REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pies w rozgrzanym samochodzie - co można, a co należy zrobić?

Pies w rozgrzanym samochodzie - co można, a co należy zrobić?
Pies w rozgrzanym samochodzie - co można, a co należy zrobić?

REKLAMA

REKLAMA

Sezon wakacyjny w pełni. I pomimo wielu akcji społecznych informujących o zagrożeniach czyhających na zwierzaki zamknięte w autach, nadal zdarza się znaleźć psa w rozgrzanym samochodzie. Co należy wtedy zrobić?

Rozgrzany na słońcu samochód stanowi śmiertelną pułapkę. Nawet jeżeli kierowca uchyli w pojeździe szyby - a zrobi to wyłącznie delikatnie, bo ma zamiar się od niego oddalić - w kabinie pasażerskiej może panować temperatura dochodząca do 60 stopni Celsjusza. To oznacza przegrzanie i śmierć. Co powinni zatem zrobić przechodnie, którzy zobaczą psa w rozgrzanym samochodzie? W pierwszej kolejności powinni poinformować o tym fakcie stosowne służby - tj. policję lub straż miejską.

REKLAMA

Pies w rozgrzanym samochodzie - wolno zbić szybę gdy…

Może się jednak okazać, że pies w rozgrzanym samochodzie nie będzie w stanie wytrzymać działania temperatury do czasu przyjazdu służb - sytuacja zagraża jego życiu lub zdrowiu. A w takim przypadku przechodzeń ma prawo wybić jedną z szyb w pojeździe. Tak, to oznacza zniszczenie mienia. Przechodzeń nie poniesie jednak odpowiedzialności. Powód? Wybicie szyby nastąpiło w stanie wyższej konieczności - działanie miało w końcu na celu uratowanie życia zwierzęcia, a nie samo zniszczenie szyby w aucie.

Pies w rozgrzanym samochodzie - konsekwencje prawne:

Zwierzęta w Polsce na mocy przepisów są objęte ochroną. Ta zakłada m.in. humanitarne traktowanie. Z jakimi zatem konsekwencjami musi się liczyć kierowca, który zostawi pies w rozgrzanym samochodzie? Wymiana szyby warta kilkaset złotych będzie zdecydowanie najmniej dotkliwą karą. W końcu funkcjonariusze prawdopodobnie uznają czyn za znęcanie się nad zwierzęciem. A to oznacza sprawę w sądzie oraz zgodnie z ustawą o ochronie praw zwierząt nawet 2 lata więzienia.

Pies w rozgrzanym samochodzie - kiedy za zbitą szybę trzeba zapłacić?

Kluczem do wyjaśnienia tego pojęcia jest stan wyższej konieczności. A więc jeżeli przechodzeń widzi, że np. pies zamknięty w samochodzie zachowuje się normalnie i nie dyszy nadmiernie, powinien poczekać na przyjazd na miejsce służb w postaci policji czy straży miejskiej. Zbicie szyby wyłącznie w celu uwielbienia zwierzaka naraża przechodnia na konsekwencje - właściciel auta na drodze cywilnej może dochodzić rekompensaty za zniszczenia. W sytuacji, w której pies znajduje się w samochodzie zaparkowanym np. przy galerii, można poprosić ochronę o wezwanie przez głośnik jego właściciela. W skrócie: kluczem do udanej akcji ratunkowej jest rozsądek.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA