REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego reflektory słabiej świecą?

Światła mogą zacząć słabiej świecić z wielu powodów; fot. Newspress
Światła mogą zacząć słabiej świecić z wielu powodów; fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Z biegiem lat światła naszego auta mogą tracić skuteczność. Jest to niestety zjawisko nieuniknione szczególnie w przypadku klasycznych lamp z żarówkami. Co się zużywa?, czy reflektory można naprawić?

Porysowane „szkła”

REKLAMA

Jednym z podstawowych problemów, z jakim muszą zmierzyć się właściciele szczególnie starszych aut, to nie najlepszy stan tzw. szkieł. Często są one porysowane lub bardziej matowe, a jeśli przezroczysta pokrywa reflektora była wykonana z plastiku, potrafi on wyraźnie żółknąć. To zdecydowanie wpływa na skuteczność oświetlenia drogi. Światło jest bardziej rozproszone, dużo bardziej odczuwany samo oślepianie, nie mówiąc już o krótszym zasięgu plamy światła.

Zobacz też: Co dają światła do jazdy dziennej i jak z nich korzystać?

Co zrobić, żeby przywrócić reflektorom młodość? Jeśli chodzi o wyraźne pęknięcia (rysa dłuższa niż 1,5 cm), to niestety jesteśmy bezsilni – reflektory trzeba wymienić. Jeśli jednak uszkodzenie jest drobne, albo klosz jest porysowany, wtedy można próbować naprawy. Polega ona na delikatnym szlifowaniu powierzchni specjalnymi pastami ściernymi.

Zobacz też: Jak dbać o światła? Poradnik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku plastiku efekty bywają zadziwiająco skuteczne. W szklanych kloszach głębsze rysy trzeba jeszcze uzupełnić specjalną żywicą UV- utwardzalną. Tak odnowiony reflektor posłuży jeszcze kilka lat, nie ma jednak co liczyć, że będzie wieczny. Klosze po szlifowaniu dużo łatwiej pękają.

Brud i para wewnątrz reflektora

Powodem mniejszej skuteczności przednich lamp może być też brud, który osadził się w ich wnętrzu. Zanieczyszczenia mogą dostawać się między innymi otworem montażowym żarówki, ale i odpowietrznikami.

Taki zabrudzony reflektor można umyć, ale nie wodą z mydłem, tylko specjalnymi środkami. Do wypłukania brudu będzie potrzebne też ciśnienie. Reflektorów się NIE SUSZY – to ważne, bo szybko odparowane środki czyszczące mogą tworzyć smugi.

Gdzie się podział prąd?

Czasem przyczyna słabnącego światła może mieć związek z zasilaniem. Z biegiem czasu styki wielu połączeń mogą się utleniać. To powoduje większą oporność wiązki elektrycznej, w efekcie czego, do samej żarówki dociera niższe napięcie. Tymczasem w instalacji 12-voltowej widoczną różnicę w jasności świecenia uzyskamy przy skokach napięcia rzędu 0,6 - 1,5V.

Zobacz też: Co zrobić gdy jasność reflektorów jest za mała?

Dlatego warto wszystkie styki konserwować – przynajmniej raz na rok. Każdą kostkę elektryczną instalacji oświetleniowej warto rozłączyć, wyczyścić płynem do elektryki, dokładnie wysuszyć i połączyć.

Dobrze też zmierzyć miernikiem napięcie dochodzące do żarówki. Przy włączonym silniku powinno się ono wahać w granicach 12,4 – 13,3V. Jeśli jest ono zbyt duże, znacznie skróci to żywotność żarówek, a zbyt niskie oznaczać będzie, że gdzieś po drodze „gubimy prąd”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA