REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jazda we mgle: o czym pamiętać? Zasad jest kilka!

Jazda we mgle: o czym pamiętać? Zasad jest kilka!
Jazda we mgle: o czym pamiętać? Zasad jest kilka!
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jazda we mgle ogranicza widoczność, a gdy kierowca nie widzi powinien... No właśnie co powinien? Sprawdźmy co mówią przepisy.

Jazda we mgle: co mówią o niej przepisy?

Scenariuszy drogowych mogą być setki. Na drodze może być ślisko, może panować ciemność lub pojawić się mgła. Zachowanie w kluczowych z nich określają przepisy. Co mówią na temat jazdy we mgle? To tej kwestii odnosi się art. 30 ust. 1 i 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Te dwa zapisy prawne wskazują kierowcy jak powinien się zachować.

REKLAMA

Jazda we mgle i szczególna ostrożność

Pierwszym z obowiązków kierowcy jest zachowanie szczególnej ostrożności. Mówi o tym pierwszy z wyżej wskazanych ustępów. Pojęcie to jest jednak niezwykle szerokie, bo pojawia się tak naprawdę przy każdym z drogowych zagrożeń – według przepisów zachowanie szczególnej ostrożności obowiązuje tak naprawdę... zawsze! W tym przypadku oznacza ono m.in.:

  1. Dostosowanie prędkości do warunków na drodze i widoczności. Gdy kierowca prawie nic nie widzi, powinien mocno zredukować prędkość – później zareaguje na ewentualne zagrożenia, zatem im wolniej będzie jechał, tym większa jest szansa, że uniknie np. wypadku. To raz. Dwa w czasie mgły nawierzchnia bywa śliska.
  2. O możliwości zareagowania na sytuację nagle wyłaniającą się z mgły decyduje nie tylko prędkość, ale i odstęp od poprzedzającego pojazdu. Im większy będzie, tym łatwiej będzie prowadzącemu wyhamować w sytuacji awaryjnej – gdy np. na drodze pojawi się zwierzę.

Podczas jazdy we mgle włącz światła. Właściwe światła!

Przepisy wskazują na jeszcze dwa obowiązki kierowcy w czasie jazdy we mgle. Pierwszym jest włączenie odpowiednich świateł – przede wszystkim mijania oraz dodatkowo przeciwmgłowych przednich jeżeli pojazd został w nie wyposażony. Światła drogowe są zabronione – są tak mocne, że odbijają się od kropelek wody zawieszonych w powietrzu. W efekcie kierowca zamiast widzieć więcej, widzi mniej.

Jazda we mgle a wyprzedzanie

Podczas jazdy we mgle lepiej jest unikać wyprzedzania. Jeżeli jednak kierowca już będzie musiał wykonać manewr – bo np. przed nim jedzie rowerzysta, powinien pamiętać o dość ważnym obowiązku nakreślonym przez przepisy. Poza obszarem zabudowanym powinien dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wykonywania manewru.

Jazda we mgle a światło przeciwmgielne tylne

Kiedy używać świateł przeciwmgłowych tylnych? Przede wszystkim wtedy, gdy widoczność jest naprawdę minimalna – są bardzo intensywne i mogą oślepiać innych kierowców. Przepisy za granicę ich eksploatacji używają widoczność mniejszą niż 50 metrów – gdy tylko warunki się poprawią, należy je wyłączyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA