REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jazda na mokrej nawierzchni. O czym pamiętać?

Jazda na mokrej nawierzchni. O czym pamiętać?
Jazda na mokrej nawierzchni. O czym pamiętać?
Oponeo.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jazda na mokrej nawierzchni: zwolnij i zwiększ dystans od poprzedzającego auta i wzmóż uwagę. A do tego pamiętaj o aquaplaningu.

Jazda na mokrej nawierzchni: główne zasady to…

Wiosna to czas słonecznych dni, ale i intensywnych opadów deszczu. A te choć korzystne dla działkowiczów, mogą powodować spore niebezpieczeństwo w czasie podróży samochodem. Jazda na mokrej nawierzchni oznacza bowiem ryzyko wystąpienia poślizgu. A poślizg może wiązać się np. z kolizją drogową. Co zrobić, aby utrzymać bezpieczeństwo jazdy mimo wszystko? Jest kilka rzeczy, o których kierowca bezwzględnie powinien pamiętać.

REKLAMA

Jazda na mokrej nawierzchni: prędkość i dystans na początek!

REKLAMA

Jazda na mokrej nawierzchni powinna włączyć w kierowcy typowe mechanizmy obronne. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że należy najpierw zdjąć nogę z gazu, a później utrzymać większy dystans od poprzedzającego pojazdu. W ten sposób kierowca tworzy sobie przestrzeń, która pozwoli mu na skuteczne działanie w razie pojawienia się poślizgu kół. Redukcja prędkości ma jednak jeszcze jedną zaletę. Bo może się okazać, że dziury w jezdni zostały zasłonięte kałużami. Wolniejsza jazda sprawia, że spada ryzyko uszkodzenia zawieszenia po wjechaniu w wyrwę.

Bezpieczna prędkość to nie prędkość wyznaczona ograniczeniami. Bezpieczna prędkość to taka, która została dostosowana do warunków panujących na drodze. Kierowca powinien o tym pamiętać w czasie jazdy na mokrej nawierzchni.

Bezpieczna odległość powinna być jak największa. Bo podczas jazdy na mokrej nawierzchni droga hamowania może się wydłużyć nawet o kilkadziesiąt metrów.

Jazda na mokrej nawierzchni a aquaplaning

REKLAMA

Kałuże to jednak nie tylko dziury w jezdni. Dużo groźniejsze zjawisko występujące podczas jazdy na mokrej nawierzchni dotyczy tzw. aquaplaningu. Poślizg wodny pojawia się wtedy, gdy kierowca z większą prędkością wjedzie w kałużę, a opona przestanie nadążać z odprowadzaniem wody spod bieżnika. W takim przypadku koło traci kontakt z podłożem, a pojazd zaczyna się ślizgać. W razie pojawienia się aquaplaningu nie można gwałtownie hamować! Kierowca powinien unikać też szybkich skrętów kierownicą - nie przyniosą one większego skutku. Aby ustabilizować tor jazdy samochodu lepiej jest po prostu zdjąć nogę z gazu.

Nadmierna prędkość, zużyte opony i zalana deszczem jezdnia to bardzo niebezpieczne połączenie i ogromne ryzyko utraty kontroli nad autem. Chcąc uniknąć poślizgu wodnego, zwolnijmy, zwłaszcza jeśli głębokość bieżnika w naszych oponach nie jest duża. Choć zgodnie z prawem unijnym może ona wynosić 1,6 mm, wymieniajmy opony już przy bieżniku wynoszącym 3-4 mm. Takie opony lepiej poradzą sobie na mokrej nawierzchni - mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA