REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kobieta w ciąży, a prowadzenie auta

Kobieta w ciąży, a prowadzenie auta
Kobieta w ciąży, a prowadzenie auta

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku gdy ciąża rozwija się prawidłowo i przyszłej mamie nic nie dolega, nie ma przeciwwskazań do kierowania autem. Jednak każda kobieta w ciąży, która wsiada za kierownicę musi mieć na uwadze kilka kwestii, jak chociażby odpowiednie zapięcie pasów i przede wszystkim ostrożność.

Dla kobiet w ciąży zapinanie pasów nie jest rzeczą ani łatwą ani wygodną, dlatego polskie prawo zezwala kobietom będącym w widocznej ciąży na jazdę bez pasów (zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchu drogowym). Tylko czy to na pewno dobre rozwiązanie? Przyszłe mamy nie powinny rezygnować z zapinania pasów, gdyż znacznie zwiększają one szanse przeżycia zarówno matki jak i dziecka. - mówi Agnieszka Kaźmierczak z serwisu Yanosik.pl - Gdy dojdzie do zderzenia pasażer jest wyrzucany do przodu z siłą nawet kilku ton. Dzięki pasom uniknie się więc nie tylko wyrzucenia przez przednią szybę, ale też gwałtownego przygniecenia brzucha do kierownicy. Warunkiem jest jednak prawidłowe ich zapięcie. W przeciwnym razie narobią więcej szkody niż pożytku, przyciskając brzuch i miednicę, a to może okazać się fatalne w skutkach. Może dojść do przedwczesnego porodu, odklejenia się łożyska czy pęknięcia czaszki dziecka.

REKLAMA

Zobacz też: Jak prawidłowo eksploatować oświetlenie w pojazdach?

Jak więc prawidłowo zapiąć pasy?

Przede wszystkim należy pozbyć się zbędnego, wierzchniego okrycia, dzięki temu nie będzie ono krępowało naszych ruchów, ale też pas będzie lepiej przylegał do ciała. Powinien on przechodzić przez miejsca, które nie są aż tak narażone na urazy, czyli pod brzuchem, przez miednicę i biodra. Po zapięciu pas trzeba dobrze dociągnąć. Należy pamiętać, aby nie przeprowadzać pasa za plecami lub pod ramieniem i pilnować, by nie opasał brzucha. Można także zoaptrzyć się w specjalne adaptery na pasy dla ciężarnych. Istotny jest tez sposób ustawienia fotela i odpowiednia postawa. Trzeba oddalić fotel od kierownicy tak, aby nie dotykać do niej brzuchem, ale żeby móc przy tym operować pedałami. Plecy powinny przywierać mocno do siedzenia,
a ramiona być wyprostowane.

W trasie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie polskie drogi są - każdy widzi. Dziur i wertepów na nich niestety nie brakuje. Nie sprzyja to zmotoryzowanej mamie, dlatego powinna starać się omijać wszelkie nierówności na jezdni, nawet kosztem wybrania dłuższej trasy, która za to jest w lepszym stanie technicznym. W zaplanowaniu trasy pomogą programy z opcją nawigacji, jak darmowa aplikacja na smartfony Yanosik. Dzięki niej unikniemy stresu związanego ze staniem w korkach, a maleństwu zaoszczędzimy "wdychania" spalin. - dodaje A. Kaźmierczak. W przypadku, gdy trzeba wybrać się w dłuższą podróż autem należy robić regularnie krótkie postoje. Dzięki temu nie tylko dotlenimy organizm, ale też unikniemy skurczy nóg i opuchnięć. Warto też zabrać ze sobą dokumentację medyczną oraz numer kontaktowy do lekarza prowadzącego ciążę.

Zobacz też: Gaszenie samochodu cz. 1 - rozpoznanie ognia

Kiedy przyszła mama nie powinna wsiadać za kółko?

Ostatnie tygodnie ciąży (maksymalnie koniec drugiego trymestru) to czas kiedy powinna zrezygnować
z prowadzenia auta. Coraz częstsze ruchy dziecka mogą odwracać uwagę od sytuacji na drodze. Szybkość reakcji może być dłuższa niż zwykle. Kobiety będące w ciąży mogą mieć problemy z koncentracją, tym bardziej jeśli muszą zażywać jakieś leki – należy koniecznie dowiedzieć się czy nie wywierają one wpływu na prowadzenie pojazdow. Rosnący brzuszek także nie ułatwia wykonywania manewrów kierownicą. A w razie wypadku zwiększa się ryzyko uszkodzenia płodu przez np. poduszkę powietrzną. Istnieją także pewne dolegliwości, które negatywnie wpływają na prowadzenie auta, jak problemy z ciśnieniem lub cukrzyca ciężarnych. Mogą one skutkować objawami obniżającymi zdolność prowadzenia pojazdów – sennością,  silnymi bólami głowy, zaburzeniami widzenia i świadomości.

Źródło: Creandi.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA