Jakiej muzyki lepiej nie słuchać w aucie?
REKLAMA
REKLAMA
Słuchanie muzyki pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Dla wielu to sposób na odprężenie się po ciężkim dniu w pracy. Relaks za kierownicą ułatwiają kierowcom także producenci aut, oferując zestawy audio, które bez problemu połączą się z naszym telefonem komórkowym czy przenośnym odtwarzaczem muzyki. Dzięki temu nasze ulubione utwory muzyczne, zapisane na przenośnym urządzeniu, mogą nam towarzyszyć także w czasie podróży samochodem.
REKLAMA
Gatunek muzyki a bezpieczeństwo kierowcy
Jak się okazuje, warto zwrócić uwagę na to jakiej muzyki słuchamy i wyselekcjonować te gatunki, które nie wpłyną negatywnie na nasze zdolności psychomotoryczne za kierownicą auta. Według specjalistów z firmy Allianz, niektóre rodzaje muzyki poważnie ograniczają koncentrację kierowcy w czasie jazdy co w rezultacie może zakończyć się wypadkiem. Najbardziej uwagę prowadzącego od tego co dzieje się na drodze, odwraca muzyka z gatunku jazz i soul. Negatywne opinie zbiera także popularne zwłaszcza w USA Country. Do znacznego ograniczenia poziomu bezpieczeństwa na drogach przyczyniają się także Hip-hop oraz R&B. Pozytywnie oceniono za to muzykę klasyczną, której odtwarzanie w aucie uważa się za najmniej niebezpieczne. Istotny wpływ na wyniki tego rankingu ma na pewno poziom popularności danego gatunku muzycznego. Silnie rozwijający się rynek muzyczny, zwłaszcza w zakresie utworów Hip-hopowych, wypiera starsze gatunki.
Zobacz też: Kierowcy nie zdają sobie sprawy z wpływu alkoholu na organizm
Najbardziej niebezpieczne gatunki muzyczne sklasyfikowane od najniebezpieczniejszych do najmniej uciążliwych dla kierowców
- Jazz /blues
- Country
- Hip hop /R&B
- Folk
- Dance
- Pop
- Reggae
- Rock
- Klasyczna
- Inne
Oprócz pogorszenia koncentracji, muzyka ma także wpływ na nasz stan emocjonalny za kierownicą. Utwory rytmiczne, o wysokiej dynamice wpływają na naszą większą skłonność do szybkiej i brawurowej jazdy. Według firmy Allianz, najwięcej ryzykujemy słuchając podczas jazdy utworu Candy Shop 50 Centa.
Głośna muzyka w samochodzie
Niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu ulicznym ma także poziom głośności przy jakim słuchamy muzykę w aucie. Ograniczenie dźwięków jakie docierają do nas z ulicy może doprowadzić do sytuacji, w której nie usłyszymy nadjeżdżające tramwaju, karetki na sygnale czy ostrzegającego nas przed niebezpieczeństwem klaksonu innego pojazdu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.