrócić uwagę na to jakiej muzyki słuchamy i wyselekcjonować te gatunki, które nie wpłyną negatywnie na nasze zdolności psychomotoryczne za kierownicą auta. Według specjalistów z firmy Allianz, niektóre rodzaje muzyki poważnie ograniczają koncentrację kierowcy w czasie jazdy co w rezultacie może zakończyć się wypadkiem. Najbardziej uwagę prowadzącego od tego co dzieje się na drodze, odwraca muzyka z gatunku jazz i soul. Negatywne opinie zbiera także popularne zwłaszcza w USA Country. Do znacznego ograniczenia poziomu bezpieczeństwa na drogach przyczyniają się także Hip-hop oraz R&B. Pozytywnie oceniono za to muzykę klasyczną, której odtwarzanie w aucie uważa się za najmniej niebezpieczne. Istotny wpływ na wyniki tego rankingu ma na pewno poziom popularności danego gatunku muzycznego. Silnie rozwijający się rynek muzyczny, zwłaszcza w zakresie utworów Hip-hopowych, wypiera starsze gatunki.

Zobacz też: Kierowcy nie zdają sobie sprawy z wpływu alkoholu na organizm

Najbardziej niebezpieczne gatunki muzyczne sklasyfikowane od najniebezpieczniejszych do najmniej uciążliwych dla kierowców

  1. Jazz /blues
  2. Country
  3. Hip hop /R&B
  4. Folk
  5. Dance
  6. Pop
  7. Reggae
  8. Rock
  9. Klasyczna
  10. Inne

Oprócz pogorszenia koncentracji, muzyka ma także wpływ na nasz stan emocjonalny za kierownicą. Utwory rytmiczne, o wysokiej dynamice wpływają na naszą większą skłonność do szybkiej i brawurowej jazdy. Według firmy Allianz, najwięcej ryzykujemy słuchając podczas jazdy utworu Candy Shop 50 Centa.

Głośna muzyka w samochodzie

Niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu ulicznym ma także poziom głośności przy jakim słuchamy muzykę w aucie. Ograniczenie dźwięków jakie docierają do nas z ulicy może doprowadzić do sytuacji, w której nie usłyszymy nadjeżdżające tramwaju, karetki na sygnale czy ostrzegającego nas przed niebezpieczeństwem klaksonu innego pojazdu.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA