REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hulajnoga elektryczna: czy jest bezpieczna? Raport UOKiK

Hulajnoga elektryczna: czy jest bezpieczna? Raport UOKiK
Hulajnoga elektryczna: czy jest bezpieczna? Raport UOKiK

REKLAMA

REKLAMA

Na polskich ulicach dosłownie wybuchła moda na elektryczne hulajnogi. Bezpieczeństwo zaraz obok wygody jest ich najważniejszą cechą? To postanowiła sprawdzić Inspekcja Handlowa. Jej wnioski nie są jednak optymistyczne...

Raport przygotowany przez UOKiK jest wynikiem kontroli prowadzonej w II kwartale 2019 roku. Jej cel? Inspektorzy Inspekcji Handlowej sprawdzali czy elektryczne hulajnogi i inne środki transportu osobistego dostępne w sklepach - które nie podlegają obowiązkowi homologacji - spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn.

REKLAMA

Elektryczna hulajnoga: bezpieczeństwo to dobre oznakowanie!

REKLAMA

Wyniki kontroli? Blisko 70 proc. produktów pochodziła z importu. Tylko 9,8 proc. była produkcji krajowej, a 7,3 proc. została wyprodukowana w innym kraju UE. Co z blisko 15 proc. hulajnóg? Inspektorzy tak właściwie nie byli w stanie określić w jakim kraju powstały. A to nie koniec nieprawidłowości. W 32 kontrolowanych placówkach PIH znalazł urządzenia posiadające nieprawidłowo sporządzone instrukcje obsługi, a w 28 nieprawidłowo oznaczone produkty.

Po kontroli skierowano do organów ścigania 4 zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Powód? Sprzedawcy wprowadzali do obrotu produkt, który nie spełniał zasadniczych wymagań. A to nie koniec wniosków. Bo wysoki odsetek nieprawidłowości pokazuje, że świadomość obowiązujących uregulowań prawnych wśród przedsiębiorców wprowadzających te wyroby do obrotu jest niska. A to z miejsca stawia konsumentów na straconej pozycji.

Bezpieczeństwo na elektrycznej hulajnodze, deskorolce i rowerze:

  • zwróć uwagę na to czy na urządzeniu znajduje się znak CE - pozwala on domniemywać zgodność danego wyrobu z zasadniczymi wymaganiami określonymi w stosownych przepisach unijnych,
  • zwróć uwagę na dodatkowe atesty - najbardziej znanym symbolem bezpieczeństwa jest niemiecki znak „GS“ (skrót od „Geprüfte Sicherheit“ – potwierdzone bezpieczeństwo), poza tym może się pojawić znak TÜV (Technischer Überwachungsverein), VDE (Verband der Elektrotechnik Elektronik Informationstechnik) czy też Znak Zgodności z Polską Normą,
  • sprawdź stan urządzenia - obudowa nie powinna mieć pęknięć czy wgnieceń, a przewody, przełączniki i osłony nie powinny zostać zamocowane w sposób luźny,
  • na urządzeniu powinny się znajdować informacje określające: nazwę i adres producenta, oznaczenie serii lub typu maszyny, informacje niezbędne do bezpiecznego użytkowania oraz dotyczące typu maszyny,
  • do wyrobu powinny być dołączone instrukcje obsługi w języku polskim!

Źródło: Materiały prasowe UOKiK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA