REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie dojechać do celu w święta? Alkohol, telefon i pasy. Oto święta trójca

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
oprac. Kuba Brzeziński
Jak bezpiecznie dojechać do celu w święta?
Jak bezpiecznie dojechać do celu w święta?
Auxilia S.A.

REKLAMA

REKLAMA

W okresie świąt Bożego Narodzenia wyjeżdżającym należy życzyć takiej samej ilości wyjazdów spod domu, jak i powrotów na parking. Jak bezpiecznie dojechać do celu w święta? W tym materiale mamy zestaw wskazówek.

rozwiń >

Świąteczne dni są trzy. W tym roku jednak wyjazdy mogą się przedłużyć nawet na pięć dni. W tym czasie na drogach będzie panować duży ruch. A duży ruch może oznaczać większą ilość sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa.

REKLAMA

Ponad 30 wypadków dziennie. Okres świąt daje tragiczne statystyki

Statystyki nie pozostawiają żadnych złudzeń. W ciągu 3 dni świątecznych w roku 2020 i 2022 ilość wypadków utrzymywała się na podobnym poziomie. Było ich odpowiednio 94 i 96. W roku 2021 ilość zdarzeń okazała się sporo wyższa. Wtedy miało miejsce 112 wypadków. Skutki były opłakane. Tylko w zeszłym roku w okresie świąt Bożego Narodzenia zginęło 8 osób. 114 zostało rannych. W tej perspektywie ze zdwojoną siłą wybrzmiewa pytanie: "Jak bezpiecznie dojechać do celu w święta?"

statystyki wypadków w święta Bożego Narodzenia w Polsce 2020, 2021, 2022

statystyki wypadków w święta Bożego Narodzenia w Polsce 2020, 2021, 2022

statystyki wypadków w święta Bożego Narodzenia w Polsce 2020, 2021, 2022

Auxilia S.A.

Piłeś? Nie jedź! Podwójny gaz to śmiertelne zagrożenie

REKLAMA

Patrząc na powyższy wykres, zwróćcie uwagę na największy słupek. Ten przedstawia ilość nietrzeźwych kierujących zatrzymanych wyłącznie w ciągu trzech dni. W roku 2022 osób takich było aż 580! To daje prawie 200 osób dziennie. To więcej niż 8 osób na godzinę. I co gorsze, w ostatnich latach widać wahania i brak jest wyraźnej tendencji spadowej.

Skąd tak duże liczby? To często wynik błędu myślenia. Bo kierowcy wsiadają za kółko nie tylko bezpośrednio po wypiciu alkoholu. Decydują się na prowadzenie auta również zaledwie kilka godzin po kilku głębszych. Są błędnie przekonani, że alkoholu w ich organizmie już nie ma. A metabolizmu ciężkich trunków nie przyspiesza ani spożywanie obfitych i tłustych posiłków, ani wypicie dużej ilości wody...

W święta powróci zima. Uważaj na warunki drogowe

REKLAMA

Chwilowo mamy w Polsce obfite opady deszczu. Sporo wskazuje jednak na to, że na święta może powrócić zima. To będzie z kolei oznaczać dramatyczne pogorszenie warunków drogowych. Podczas podróży zachowajmy szczególną ostrożność, biorąc pod uwagę zmienne warunki atmosferyczne. Dostosujmy prędkość do panujących warunków i pamiętajmy o bezpiecznej odległości między pojazdami. Szczególnie jeżeli pojawią się nagłe opady śniegu, nagłe ochłodzenie, a do tego zapadnie zmrok.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stosowanie się do zasad ruchu drogowego nie zawsze gwarantuje pełne bezpieczeństwo, ponieważ nasze powroty do domu zależą również od zachowania innych uczestników ruchu. Dlatego podróżując, należy także myśleć za nich i analizować ich potencjalne zachowania.

Telefon za kierownicą. Błąd numer dwa

Kierowca powinien skupić wzrok na drodze i jej otoczeniu. Nie powinien spoglądać w ekran smartfona. Kierowca używający telefonu stanowi na drodze równie duże zagrożenie, co kierowca będący pod wpływem alkoholu. Przy prędkości 50 km/h odwrócenie wzroku od drogi na sekundę sprawia, że kierujący nie będzie wiedział, co się dzieje przed maską jego auta na dystansie blisko 14 metrów.

Szybkie spojrzenie na ekran telefonu trwa około 2 sekundy, w trakcie których samochód poruszający się z prędkością 50 km/h pokonuje odległość około 28 metrów. A przecież 28 metrów to odległość hamowania pojazdu od 50 km/h do zera uwzględniająca również czas reakcji psychofizycznej kierowcy. To oznacza, że kierowca, który zdecyduje się spojrzeć na swój telefon podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych, ryzykuje utratę możliwości zatrzymania pojazdu przed pasami, gdy pieszy już wejdzie na przejście – ostrzega przed używaniem telefonu komórkowego podczas jazdy Kamila Barszczewska, Prezes Zarządu firmy AUXILIA S.A.

Zapnij pasy bezpieczeństwa. Zasada bezpieczeństwa numer 3

Nie ulega wątpliwości, że pasy bezpieczeństwa znacznie redukują ryzyko odniesienia poważnych obrażeń ciała w wyniku wypadku drogowego. Trzymając ciało kierowcy i pasażerów w optymalnej pozycji w momencie zderzenia, zapobiegają przemieszczaniu się w kabinie pojazdu. Gdy pasy nie są zapięte, zagrożenie stanowią nie tylko twarde elementy we wnętrzu, ale nawet poduszka powietrzna. A to nie koniec konsekwencji.

W przypadku poszkodowanych, którzy nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa podczas wypadku drogowego, zakłady ubezpieczeń mogą obniżyć wszystkie świadczenia odszkodowawcze średnio od 50 do 70 proc. To oznacza, że poszkodowany, któremu przysługuje np. 100 tys. zł zadośćuczynienia, otrzyma od ubezpieczyciela tylko 30 tys. zł – dodaje Kamila Barszczewska.

Pieszy musi być widoczny. Odblaski to must have

Nieoświetlonego pieszego można dostrzec w blasku świateł mijania dopiero z odległości kilkunastu metrów. To oznacza, że kierowca nie będzie miał nawet czasu na przeanalizowanie sytuacji i podjęcie reakcji. Sytuacja tworzy zatem ekstremalnie duże zagrożenie wypadkiem. I to wypadkiem, który pewnie okaże się tragiczny w skutkach.

Dlatego pieszy powinien nosić odblaski. Te sprawią, że stanie się widoczny dla kierowcy z odległości nawet dziesięciokrotnie większej. I co ważne, odblaski warto mieć nie tylko na obszarze niezabudowanym. Choć przepisy tego nie wymagają, o ich obecność warto zadbać także w mieście. Zwłaszcza że odzież wierzchnia noszona w porze jesiennej i zimowej, z uwagi na kolor czarny lub szary, może sprawiać, że pieszy nadal nie będzie widoczny. I to pomimo świateł latarni.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA