REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego warto kupić droższe żarówki?

Subskrybuj nas na Youtube
Żarówki Philips noc jazda samochodem
Żarówki Philips noc jazda samochodem
Philips

REKLAMA

REKLAMA

Ryzyko wypadku samochodowego wzrasta gdy ograniczona zostaje widoczność kierowcy. Czy droższe żarówki mogą pomóc mu?

Wypadki samochodowe a widoczność

Polska znajduje się na szarym końcu pod względem liczby śmiertelnych ofiar wypadków samochodowych. Średnia dla Unii Europejskiej wynosi 52 ofiary śmiertelne na milion mieszkańców, natomiast w Polsce jest to aż 87 osób. Przed nami okres jesienno-zimowy, w trakcie, którego dochodzi na drogach do największej liczby wypadków śmiertelnych. Jak się do niego przygotować?

REKLAMA

REKLAMA

Mimo stale rosnącej liczby samochodów zarejestrowanych w Polsce, Policja z roku na rok notuje coraz mniej wypadków. Jednak na tle Unii Europejskiej Polska znajduje się na szarym końcu pod względem ofiar śmiertelnych wypadków samochodowych na milion mieszkańców. Średnia dla Unii Europejskiej wynosi 52 ofiary śmiertelne na milion mieszkańców, natomiast w Polsce jest to aż 87 osób. Gorzej jest tylko w Luksemburgu i Rumunii.

Dla porównania liczba ofiar śmiertelnych w Niemczech to 41 osób, na Słowacji - 42, a w Czechach - 63. Najlepiej wypadają Szwedzi, gdzie w wypadkach ginie 28 osób[1]. W Szwecji od kliku lat działa inicjatywa rządu oraz organizacji pozarządowych „Wizja Zero”[2], której celem jest redukcja ofiar śmiertelnych na drogach do zera.

Jesień: gorsza widoczność to gorsze warunki jazdy

Ze statystyk policyjnych wynika, że zmrok, noc i świt to dla kierowców najbardziej niebezpieczne pory dnia. W ich trakcie w prawie co siódmym wypadku ginie człowiek, natomiast w ciągu dnia dochodzi do tego dwukrotnie rzadziej[3]. Krótszy dzień i słabsza widoczność sprawiają, że to właśnie w okresie jesiennym dochodzi do największej liczby wypadków śmiertelnych na polskich drogach.

REKLAMA

W październiku na polskich drogach zginęło aż 298 osób i obok września był to najtragiczniejszy miesiąc w tym roku, jak wykazały dane policyjne. W okresie jesiennym szczególnie zagrożeni są piesi, ponieważ są o wiele gorzej widoczni dla kierowców. Jedną czwartą wypadków w Polsce stanowią właśnie potrącenia[4].

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Większość polskich kierowców twierdzi, że podczas prowadzenia pojazdu w warunkach pogorszonej widoczności czuje się mniej pewnie bądź niepewnie (ok. 70 proc.). Niemal wszyscy (ok. 90 proc.) są zdania, że duży wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym ma oświetlenie samochodowe, jak wykazały badania przeprowadzone przez instytut MillwardBrown na zlecenie firmy Philips[5]

Jak zwiększyć widoczność na drodze?

W czasie jesienno-zimowym warto zadbać o to, aby dobrze widzieć i być widzianym przez innych uczestników ruchu. W tym celu warto sprawdzić stan wycieraczek, a także upewnić się, czy wentylacja w samochodzie jest sprawna i skutecznie zapobiega parowaniu szyb. Jednak szczególną uwagę należy zwrócić na oświetlenie samochodu.

Po pierwsze należy upewnić się, czy wszystkie żarówki są sprawne oraz zadbać o odpowiednie ustawienie świateł. Źle ustawione światła nie świecą w optymalny dla nich sposób i pogorszają komfort prowadzenia pojazdu. Stwarzają też zagrożenie w ruchu, ponieważ mogą oślepiać innych użytkowników dróg.

Źle ustawione światła: oślepiony kierowca

Aż 63 proc. polskich kierowców twierdzi , że jest często lub bardzo często oślepianych przez światła pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka. Oślepiony kierowca traci zdolność prawidłowego widzenia nawet na kilka sekund, co może skutkować utratą kontroli i wypadkiem. Dlatego po każdej wymianie żarówek obowiązkowo należy udać się do stacji kontroli pojazdów w celu diagnostyki ich ustawienia. 

Trzeba także pamiętać, że żarówki samochodowe należy wymieniać parami. Ich moc z czasem słabnie, więc zainstalowanie pojedynczej nowej żarówki może sprawić, że droga będzie oświetlona nierównomiernie. Poza tym żarówki charakteryzują się podobną żywotnością, więc kiedy pierwsza się przepali można się spodziewać, że i druga wkrótce ulegnie awarii. Dobrym pomysłem jest posiadanie kompletu zapasowych żarówek na wypadek awarii w trakcie jazdy.

Warto również rozważyć wymianę żarówek na takie, które dają nawet do 130% więcej światła. Co ciekawe, robi to tylko 14 proc. polskich kierowców[6] - reszta nie widzi takiej potrzeby. Tymczasem korzystanie z żarówek emitujących duży strumień świetlny może uchronić przed wieloma niebezpiecznymi sytuacjami na drodze w warunkach pogorszonej widoczności. – Używanie żarówek o większej emisji światła wpływa na poprawę widoczności, szybsze zauważanie przeszkód znajdujących się na drodze i skrócenie drogi hamowania – mówi Tarek Hamed, ekspert ds. oświetlenia samochodowego Philips Automotive.

Warto również zadbać o stan instalacji elektrycznej, która ma duży wpływ na jakość emitowanego światła i żywotność żarówki. Napięcie w układzie elektrycznym nie powinno przekraczać 13,2V, ponieważ wyższe wartości mogą spowodować znaczny spadek żywotności żarówki. Natomiast niższe napięcie powoduje mniejsze rozgrzanie żarnika i mniejszą jasność strumienia światła.

Źródło: materiały prasowe Philips

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA