REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jeep Compass Euro NCAP
Jeep Compass Euro NCAP
Euro NCAP

REKLAMA

REKLAMA

Sukces marketingowy testów Euro NCAP sprawił, że większość producentów samochodów zapragnęło, by ich modele zostały odznaczone pięcioma gwiazdkami w teście zderzeniowym. Ale skupienie się na osiągnięciu doskonałego wyniku wypaczyło jednak znaczenie i prestiż jakim cieszyły się crash-testy Euro NCAP. Dlaczego?

Obecnie większość nowych modeli bez problemu zdobywa maksymalną notę pięciu gwiazdek w testach Euro NCAP.  W 2011 roku spośród 53 przebadanych modeli samochodów aż 41 z nich uzyskało wymarzone 5 gwiazdek. To rodzi pytanie, dlaczego tak bezpieczne auta nadal stają są miejscem, w którym giną ludzie?

REKLAMA

Specyficzne warunki przeprowadzanych testów

Coraz więcej osób uważa, że winę za to ponosi sama organizacja, która nie zmienia warunków przeprowadzania testów. Inżynierowie nauczyli się bowiem tak projektować auta by w konkretnych warunkach, uderzenie w daną strefę zgniotu było jak najlepiej amortyzowane przez pojazd. Problem polega na tym, że jeśli zdarzenie drogowe przebiegnie w trochę inny sposób od symulowanego, a pojazd zostanie uderzony w inny punkt, bądź zderzy się przeszkodą o innym kształcie czy poziomie odkształcania, to samochód zachowa się już inaczej.

Zobacz też: Używany Golf VI: lepszy z dieslem!

Dodatkowe punkty za wyposażenie samochodu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawdziwą lawinę komentarzy uruchomiło jednak wprowadzenie przez Euro NCAP dodatkowych punktów za wyposażenie samochodu wpływające na bezpieczeństwo jazdy. Dlaczego? Gdy w 2001 roku Laguna II generacji uzyskała maksymalną notę 5 gwiazdek, w jej cieniu stanęły tak prestiżowe auta jak Mercedes klasy C (W203) czy BMW serii 3 (E46). Oba modele uzyskały tylko 4 gwiazdki. Mercedes jednak nie próżnował i w kolejnym roku dołożył do C-klasy kontrolki informujące o niezapiętych pasach i tym samym pojazd uzyskał maksymalną notę pięciu gwiazdek…Jednak i pod tym względem poczyniono jednak pewne zmiany i od 2012 roku 5 gwiazdek może uzyskać to auto, które otrzymało 80 pkt w dziedzinie ochrony dorosłych, 75 pkt w kategorii ochrony dzieci oraz po 60 pkt w kategoriach ochrona pieszych i systemów wspomagających.

Zobacz też: Używany Fiat Bravo II: trwalszy niż stereotypy

Warto szukać alternatywy

Oczywiście nie każdego takie argumenty przekonują. Jeśli więc chcemy się upewnić, jak dany samochód zabezpiecza swoich pasażerów, warto zaczerpnąć informacji z testów przeprowadzanych przez zupełnie inne stowarzyszenia, instytuty czy organizacje. Do tych najpopularniejszych należą niemiecki ADAC i amerykański IIHS. Pierwszy z nich wskazał, że „gwiazdki” Euro NCAP zachowują swoją wartość, jeśli zderzeniu ze sobą ulegną pojazdy należące do tego samego segmentu, a różnica masy między nimi nie przekracza 200kg. Z kolei wyniki amerykańskiego Instytutu Ubezpieczeń i Bezpieczeństwa Drogowego (IIHS) niejednokrotnie ukazują w zupełnie innym świetle europejskich prymusów.

Zobacz też: Używany Saab 9-3 YS3F: szybkość bezpieczna

IIHS wprowadza nowe testy zderzeniowe

W testach IIHS pojawiła się próba, w trakcie której samochód uderza w wąską przeszkodę na wysokości przedniego reflektora. Siła uderzenia kumuluje się na bardzo małej powierzchni, przez co teoretycznie więcej energii dociera do kierowcy.  Na tego typu test nie było przygotowanych wiele „tuz” europejskiego rynku samochodowego. Na przegranym polu znaleźli się m.in. nowe Audi A4, Mercedes klasy C czy Lexus IS350. Przypomnę, że auta te zaliczyły testy Euro NCAP z maksymalną notą… Wysoki poziom bezpieczeństwa potwierdziło za to Volvo S60, udowodniając tym samym, że nadal należy do absolutnej czołówki najbezpieczniejszych aut na rynku.

Zobacz też: Używany Opel Agila: miejskie wozidełko

Różnica mas zaciera różnicę „gwiazdek”

W czym za tym tkwi problem? Przede wszystkim  w zbyt przewidywalnych warunkach testów jakim podlegają auta. Poza tym, system oceny ich bezpieczeństwa jest zbyt uogólniony i nie pozwala w sposób miarodajny odnieść i porównać ze sobą jego wyników. Przecież pasażerowie 5-gwiazdkowego Fiata 500 nie będą mieli większych szans na wyjście cało w konfrontacji z 5-gwiazdkowym Audi Q7. A niestety tak odczytują to potencjalni nabywcy samochodów. Pamiętajmy zatem, że auta można porównywać ze sobą, jeśli ich masa nie różni się o więcej niż 200kg. Powyżej tej granicy, skutki zdarzenia będą coraz bardziej odczuwalne przez pasażerów poruszających się lżejszym pojazdem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA