Soczewki w okularach przeciwsłonecznych – jakie są najlepsze do jazdy autem?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W okresie od kwietnia do września kierowcy pojazdów mechanicznych muszą zmierzyć się z największym nasłonecznieniem. Odpowiednie okulary pomogą dokładnie obserwować drogę nawet w trakcie jazdy pod słońce.
Soczewki - przepuszczalność światła
Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne posiadają oznaczenia poziomu przyciemnienia od 0 do 4. Im wyższa liczba, tym mniej światła przepuszcza soczewka. W kontekście letniej jazdy samochodem zaleca się wybór tych należących do klasy 2. Gdy promienie słońca są nad wyraz intensywne można użyć „trójek”. Kategoria 4 zapewnia przepuszczalność soczewek na poziomie 8% co dyskwalifikuje je jako produkt do używania w samochodzie. Mogą one bowiem wyraźnie ograniczyć szczegółowość, ostrość oraz kolorystykę obrazu widocznego przez ludzkie oko.
Zobacz też: Jak kierowca powinien chronić oczy przed słońcem?
Fotochrom
Wysoką funkcjonalnością odznaczają się soczewki wykonane ze szkła fotochromowego. W chwili gdy rośnie dawka promieniowania UV (bądź intensywność światła widzialnego) samoistnie przyciemniają się, natomiast gdy jego poziom maleje ponownie się rozjaśniają. Rozwiązanie to wyjątkowo dobrze sprawdza się również podczas nocnej jazdy.
Soczewki z powłoką antyrefleksyjną
Istotną cechą okularów do jest także to, by posiadały powłokę antyrefleksyjną. Nakładana jest ona na wewnętrzną stronę soczewek (od strony twarzy), a jej zadaniem jest eliminowanie i wygaszanie refleksów świetlnych, padających najczęściej właśnie od tylnej strony okularów. Obniżeniu ulegają w ten sposób ewentualne zakłócenia w widzeniu oka. Poprawia się kontrast i koncentracja widzenia.
Zobacz też: Samochód w lecie: czego nie wolno robić podczas upału?
Oprawki
Modna na duże i masywne oprawki nie służy jakości obrazu jaki dociera do osoby je noszącej. W wielu przypadkach zwiększają one martwe pole, czyli strefę wokół pojazdu, która jest niewidoczna dla kierowcy. Jeśli zatem zależy nam na modnym wyglądzie, a nie chcielibyśmy rezygnować z pprawy bezpieczeństwa, to warto zakupić odrębną parę okularów, używaną tylko w samochodzie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.