REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ograniczona widoczność

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jazda w trudnych warunkach. Kierowcy nie są na nie gotowi!

Jazda w trudnych warunkach drogowych? Ponad jedna trzecia europejskich kierowców nie czuje się przygotowana do jazdy w trudnych warunkach.

Jazda we mgle: o czym pamiętać? Zasad jest kilka!

Jazda we mgle ogranicza widoczność, a gdy kierowca nie widzi powinien... No właśnie co powinien? Sprawdźmy co mówią przepisy.

Kiedy włączyć światła przeciwmgłowe?

Po polskich drogach jeździ spora liczba kierowców, którzy nieumiejętnie korzystają ze świateł przeciwmgłowych. Z tego powodu podpowiadamy kiedy używać tego typu oświetlenia.

Jak przygotować się do jesiennej jazdy – cz. I

Wrześniowa pogoda w tym roku nie rozpieszcza nas i bardziej przypomina listopad, a nie koniec lata. Obfite opady deszczu i coraz wcześniej zapadający zmrok stanowią dla kierowców poważne utrudnienie. Chcę zatem przypomnieć Państwu o niektórych ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa jazdy o tej porze roku.

REKLAMA

Jak przygotować się do jesiennej jazdy – cz. II

W poprzednim odcinku podpowiadałem, jak zmniejszyć zaparowanie szyb w aucie i jak istotna jest ich czystość także od wewnętrznej strony. Dziś o tym, jaki wpływ na oświetlenie drogi ma zabrudzenie reflektorów i jak ważne są sprawne wycieraczki.

Jak przygotować się do jesiennej jazdy – cz. III

Jak wykazują moje własne obserwacje przeprowadzone w stacjach kontroli pojazdów, co najmniej 75% samochodów w Polsce ma nieprawidłowo ustawione reflektory. Niestety, większość kierowców nie przywiązuje wagi do tej bardzo istotnej czynności. Ustawienie świateł dokonywane jest więc tylko podczas okresowych przeglądów samochodów, a i to nie zawsze.

Jak kierowca powinien się zachować w czasie nawałnicy?

Lato w Polsce jest kapryśne. Niedoświadczeni kierowcy zaskoczeni przez burzę lub nawałnicę mogą popełnić błędy, które w efekcie mogą skończyć się kolizją. Jak kierowca powinien się zachować w czasie nawałnicy?

Czy wzrost prędkości ogranicza pole widzenia kierowcy?

Czy wzrost prędkości jazdy przekłada się na ograniczenie pola widzenia kierowcy? Okazuje się, że tak. W jaki sposób?

REKLAMA

Czy kierowcy powinni prowadzić w okularach przeciwsłonecznych?

Czy kierowcy powinni prowadzić w okularach przeciwsłonecznych? Amerykańskie Towarzystwo Optometrii twierdzi, że osoby, które nie korzystają z okularów przeciwsłonecznych w ciągu słonecznych dni, mogą gorzej widzieć nocą.

Na co zwrócić uwagę podczas jazdy we mgle?

Jak sobie radzić podczas jazdy we mgle? Czy dobrym sposobem jest używanie długich świateł? Czy może warto jechać tuż za poprzedzającym pojazdem?

Na co zwraca uwagę kierowca podczas jazdy?

Badanie dotyczącego tego, na co zwracają uwagę kierowcy w czasie jazdy autem są interesujące. Okazuje się, że do prawidłowej oceny sytuacji na drodze kierowcy wykorzystują niezwykłe szczegóły w zachowaniu innych kierujących czy pieszych. O czym mowa?

Technika jazdy podczas silnego wiatru

Jazda podczas porywistego wiatru i silnych wyładowań atmosferycznych wzbudza niepokój także u doświadczonych kierowców. Jak się zachować, gdy wiedziemy w burzę lub wichurę?

Jak być lepiej widocznym na rowerze? Volvo przedstawia interesujący pomysł!

Volvo chce poprawić bezpieczeństwo rowerzystów poprawiając ich widoczność na drodze. Jak? Za pomocą specjalnej farby w sprayu.

Regulacja lusterek a poprawa widoczności

Prawidłowo ustawione lusterka to klucz do bezpiecznego wykonywania manewrów na drodze. Jak najłatwiej je zatem wyregulować?

Daltonista za kierownicą - potencjalne problemy

Czy daltonista może mieć prawo jazdy? Jak radzić sobie z chorobą za kierownicą?

Dlaczego brudny samochód jest niebezpieczny na drodze?

Czysty samochód to nie tylko wizytówka jego właściciela, ale i większe bezpieczeństwo jego kierowcy na drodze. Zobacz dlaczego brudny samochód może być zagrożeniem na drodze.

Dlaczego warto kupić droższe żarówki?

Ryzyko wypadku samochodowego wzrasta gdy ograniczona zostaje widoczność kierowcy. Czy droższe żarówki mogą pomóc mu?

Jak najłatwiej ustawić lusterka w samochodzie?

Bezpieczeństwo kierującego autem zależy m.in. od tego jak ustawione ma lusterka w pojeździe. Źle ustawione negatywnie ograniczają widoczność kierowcy a przez to zdolność do prawidłowej oceny sytuacji na drodze.

Jak przygotować samochód do jazdy nocą

Do bezpiecznej jazdy po zmroku warto przygotować odpowiednio samochód. Liczy się nie tylko sprawność żarówek w reflektorach.

Co pogarsza wzrok u kierowcy? Jak dbać o oczy za kierownicą?

Regularne badanie wzroku pozwala w porę ograniczyć narastające z wiekiem jego niedoskonałości. Co robić aby zachować dobry wzrok za kierownicą auta? O czym należy pamiętać wybierając okulary do samochodu?

Zmiana czasu i jej wpływ na kierowanie autem

Zmiana czasu nie ma obojętnego wpływu na zdolności psychomotoryczne kierowców. Jak się okazuje, pierwszy dzień pracy wcześniej rozpoczętego tygodnia, jest obarczony największym ryzykiem wypadku.

Brudna szyba bardziej męczy kierowcę?

Okazuje się, że brudna przednia szyba nie tylko ogranicza widoczność kierującemu pojazdem, ale wpływa także na jego kondycję.

Technika jazdy we mgle

Kierowcy na drodze muszą być przygotowani na niesprzyjające warunki pogodowe. Jednym z nich jest mgła. O czym musi pamiętać kierowca w takich warunkach? Jakie mogą być tego konsekwencje?

Jazda samochodem w nocy - Szkoły Auto ŠKODA

Nocna jazda wiąże się z wyraźnym ograniczeniem widoczności a przez to wydłużeniem czasu reakcji kierowcy na potencjalne niebezpieczeństwo. Oto kilka porad od instruktorów Szkoły Auto SKODA, które pomogą zwiększyć bezpieczeństwo w trakcie nocnej jazdy.

Kiedy można używać świateł awaryjnych?

Kiedy można włączyć światła awaryjnie? Czy za ich nadużywanie można otrzymać mandat?

Jak zachować się na drodze podczas mgły?

Podróżującą we mgle, możemy spodziewać się wielu nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Podpowiemy krótko w jaki sposób radzić sobie na drodze podczas mgły.

Jazda we mgle - użyteczne wskazówki

Mgła w sposób zdecydowany ogranicza widoczność na drodze. Co robić gdy znajdziemy się na obszarze jej występowania?

Jasienią za kierownicą

Jesienią odnotowuje się najwięcej dni deszczowych w porównaniu do innych pór roku. Pada mniej intensywnie niż latem, ale za to zdecydowanie częściej. Kierowcy muszą dostosować sposób prowadzenia samochodu do tych bardziej niebezpiecznych warunków jazdy.

Jak jeździć jesienią?

Najcieplejsza pora roku dobiegła końca. Przyszła złota, piękna jesień a wraz z nią zmiany warunków atmosferycznych na drogach. Powinniśmy teraz pamiętać nie tylko o cieplejszym stroju ale również o naszych samochodach, które potrzebują odrobiny uwagi wraz ze zmieniającą się porą roku.

Ekspert ITS o bezpieczeństwie jazdy autem z kierownicą po prawej stronie

Auto z kierownicą po prawej stronie w powszechnej opinii negatywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy w krajach o ruchu prawostronnym. Zobacz jakie jest zdanie na ten temat ekspertów z Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie.

Ślepy zakręt - co to jest?

Na polskich drogach roi się od tzw. ślepych zakrętów. Co to znaczy, że zakręt jest ślepy oraz jak najbezpieczniej taki zakręt przejechać?

Martwe pole – co to takiego? Jak je wyeliminować?

Martwe pole to spory problem, zwłaszcza dla początkujących kierowców. Zobacz na czym on polega oraz jak sobie można z nim poradzić.

Prawidłowe ustawienie lusterek - porady

Aby zwiększyć pole widzenia za kierownicą należy poprawnie ustawić lusterka wsteczne w aucie. Podpowiadamy jak to zrobić!

Soczewki w okularach przeciwsłonecznych – jakie są najlepsze do jazdy autem?

Wybór okularów przeciwsłonecznych powinien być podyktowany przede wszystkim ich walorami użytkowymi, a nie wyglądem. Podpowiadamy jak dobrać odpowiednie soczewki okularów do jazdy samochodem.

Nocna jazda samochodem - porady

Nocna podróż samochodem to według statystyk podwyższone ryzyko poniesienia wypadku. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą, jak postępować, aby minimalizować niebezpieczeństwo.

Okulary do jazdy nocą - jakie kupić by faktycznie widzieć więcej?

Nocna podróż autem jest o tyle niebezpieczna gdyż z jednej strony światła mijania zapewniają widoczność do 50 m przed autem, a z drugiej ich skuteczność jest dodatkowo ograniczana przez oślepiające światła aut nadjeżdżających z przeciwka.

Sprawdż czy możesz jeździć samochodem nocą!

Jazda samochodem po zmroku, to dla znacznej części kierowców spore obciążenie psychiczne. Słaba widoczność utrudnia dostrzeżenie potencjalnego niebezpieczeństwa. Co gorsza niektórzy kierowcy, z powodów zdrowotnych, w ogóle nie powinni siadać nocą za kierownicę. Czy są metody mogące ocenić ich zdolności wzrokowe podczas jazdy nocą?

Poślizg w czasie deszczu, co robić?

To w pierwszej godzinie opadów dochodzi do największej liczby wypadków drogowych spowodowanych gorszymi warunkami na drodze. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault podpowiadają, jak zachowywać się podczas poślizgu kół?

Kilka porad by lepiej jeździc nocą!

Aby nocna podróż autem była bezpieczniejsza warto zapamiętać kilka cennych wskazówek.

Jak jeździć nocą?

Jazda nocą jest dobrą alternatywą dla podróżowania w ciągu dnia, zwłaszcza latem gdy pogoda po zmroku jest dobra, a dni są upalne. Jednak wybierając się w nocną trasę trzeba zdać sobie sprawę z kilku niebezpieczeństw, które niesie ze sobą jazda nocą.

Jak jechać w czasie ulewy?

Jazda podczas deszczu nie należy do łatwych. Ale o wiele trudniejsza jest jazda w trakcie ulewy, gdy widoczność spada do kilkudziesięciu metrów i wycieraczki nie nadążają z oczyszczaniem szyby z wody.

Jak jeździć bezpiecznie po zmroku?

Na oświetlenie dróg nie mamy wpływu, natomiast możemy zadbać o odpowiednie światła w naszym samochodzie, co znacznie ułatwi nam podróżowanie po zmroku.

Jak jechać zaśnieżoną ulicą?

Jazda zaśnieżoną ulicą, zwłaszcza z wysokimi pryzmami śniegu po jej obu stronach, nie należy do bezpiecznych i wymaga wzmożonej uwagi, skupionej nie tylko na samej jezdni, ale także na jej obrzeżach. W każdej chwili zza pryzmy śniegu może pojawić się pieszy lub inny pojazd, usiłujący włączyć się do ruchu.

Bezpieczne podróżowanie po zmroku

Kiedy droga jest dobrze oświetlona, kierowca widzi lepiej i wcześniej zauważy wszelkie przeszkody na drodze. Poza tym lepsze oświetlenie pozwala na dokładniejsze określenie dystansu pomiędzy pojazdami.

Jak poruszać się samochodem nocą?

Większość ludzi funkcjonuje lepiej podczas dnia i dlatego też, jazda w warunkach nocnych przebiega u nich mniej sprawnie. W warunkach nocnych wzrok człowieka nie działa tak efektywnie jak w dzień. Niektórzy ludzie w czasie jazdy nocą mogą mieć problemy z rozróżnianiem kolorów i oceną odległości.

Jak jeździć podczas mgły?

Podczas mgły jazda samochodem jest szczególnie niebezpieczna. Napotykając ją na drodze, często decydujemy się na postój na przydrożnym parkingu. Jednak jeśli chcemy zachować zimną krew to zastosujmy się do kilku ważnych zasad.

Jak kierowca powinien chronić oczy przed słońcem?

Jazda w słoneczny dzień jest przyjemna wówczas, kiedy słońce znajduje się wysoko nad horyzontem. W przeciwnym wypadku jego blask może oślepić kierowcę, a to może mieć bardzo przykre następstwa.

Jak jechać podczas ulewy?

Ulewny deszcz jest sporym utrudnieniem. Nie zawsze wycieraczki nadążają z usuwaniem wody z szyby. Często na jezdni powstają kałuże, po wjechaniu w które można zalać silnik.

Jak jechać podczas silnego deszczu i po głębokich kałużach?

Spośród trudnych warunków, jakie mogą nękać kierowcę na drodze do najmniej dokuczliwych należą opady deszczu.

Jak jechać z rozbitą szybą przednią?

Jedną z najbardziej niemiłych przygód, jakie mogą spotkać kierowcę, jest rozbicie przedniej szyby. Przyczyną tego może być uderzenie kamieniem wyrzuconym spod kół innego pojazdu.

REKLAMA