REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hulajnoga elektryczna: czy jest bezpieczna? Raport UOKiK

Hulajnoga elektryczna: czy jest bezpieczna? Raport UOKiK
Hulajnoga elektryczna: czy jest bezpieczna? Raport UOKiK

REKLAMA

REKLAMA

Na polskich ulicach dosłownie wybuchła moda na elektryczne hulajnogi. Bezpieczeństwo zaraz obok wygody jest ich najważniejszą cechą? To postanowiła sprawdzić Inspekcja Handlowa. Jej wnioski nie są jednak optymistyczne...

Raport przygotowany przez UOKiK jest wynikiem kontroli prowadzonej w II kwartale 2019 roku. Jej cel? Inspektorzy Inspekcji Handlowej sprawdzali czy elektryczne hulajnogi i inne środki transportu osobistego dostępne w sklepach - które nie podlegają obowiązkowi homologacji - spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn.

REKLAMA

Elektryczna hulajnoga: bezpieczeństwo to dobre oznakowanie!

REKLAMA

Wyniki kontroli? Blisko 70 proc. produktów pochodziła z importu. Tylko 9,8 proc. była produkcji krajowej, a 7,3 proc. została wyprodukowana w innym kraju UE. Co z blisko 15 proc. hulajnóg? Inspektorzy tak właściwie nie byli w stanie określić w jakim kraju powstały. A to nie koniec nieprawidłowości. W 32 kontrolowanych placówkach PIH znalazł urządzenia posiadające nieprawidłowo sporządzone instrukcje obsługi, a w 28 nieprawidłowo oznaczone produkty.

Po kontroli skierowano do organów ścigania 4 zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Powód? Sprzedawcy wprowadzali do obrotu produkt, który nie spełniał zasadniczych wymagań. A to nie koniec wniosków. Bo wysoki odsetek nieprawidłowości pokazuje, że świadomość obowiązujących uregulowań prawnych wśród przedsiębiorców wprowadzających te wyroby do obrotu jest niska. A to z miejsca stawia konsumentów na straconej pozycji.

Bezpieczeństwo na elektrycznej hulajnodze, deskorolce i rowerze:

  • zwróć uwagę na to czy na urządzeniu znajduje się znak CE - pozwala on domniemywać zgodność danego wyrobu z zasadniczymi wymaganiami określonymi w stosownych przepisach unijnych,
  • zwróć uwagę na dodatkowe atesty - najbardziej znanym symbolem bezpieczeństwa jest niemiecki znak „GS“ (skrót od „Geprüfte Sicherheit“ – potwierdzone bezpieczeństwo), poza tym może się pojawić znak TÜV (Technischer Überwachungsverein), VDE (Verband der Elektrotechnik Elektronik Informationstechnik) czy też Znak Zgodności z Polską Normą,
  • sprawdź stan urządzenia - obudowa nie powinna mieć pęknięć czy wgnieceń, a przewody, przełączniki i osłony nie powinny zostać zamocowane w sposób luźny,
  • na urządzeniu powinny się znajdować informacje określające: nazwę i adres producenta, oznaczenie serii lub typu maszyny, informacje niezbędne do bezpiecznego użytkowania oraz dotyczące typu maszyny,
  • do wyrobu powinny być dołączone instrukcje obsługi w języku polskim!

Źródło: Materiały prasowe UOKiK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA