Sprawdż czy możesz jeździć samochodem nocą!
REKLAMA
REKLAMA
Jesień to dla wielu kierowców początek istnej gehenny. Wcześnie zachodzące słońce i częstsze opady deszczu wpływają negatywnie na czas reakcji kierowcy, przez co to wydłużeniu ulega m.in. droga hamowania. W rezultacie istotnemu obniżeniu ulega bezpieczeństwo na drogach. Pogarsza się ono tym bardziej, im więcej jest na drogach kierowców słabo widzących po zmierzchu. Osoby cierpiące na tzw. kurzą ślepotę nie powinny w ogóle decydować się na jazdę autem po zmierzchu za kierownicą pojazdu.
REKLAMA
Urządzenie do badania zdolności widzenia nocą
Nie wszyscy kierowcy są w stanie prawidłowo ocenić stan swojego zdrowia, w tym m.in. narządu wzroku. Z pomocą przychodzą im nowoczesne urządzenia pomiarowe, stosowane m.in. przez Zakład Psychologii Transportu i Fizjologii. Aparatura o nazwie Functional Viosion Analyzer (FVA) jest szczególnie przydatna przy badaniu widzenia zmierzchowego oraz kurzej ślepoty. Urządzenie to poddaje ocenie czułość kontrastową badanej osoby, a tym samym jej zdolność widzenia. Wykonuje analizę w myśl zasady: im większy kontrast (czyli większa różnica w jasności pomiędzy najciemniejszym a najjaśniejszym punktem) tym niższa zdolność widzenia (odróżniania obrazów inaczej oświetlonych). Test przeprowadza się wyświetlając optotypy na tle o różnym poziomie jasności. Tego typu aparaturę posiada tylko kilka wiodących ośrodków klinicznych.
Zobacz też: Jak jeździć bezpiecznie po zmroku?
Jakie badanie jest w stanie przeprowadzić Funktional Vision Analyzer? Testy dotyczą:
- ostrości wzroku do dali (6m);
- ostrości wzroku do bliży (40 cm);
- widzenia przestrzennego do dali;
- widzenia barw;
- potencjalnej ostrości wzroku;
- widzenia mezopowego/fotopowego;
- olśnienia (2 poziomy);
- pola widzenia w płaszczyźnie horyzontalnej (45 ° - 85°);
- wrażliwości na kontrast.
Zobacz też: Jak nie zasnąć za kierownicą?
Wykorzystywania aparatury Functional Viosion Analyzer do wykrywania zmian chorobowych narządu wzroku
Urządzenie to, ze względu na swoje możliwości, zostało także zakwalifikowane jako podstawowe przy badaniu widzenia funkcjonalnego. Badania wrażliwości na kontrast pozwalają chociażby na wczesne wykrycie takich zaburzeń wzroku jak zaćma, jaskra i AMD i to zanim pojawią się widoczne przez okulistę objawy. Z kolei za pomocą testu potencjalnej ostrości wzroku można określić czynność siatkówki u pacjentów z zaćmą, dzięki czemu łatwiej podjąć odpowiednią decyzję o operacji.
Źródło: Instytut Transportu Samochodowego
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA