REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakaz ruchu dla ciężarówek w święta Bożego Narodzenia 2023 r. Zasady obowiązujące 24, 25 i 26 grudnia

zakaz ruchu dla ciężarówek w święta Bożego Narodzenia 2023 r., zakaz ruchu dla ciężarówek 24, 25 i 26 grudnia 2023 r.
Zakaz ruchu dla ciężarówek w święta Bożego Narodzenia 2023 r. Zasady obowiązujące 24, 25 i 26 grudnia
GITD

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy określają wyraźne zasady zakazu ruchu dla ciężarówek w Boże Narodzenie 2023 r. Wskazują na typy pojazdów, a nawet precyzyjnie określają godziny ograniczeń czy mandaty. Kluczowe pytanie jednak brzmi: czy zakazem ruchu dla ciężarówek jest też objęta Wigilia?

Święta Bożego Narodzenia to czas rodzinnych spotkań i miłej atmosfery. To jednak też często okres wzmożonych wyjazdów kierowców. Czy jadąc autem osobowym do rodziny, spotkają oni na drodze ciężarówki? I tak, i nie. Szczegółowe regulacje w tym zakresie wskazuje rozporządzenie ministra transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach. Przyjrzyjmy się temu aktowi prawnemu.

REKLAMA

Dni zakazu ruchu dla ciężarówek w święta Bożego Narodzenia 2023 r.

REKLAMA

W/w rozporządzenie w par. 2 pkt 1 wskazuje listę dni, w których obowiązuje zakaz ruchu dla ciężarówek. Są to dni ustawowo wolne od pracy, czyli tzw. czerwone kartki w kalendarzu. Które z dni świątecznych w Boże Narodzenie się łapią? 25 grudnia, czyli pierwszy dzień świąt i 26 grudnia, czyli drugi dzień świąt. Kluczowe jest jednak to, że w tych dniach nie obowiązuje bezwzględny zakaz ruchu dla ciężarówek. Pojazdy nie mogą się pojawić na drogach publicznych jedynie w godzinach od 8:00 do 22:00.

Z punktu widzenia tego materiału niezwykle kluczowa jest definicja pojazdu objętego zakazem. Akt prawny odnosi się wyłącznie do pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów. Wyraźnie mówi o tym par. 1 w/w rozporządzenia.

Czy zakazu ruchu dla ciężarówek obowiązuje w Wigilię 2023 r.?

Wigilia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W Wigilię ciężarówki mogą się zatem z powodzeniem poruszać po drogach publicznych. Nie obowiązuje ich żaden zakaz tak naprawdę ani 24 grudnia, ani 25 grudnia do godz. 8:00. Wigilia nie została objęta wyjątkiem opisanym w par. 2 pkt 2 w/w rozporządzenia. Ten mówi o ograniczeniu w ruchu od godziny 18:00 do 22:00 w dzień poprzedzający dzień wolny. Rezygnacja z tego przywileju może być wyjściem w stronę kierowców. Być może chodzi o to, aby zdążyli oni zjechać z trasy na święta. Tak, aby mogli świętować w rodzinnym gronie obydwa dni Bożego Narodzenia.

Czy zakaz ruchu dla ciężarówek obejmuje również pojazdu służb?

Kwestię tą reguluje par. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 w/w rozporządzenia. Wyraźnie on wskazuje, że zakaz ruchu dla ciężarówek o DMC powyżej 12 ton nie obejmuje pojazdów eksploatowanych przez policję, ITD, straż pożarną, pogotowie, ale także Straż Graniczną, Służby Celno-Skarbowe, Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, Służby Ochrony Państwa czy jednostki ratownictwa chemicznego oraz jednostki służb ochrony radiologicznej i ochrony przed skażeniami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakich pojazdów nie dotyczy zakaz ruchu dla ciężarówek w Boże Narodzenie 2023 r.?

Jest bardzo wiele wyłączeń spod zakazu ruchu dla ciężarówek w czasie Bożego Narodzenia w roku 2023. Wyraźnie wskazuje ją par. 3 ust. 1 pkt 3 w/w rozporządzenia. Po drogach publicznych przez całe dni świąteczne mogą się poruszać pojazdy używane:

 • przy budowie dróg i mostów oraz przy ich utrzymaniu,
 • do przewozu żywych zwierząt,
 • dla potrzeb skupu mleka, zbóż lub zwierząt,
 • dla potrzeb bezpośredniego zaopatrzenia statków morskich w paliwo, materiały olejowe, olej smarowy, części zamienne oraz wodę pitną,
 • do przewozu sprzętu transmisyjnego stacji radiowych i telewizyjnych,
 • do przewozu sprzętu dla obsługi imprez masowych, w związku z organizacją tych imprez,
 • do przewozu prasy stanowiącej znaczną część ładunku lub znaczną część dostępnej przestrzeni ładunkowej,
 • do przewozu lekarstw i środków medycznych,
 • do przewozu przesyłek w ramach działalności pocztowej stanowiących znaczną część ładunku lub znaczną część dostępnej przestrzeni ładunkowej,
 • w związku z niezbędnym utrzymaniem ciągłości cyklu produkcyjnego lub świadczenia usług przedsiębiorstwa pracującego w ruchu ciągłym,
 • do przewozu towarów niebezpiecznych w ilościach, dla których wymagane jest oznakowanie pojazdu tablicami ostrzegawczymi barwy pomarańczowej,
 • do przewozu artykułów szybko psujących się i środków spożywczych, określonych w załączniku
 • do rozporządzenia, stanowiących znaczną część ładunku lub znaczną część dostępnej przestrzeni ładunkowej,
 • do przewozu betonu oraz pomp do jego tłoczenia,
 • do przewozu odpadów komunalnych lub nieczystości ciekłych,
 • do przewozu towarów wyładowanych z wagonów na stacji kolejowej, w promieniu 50 km od tej stacji,
 • w transporcie kombinowanym,
 • dla potrzeb bezpłatnych medycznych badań profilaktycznych,
 • do przewozu węgla, koksu i innych paliw stałych wytwarzanych z węgla oraz drewna opałowego, pelletu i brykietu.

Powyższa lista nadal nie jest pełna. Bo spod zakazu ruchu dla ciężarówek wyjęte są także pojazdy wolnobieżne używane do prac rolnych i ciągniki rolnicze, pojazdy powracające z zagranicy w celu zakończenia przewozu drogowego lub do odbiorcy przewożonego ładunku oraz pojazdy, które wjechały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza terminami lub godzinami obowiązywania zakazu, w odległości do 50 km od miejsca przekroczenia granicy. O tych wyjątkach mówi par. 3 ust. 1 pkt 4, 5 i 6 w/w rozporządzenia.

Jaki jest mandat za złamanie zakazu ruchu dla ciężarówek?

Kierowca pojazdu ciężarowego, który złamie zakaz ruchu, może zostać zatrzymany do kontroli przez policję lub ITD. Za popełnione wykroczenie dostanie od 200 do 500 zł mandatu. Na tym jednak nie koniec. Grzywnę dostanie również przewoźnik. Kara w jego przypadku ma już wysokość 2000 zł. Również na zarządzającego transportem ITD może nałożyć mandat karny. Tu kwota sięga już 1000 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

Nawet 100 tys. zł za każdego pasażera na gapę. Tyle kosztuje przewóz nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

Nawet 50 tys. zł za każdego nielegalnego imigranta. Tyle zapłaci zarówno kierowca, jak i jego pracodawca. Co gorsze, drakońską karę może zapłacić także ten przewoźnik, który przewiezie "pasażera" nieświadomie. Choć jest sposób na zmniejszenie kary.

REKLAMA

Umowa leasingu tylko na piśmie? To już przeszłość. No może prawie... Czy zmieni się też kwestia wykupu auta?

Umowę leasingu musi być spisana na piśmie. Pod rygorem nieważności. Takie przepisy obowiązują od 24 lat. I teraz mogą się zmienić. Pojawił się projekt ustawy, który zezwoli na elektroniczne zawieranie takich umów. To oznacza sporo większą wygodę transakcji.

Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

REKLAMA