Polacy wciąż rzadko zapinają pasy bezpieczeństwa
REKLAMA
REKLAMA
83% kierowców i 87% pasażerów z przodu zapina w Polsce pasy bezpieczeństwa w samochodach osobowych. Na tylnych siedzeniach pasy zapina już tylko nieco ponad połowa pasażerów. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego publikuje raport stosowania pasów bezpieczeństwa w Polsce.
REKLAMA
Zobacz też: Zły stan techniczny aut przyczyną wypadków drogowych
Im wyższa ranga drogi, tym chętniej Polacy zapinają pasy
Z zapiętymi pasami częściej jeździmy na drogach krajowych i w dużych miastach (ponad 85% wszystkich osób siedzących w pojeździe). Wraz z klasą drogi poziom zapinania pasów spada i na drogach powiatowych wynosi już tylko 66%.
Nieco częściej pasy stosują także kobiety niż mężczyźni (85% w porównaniu do 81%), a w porównaniu do innych grup wiekowych pasy zdecydowanie rzadziej zapinają osoby młode w wieku ok. 18-24 lat (73%).
W innych pojazdach stopień zapinania pasów był zdecydowanie niższy i wynosił:
- w samochodach ciężarowych – 36%,
- w ciężarowych z przyczepą – 54%,
- w samochodach dostawczych – 66%,
- w taksówkach – 26%.
W ostatnich tego typu badaniach prowadzonych w Polsce w 2008 r. stopień zapinania pasów był o ok. 6% niższy.
Zobacz też: Dzień tygodnia a liczba wypadków samochodowych - wybór dnia na podróż
W większości krajów UE więcej osób zapina pasy bezpieczeństwa
Mimo poprawy, sytuacja w naszym kraju ciągle odbiega od większości krajów UE, gdzie w samochodach osobowych poziom zapinania pasów jest wyższy i tylko dla kierowców i pasażerów siedzących z przodu wynosi powyżej 90%.
Badania dot. stosowania pasów bezpieczeństwa w Polsce, przeprowadzili na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady BRD, eksperci z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej oraz Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej przy okazji zeszłorocznych pomiarów prędkości
Źródło: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.