REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kobieta w ciąży, a prowadzenie auta

Kobieta w ciąży, a prowadzenie auta
Kobieta w ciąży, a prowadzenie auta

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku gdy ciąża rozwija się prawidłowo i przyszłej mamie nic nie dolega, nie ma przeciwwskazań do kierowania autem. Jednak każda kobieta w ciąży, która wsiada za kierownicę musi mieć na uwadze kilka kwestii, jak chociażby odpowiednie zapięcie pasów i przede wszystkim ostrożność.

Dla kobiet w ciąży zapinanie pasów nie jest rzeczą ani łatwą ani wygodną, dlatego polskie prawo zezwala kobietom będącym w widocznej ciąży na jazdę bez pasów (zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchu drogowym). Tylko czy to na pewno dobre rozwiązanie? Przyszłe mamy nie powinny rezygnować z zapinania pasów, gdyż znacznie zwiększają one szanse przeżycia zarówno matki jak i dziecka. - mówi Agnieszka Kaźmierczak z serwisu Yanosik.pl - Gdy dojdzie do zderzenia pasażer jest wyrzucany do przodu z siłą nawet kilku ton. Dzięki pasom uniknie się więc nie tylko wyrzucenia przez przednią szybę, ale też gwałtownego przygniecenia brzucha do kierownicy. Warunkiem jest jednak prawidłowe ich zapięcie. W przeciwnym razie narobią więcej szkody niż pożytku, przyciskając brzuch i miednicę, a to może okazać się fatalne w skutkach. Może dojść do przedwczesnego porodu, odklejenia się łożyska czy pęknięcia czaszki dziecka.

REKLAMA

Zobacz też: Jak prawidłowo eksploatować oświetlenie w pojazdach?

Jak więc prawidłowo zapiąć pasy?

Przede wszystkim należy pozbyć się zbędnego, wierzchniego okrycia, dzięki temu nie będzie ono krępowało naszych ruchów, ale też pas będzie lepiej przylegał do ciała. Powinien on przechodzić przez miejsca, które nie są aż tak narażone na urazy, czyli pod brzuchem, przez miednicę i biodra. Po zapięciu pas trzeba dobrze dociągnąć. Należy pamiętać, aby nie przeprowadzać pasa za plecami lub pod ramieniem i pilnować, by nie opasał brzucha. Można także zoaptrzyć się w specjalne adaptery na pasy dla ciężarnych. Istotny jest tez sposób ustawienia fotela i odpowiednia postawa. Trzeba oddalić fotel od kierownicy tak, aby nie dotykać do niej brzuchem, ale żeby móc przy tym operować pedałami. Plecy powinny przywierać mocno do siedzenia,
a ramiona być wyprostowane.

W trasie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie polskie drogi są - każdy widzi. Dziur i wertepów na nich niestety nie brakuje. Nie sprzyja to zmotoryzowanej mamie, dlatego powinna starać się omijać wszelkie nierówności na jezdni, nawet kosztem wybrania dłuższej trasy, która za to jest w lepszym stanie technicznym. W zaplanowaniu trasy pomogą programy z opcją nawigacji, jak darmowa aplikacja na smartfony Yanosik. Dzięki niej unikniemy stresu związanego ze staniem w korkach, a maleństwu zaoszczędzimy "wdychania" spalin. - dodaje A. Kaźmierczak. W przypadku, gdy trzeba wybrać się w dłuższą podróż autem należy robić regularnie krótkie postoje. Dzięki temu nie tylko dotlenimy organizm, ale też unikniemy skurczy nóg i opuchnięć. Warto też zabrać ze sobą dokumentację medyczną oraz numer kontaktowy do lekarza prowadzącego ciążę.

Zobacz też: Gaszenie samochodu cz. 1 - rozpoznanie ognia

Kiedy przyszła mama nie powinna wsiadać za kółko?

Ostatnie tygodnie ciąży (maksymalnie koniec drugiego trymestru) to czas kiedy powinna zrezygnować
z prowadzenia auta. Coraz częstsze ruchy dziecka mogą odwracać uwagę od sytuacji na drodze. Szybkość reakcji może być dłuższa niż zwykle. Kobiety będące w ciąży mogą mieć problemy z koncentracją, tym bardziej jeśli muszą zażywać jakieś leki – należy koniecznie dowiedzieć się czy nie wywierają one wpływu na prowadzenie pojazdow. Rosnący brzuszek także nie ułatwia wykonywania manewrów kierownicą. A w razie wypadku zwiększa się ryzyko uszkodzenia płodu przez np. poduszkę powietrzną. Istnieją także pewne dolegliwości, które negatywnie wpływają na prowadzenie auta, jak problemy z ciśnieniem lub cukrzyca ciężarnych. Mogą one skutkować objawami obniżającymi zdolność prowadzenia pojazdów – sennością,  silnymi bólami głowy, zaburzeniami widzenia i świadomości.

Źródło: Creandi.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA