REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przewozić psa w samochodzie? Przepisy, mandaty i bezpieczeństwo

Jak przewozić psa w samochodzie Przepisy, Jak przewozić psa w samochodzie
Jak przewozić psa w samochodzie? Przepisy, mandaty i bezpieczeństwo
/
SEAT

REKLAMA

REKLAMA

Jak przewozić psa w samochodzie? Przepisy obowiązujące w Polsce nie są mocno precyzyjne. A to daje kierowcy spore pole do popisu.

Pies w samochodzie a bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo pupila i pasażerów

REKLAMA

Według badań przeprowadzonych przez American Automobile Association wynika, aż 80 proc. właścicieli zwierząt przewozi swoje pupile w samochodzie. Niezależnie od tego, czy jedziemy na dłuższe wakacje, do weterynarza, czy po prostu na krótką wycieczkę za miasto, należy pamiętać, że przewożenie czworonożnych członków rodziny bez odpowiednich zabezpieczeń może być niebezpieczne. I słowa niebezpieczne nie pojawia się tu na wyrost. Szczególnie że błędy mogą się okazać tragiczne zarówno dla przewożonego samochodem psa, jak i jego właściciela...

REKLAMA

Testy American Automobile Association z użyciem manekinów psów wykazały, że w przypadku braku odpowiedniego zabezpieczenia, nawet małe psy mogą powodować poważne zagrożenie dla pozostałych pasażerów w momencie wypadku lub gwałtownego hamowania. Nawet w trakcie jazdy z prędkością 50 km/h, pies ważący 3 kg może odpowiadać masie ponad 90 kg w przypadku nagłego zderzenia. Staje się zatem dosłownie kulą armatnią, która bez żadnej kontroli zaczyna poruszać się po kabinie pasażerskiej.

 

Jak przewozić psa w samochodzie? Przepisy i mandaty

Zgodnie z polskimi przepisami, przewóz czworonożnych pasażerów samochodami osobowymi jest dozwolony, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań dotyczących ich ochrony i dobrostanu. Zwierzęta muszą być transportowane w sposób zapewniający im dostateczną ilość powietrza, wody oraz światła, a także w odpowiedniej temperaturze. W przypadku przewozu psów i kotów w autach osobowych przepisy zalecają wykorzystanie specjalnych akcesoriów, zwiększających bezpieczeństwo.

Nieprawidłowy transport zwierząt samochodami osobowymi może skutkować nałożeniem kary finansowej lub ograniczeniem wolności. Wysokość grzywny w zależności od sprawy może wynosić od 500 do nawet 5 tys. złotych. Ponadto, w przypadku naruszenia przepisów dotyczących transportu zwierząt, możliwe jest również wyłączenie pojazdu z ruchu drogowego.

Tylko 16 proc. osób zabezpiecza psa podczas jazdy autem...

REKLAMA

W 2021 roku w Nowej Zelandii przeprowadzono badanie, które miało zweryfikować zachowania kierowców i stosowanie zabezpieczeń dla zwierząt w trakcie podróży samochodem. Wyniki sugerują, że większość kierowców nie stosuje odpowiednich zabezpieczeń dla swoich zwierząt. Dane te potwierdzają również wyniku uzyskane przez American Automobile Association (AAA). Te wskazują, że tylko 16 proc. właścicieli zwierząt stosuje specjalne zabezpieczenia podczas jazdy. Jednocześnie z obydwu ankiet można wnioskować, że świadomość zautomatyzowanych właścicieli zwierząt i ich zainteresowanie bezpieczeństwem czworonożnych przyjaciół wyraźnie rośnie. Odpowiadając na potrzeby zmotoryzowanych zapytajmy zatem: jak przewozić psa w samochodzie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Marki motoryzacyjne zauważają potrzebę dbania o futerkowych przyjaciół swoich klientów. Seat proponuje specjalne produkty z myślą o zwierzętach, zapewniając m.in. szelki wyposażone w dodatkowy pasek, aby przymocować je do gniazda pasa bezpieczeństwa. Uprząż można zakupić w czterech wariantach rozmiarowych, dedykowanych dla psów i kotów o masie ciała w przedziale od 2 do nawet 40 kg. Hiszpańska marka oferuje także transportery dla zwierząt, wykonane z miękkiego materiału z możliwością wpięcia do gniazda pasa przy fotelu. Akcesoria te pozwalają nie tylko zadbać o bezpieczeństwo przewożonych zwierzą, ale również pozostałych pasażerów i kierowcy.

Jak przewozić psa w samochodzie? Liczy się też komfort pupila

Jedną z podstawowych zasad komfortowego transportu zwierząt jest przygotowanie odpowiedniego miejsca przed rozpoczęciem jazdy. Najlepiej, aby futerkowy członek rodziny znajdował się w tylnych częściach samochodu, a nie na siedzeniu pasażera. Nie powinno się także trzymać pupila na kolanach kierowcy lub pasażerów. Dobrym sposobem na wydzielenie miejsca dla czworonożnego towarzysza jest ułożenie na siedzeniach lub w bagażniku specjalnej maty, która dodatkowo ochroni tapicerkę przed sierścią i brudem. Marka Seat dysponuje w swojej ofercie pokrowcami do bagażników oraz matami na tylne siedzenia.

Jedną z najważniejszych kwestii jest kategoryczny zakaz pozostawiania zwierzęcia w zamkniętym samochodzie na długi czas. Nawet w chłodne dni temperatura w zamkniętym samochodzie może szybko wzrosnąć, co zagraża zdrowiu i życiu pupila. Z kolei podstawową sprawą podczas podróży samochodem w towarzystwie czworonożnego przyjaciela jest zapewnienie mu możliwości zaspokojenia potrzeb fizjologicznych, robiąc regularne postoje co 2-3 godziny w trakcie podroży. W tym czasie zwierzę może rozciągnąć kończyny, zjeść oraz nawodnić się w komfortowych i stabilnych dla niego warunkach.

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA