REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Systemy wspomagające kierowcę to strażnicy bezpieczeństwa!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
asystent zmiany pasa ruchu motocykl
asystent zmiany pasa ruchu motocykl
Bosch

REKLAMA

REKLAMA

Samochody stają się coraz bardziej inteligentne. Teraz oferują nie tylko precyzyjne sterowanie pracą silnika, ale też są w stanie kontrolować poczynania kierowcy podczas jazdy. Systemy wspomagające kierowcę to kolejny krok w stronę bezpieczeństwa.

Jednym z ważniejszych punktów w historii systemów wspomagających kierowcę stał się rok 2001 i prezentacja konceptu Volvo SCC podczas targów motoryzacyjnych w Detroit. Na pierwszy rzut oka szwedzki model wygląda jak hatchback segmentu C. To jednak były wyłącznie pozory. Auto pokazało bowiem szereg inteligentnych rozwiązań, które miały sprawiać że kierowca zyska asystenta podczas jazdy. O jakich systemach mowa? SCC ostrzegało o możliwości wystąpienia kolizji z autem jadącym z przodu, miało wyświetlacz head-up, monitorowało martwe pole, ostrzegało o opuszczeniu pasa ruchu, miało aktywny tempomat czy kamery dookoła nadwozia.

REKLAMA

W roku 2001 tak skomponowana lista systemów wspomagających kierowcę budziła uśmiech politowania. Właściciele aut na całym świecie nie wierzyli w to, że układy wspierające mają jakąkolwiek szansę na wejście do seryjnej produkcji. Czas zweryfikował jednak to przekonanie, a dziś nie dość, że lista asystentów rozbudowała się, to jeszcze np. układ awaryjnie wyhamowujący pojazd stał się standardem nawet w segmencie B! Jak odnaleźć się w gąszczu rozwiązań, których zadaniem jest pomaganie kierowcy w czasie jazdy? W tym celu powstał ten poradnik.

Systemy wspomagające kierowcę - co oznaczają?

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Aktywny tempomat - kierowca ustala maksymalną prędkość auta i skupia się na kierowaniu. Aktualną prędkość i odstęp od pojazdu poprzedzającego wybiera komputer sterujący.
  • Asystent jazdy nocnej - system noktowizyjny, który na wyświetlaczu komputera pokładowego pokazuje ludzi i zwierzęta znajdujące się w nieoświetlonej okolicy drogi w nocy.
  • Asystent martwego pola - monitoruje martwe pole pojazdu i wskazuje, że znajduje się w nim inny użytkownik drogi.
  • System rozpoznawania znaków drogowych - za pomocą kamer odczytuje znaki ustawione przy drodze i informuje o ich obecności. Asystent na ogół odczytuje ograniczenia prędkości i znaki zakazu.
  • Asystent parkowania - system automatycznego parkowania pojazdu. Kierowca porusza autem do przodu i do tyłu, a system obsługuje skręt kół.
  • Asystent pasa ruchu - kontroluje czy auto znajduje się na swoim pasie ruchu. System ten często jest łączony z układem utrzymującym pojazd na pasie ruchu - w takim przypadku układ naprowadza samochód na właściwy tor jazdy po niezamierzonej zmianie kierunku jazdy.
  • Asystent wyjazdu tyłem z parkingu - za pomocą czujników monitoruje czy np. podczas wyjeżdżania z miejsca parkingowego tyłem nie nadjeżdżają inne pojazdy i nie występuje zagrożenie kolizją.
  • Automatyczne powiadamianie o wypadkach drogowych - system, który w razie wystąpienia wypadku drogowego wzywa służby ratunkowe na miejsce zdarzenia.
  • System rozpoznawania zmęczenia kierowcy - monitoruje zachowania prowadzącego i wyświetla komunikat w sytuacji, w której uważa że ten jest zmęczony i nie powinien dalej prowadzić auta.
  • Wykrywanie pieszych - system monitorujący otoczenie drogi i reagujący uruchomieniem hamulców w sytuacji, w której na jezdnię nagle wtargnie pieszy.
  • System awaryjnego hamowania - układ rozpoczynający procedurę automatycznego hamowania w sytuacji, w której wykryje zagrożenie wystąpienia kolizji z pojazdem poprzedzającym.
  • Światła adaptacyjne - auto monitoruje sytuację na drodze i poziom oświetlenia. Na tej podstawie podejmuje decyzję dotyczącą uruchomienia odpowiedniego typu świateł.
  • Kamera 360 - kamera pokazująca samochód i jego otoczenie „z lotu ptaka”.

Systemy wspomagające kierowcę - jakie nazwy można spotkać na rynku?

  • Aktywny tempomat - ACC, Speedtronic, Distronic Plus, Adaptive Cruise Control, Active Cruise Control
  • Asystent jazdy nocnej - Audi Night Vision, Night Vision Assistant
  • Asystent martwego pola - Side Assist, Rear Vehicle Monitoring, BLIS
  • System rozpoznawania znaków drogowych - Traffic Sign Recognition, Traffic Sign Assistant
  • Asystent parkowania - Remote Control Parking, Remote Parking Pilot, Park Assist, Active Park Assist, SIPA
  • Asystent pasa ruchu - AFIL, Lane Assist, Lane Departure Assist
  • Asystent wyjazdu tyłem z parkingu - Rear Cross Traffic Assist, Cross Traffic Alert, Rear Traffic Assist
  • Automatyczne powiadamianie o wypadkach drogowych - eCall, OnStar
  • System rozpoznawania zmęczenia kierowcy - Driver Alert, Attention Assist
  • System awaryjnego hamowania - City Safety, Front Assist, City Break Control, Forward Collision Mitigation, Pre-Safe Brake
  • Światła adaptacyjne - Adaptive Forward Lighting
  • Kamera 360 - Surround View, Vision 360, Around View Monitor, Bird's Eye, Area View, 360 Camera

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

REKLAMA

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

REKLAMA