REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta ratownicza w kodzie QR

Naklejka z kodem QR umieszczona na słupku B.
Naklejka z kodem QR umieszczona na słupku B.
Mercedes-Benz

REKLAMA

REKLAMA

Mercedes-Benz wprowadza w swoich pojazdach karty ratownicze zapisane w kodach QR. Stosowne naklejki są umieszczane na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa oraz na słupku B.

Informacje zawarte w karcie ratowniczej

Dzięki informacjom z karty ratowniczej służby wiedzą na przykład, czy mogą bez obaw użyć nożyc hydraulicznych. Dzisiaj karty takie udostępniają dla swoich modeli wszyscy producenci samochodów ale Daimler - jako pierwszy na świecie koncern motoryzacyjny - zapewnia bezpośredni dostęp do karty ratunkowej konkretnego modelu za pośrednictwem kodu QR.

REKLAMA

REKLAMA

Kody QR są standardowo umieszczane we wszystkich nowych modelach Mercedes-Benz od końca 2013 roku, a od stycznia br. - również w smartach. Od ręki mogą być także przyklejone we wszystkich używanych modelach Mercedes-Benz i smart wyprodukowanych od roku 1990. Usługa musi zostać wykonana w autoryzowanym serwisie.

- Poprzez umożliwienie elektronicznego dostępu do karty ratowniczej za pomocą kodu QR Mercedes-Benz wspiera ratowanie ofiar wypadków. Etykietę z kodem QR można bez trudu przykleić również w autach używanych, więc korzyści w zakresie bezpieczeństwa nie są zarezerwowane jedynie dla nabywców nowych Mercedesów - mówi Christian Treiber, dyrektor Mercedes-Benz Global Service & Parts ds. serwisu i części do aut osobowych.

Zobacz też: Testy zderzeniowe Euro NCAP - jak ocenia się stopień bezpieczeństwa samochodu?

Gdzie są naklejane kody QR?

W celu błyskawicznej identyfikacji kody QR przyklejane są na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa oraz na słupku B po przeciwnej stronie nadwozia. Biegli z zakresu wypadków drogowych ustalili, że właśnie te dwa miejsca są najłatwiej dostępne z zewnątrz, a do ich uszkodzeń dochodzi jedynie w rzadkich przypadkach.

Zobacz też: Cyclist Detection - system chroniący rowerzystów

Biało-czarny symbol można dziś spotkać praktycznie wszędzie: w reklamach, na opakowaniach, a nawet na wizytówkach. Zawiera on ciąg znaków, które umożliwiają natychmiastową reakcję (stąd skrót "QR" - od słów "quick response", czyli "szybka odpowiedź") i przenoszą użytkownika do określonej strony internetowej. Aby uzyskać dostęp do karty ratowniczej, wystarczy zeskanować kod za pomocą smartfona lub tabletu podłączonego do sieci. Karty są obecnie dostępne w 23 językach; na ekranie prezentowane są w języku, w jakim działa interfejs urządzenia (lub w angielskim, jeśli brakuje karty w danym języku). Mercedes-Benz pracuje nad specjalną aplikację dla służb ratowniczych, dzięki której karty będą wyświetlały się na ekranie smartfona lub tabletu nawet bez połączenia z internetem.

Mercedes-Benz zrzekł się praw do uzyskania patentu, aby inni producenci również mogli skorzystać z nowej technologii.

Źródło: Mercedes-Benz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

    Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

    Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

    W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

    Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

    Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

    Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

    Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

    REKLAMA

    Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

    Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

    Odbieranie prawa jazdy seniorom. Przepisy pozwalają na to od lat!

    Wiek i ewentualne choroby robią swoje. Senior może nie nadawać się do prowadzenia pojazdu i to pomimo wielu lat spędzonych za kółkiem. Czy jest zatem możliwość, aby stracił prawo jazdy? Trochę nie, a trochę tak. Są przepisy, które stanowią furtkę. I obowiązują od lat.

    Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji

    Samochody zarejestrowane w Rosji dostały właśnie zakaz wjazdu na teren UE. 17 września 2023 r. stosowne przepisy zaczęły obowiązywać w Polsce. Co oznaczają? Czy przewidują jakieś wyjątki? O tym w naszym poradniku.

    Darmowe OC dla kupujących auta (nowe i używane) przed wyborami. Warto złapać okazję, bo niedługo będzie drożej!

    Duża obniżka stóp procentowych dokonana na początku września przez Radę Polityki Pieniężnej, wskutrek czego stopa WIBOR „zjechała” poniżej 6%, spowodowało zauważalny spadek raty za samochód nowy i używany – wynika z symulacji Carsmile i Otomoto Klik. Obniżka raty jest już na tyle znacząca, że pozwala pokryć koszt ubezpieczenia OC. Korzyść ta może jednak okazać się krótkotrwała, bo za chwilę auta znów zaczną drożeć – ostrzegają eksperci. 

    REKLAMA

    Punkty karne na rok. Od 17 września 2023 r. ważne zmiany dla kierowców

    Punkty karne na rok? Dokładnie. Wykroczenia popełnione przez kierowców od 17 września 2023 r. będą związane krótszym terminem przedawnienia punktów karnych. Tyle że to nadal dopiero połowa informacji. Bo nadal kluczowy jest bieg naliczania przedawnienia.

    Kurs redukujący 6 punktów karnych. Trwają zapisy, ale tanio nie jest

    Kurs redukujący 6 punktów karnych po rocznej przerwie teoretycznie wrócił do WORD-ów 17 września 2023 r. Teoretycznie, bo praktycznie szkolenia są dopiero przygotowywane. Wiadomo, ile będzie kosztował udział w szkoleniu. Stawka jest naprawdę wysoka.

    REKLAMA