REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Systemy wspomagające kierowcę to strażnicy bezpieczeństwa!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
asystent zmiany pasa ruchu motocykl
asystent zmiany pasa ruchu motocykl
Bosch

REKLAMA

REKLAMA

Samochody stają się coraz bardziej inteligentne. Teraz oferują nie tylko precyzyjne sterowanie pracą silnika, ale też są w stanie kontrolować poczynania kierowcy podczas jazdy. Systemy wspomagające kierowcę to kolejny krok w stronę bezpieczeństwa.

Jednym z ważniejszych punktów w historii systemów wspomagających kierowcę stał się rok 2001 i prezentacja konceptu Volvo SCC podczas targów motoryzacyjnych w Detroit. Na pierwszy rzut oka szwedzki model wygląda jak hatchback segmentu C. To jednak były wyłącznie pozory. Auto pokazało bowiem szereg inteligentnych rozwiązań, które miały sprawiać że kierowca zyska asystenta podczas jazdy. O jakich systemach mowa? SCC ostrzegało o możliwości wystąpienia kolizji z autem jadącym z przodu, miało wyświetlacz head-up, monitorowało martwe pole, ostrzegało o opuszczeniu pasa ruchu, miało aktywny tempomat czy kamery dookoła nadwozia.

REKLAMA

W roku 2001 tak skomponowana lista systemów wspomagających kierowcę budziła uśmiech politowania. Właściciele aut na całym świecie nie wierzyli w to, że układy wspierające mają jakąkolwiek szansę na wejście do seryjnej produkcji. Czas zweryfikował jednak to przekonanie, a dziś nie dość, że lista asystentów rozbudowała się, to jeszcze np. układ awaryjnie wyhamowujący pojazd stał się standardem nawet w segmencie B! Jak odnaleźć się w gąszczu rozwiązań, których zadaniem jest pomaganie kierowcy w czasie jazdy? W tym celu powstał ten poradnik.

Systemy wspomagające kierowcę - co oznaczają?

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Aktywny tempomat - kierowca ustala maksymalną prędkość auta i skupia się na kierowaniu. Aktualną prędkość i odstęp od pojazdu poprzedzającego wybiera komputer sterujący.
  • Asystent jazdy nocnej - system noktowizyjny, który na wyświetlaczu komputera pokładowego pokazuje ludzi i zwierzęta znajdujące się w nieoświetlonej okolicy drogi w nocy.
  • Asystent martwego pola - monitoruje martwe pole pojazdu i wskazuje, że znajduje się w nim inny użytkownik drogi.
  • System rozpoznawania znaków drogowych - za pomocą kamer odczytuje znaki ustawione przy drodze i informuje o ich obecności. Asystent na ogół odczytuje ograniczenia prędkości i znaki zakazu.
  • Asystent parkowania - system automatycznego parkowania pojazdu. Kierowca porusza autem do przodu i do tyłu, a system obsługuje skręt kół.
  • Asystent pasa ruchu - kontroluje czy auto znajduje się na swoim pasie ruchu. System ten często jest łączony z układem utrzymującym pojazd na pasie ruchu - w takim przypadku układ naprowadza samochód na właściwy tor jazdy po niezamierzonej zmianie kierunku jazdy.
  • Asystent wyjazdu tyłem z parkingu - za pomocą czujników monitoruje czy np. podczas wyjeżdżania z miejsca parkingowego tyłem nie nadjeżdżają inne pojazdy i nie występuje zagrożenie kolizją.
  • Automatyczne powiadamianie o wypadkach drogowych - system, który w razie wystąpienia wypadku drogowego wzywa służby ratunkowe na miejsce zdarzenia.
  • System rozpoznawania zmęczenia kierowcy - monitoruje zachowania prowadzącego i wyświetla komunikat w sytuacji, w której uważa że ten jest zmęczony i nie powinien dalej prowadzić auta.
  • Wykrywanie pieszych - system monitorujący otoczenie drogi i reagujący uruchomieniem hamulców w sytuacji, w której na jezdnię nagle wtargnie pieszy.
  • System awaryjnego hamowania - układ rozpoczynający procedurę automatycznego hamowania w sytuacji, w której wykryje zagrożenie wystąpienia kolizji z pojazdem poprzedzającym.
  • Światła adaptacyjne - auto monitoruje sytuację na drodze i poziom oświetlenia. Na tej podstawie podejmuje decyzję dotyczącą uruchomienia odpowiedniego typu świateł.
  • Kamera 360 - kamera pokazująca samochód i jego otoczenie „z lotu ptaka”.

Systemy wspomagające kierowcę - jakie nazwy można spotkać na rynku?

  • Aktywny tempomat - ACC, Speedtronic, Distronic Plus, Adaptive Cruise Control, Active Cruise Control
  • Asystent jazdy nocnej - Audi Night Vision, Night Vision Assistant
  • Asystent martwego pola - Side Assist, Rear Vehicle Monitoring, BLIS
  • System rozpoznawania znaków drogowych - Traffic Sign Recognition, Traffic Sign Assistant
  • Asystent parkowania - Remote Control Parking, Remote Parking Pilot, Park Assist, Active Park Assist, SIPA
  • Asystent pasa ruchu - AFIL, Lane Assist, Lane Departure Assist
  • Asystent wyjazdu tyłem z parkingu - Rear Cross Traffic Assist, Cross Traffic Alert, Rear Traffic Assist
  • Automatyczne powiadamianie o wypadkach drogowych - eCall, OnStar
  • System rozpoznawania zmęczenia kierowcy - Driver Alert, Attention Assist
  • System awaryjnego hamowania - City Safety, Front Assist, City Break Control, Forward Collision Mitigation, Pre-Safe Brake
  • Światła adaptacyjne - Adaptive Forward Lighting
  • Kamera 360 - Surround View, Vision 360, Around View Monitor, Bird's Eye, Area View, 360 Camera

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

REKLAMA

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

REKLAMA

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

REKLAMA