REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jazda na mokrej nawierzchni. O czym pamiętać?

Jazda na mokrej nawierzchni. O czym pamiętać?
Jazda na mokrej nawierzchni. O czym pamiętać?
Oponeo.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jazda na mokrej nawierzchni: zwolnij i zwiększ dystans od poprzedzającego auta i wzmóż uwagę. A do tego pamiętaj o aquaplaningu.

Jazda na mokrej nawierzchni: główne zasady to…

Wiosna to czas słonecznych dni, ale i intensywnych opadów deszczu. A te choć korzystne dla działkowiczów, mogą powodować spore niebezpieczeństwo w czasie podróży samochodem. Jazda na mokrej nawierzchni oznacza bowiem ryzyko wystąpienia poślizgu. A poślizg może wiązać się np. z kolizją drogową. Co zrobić, aby utrzymać bezpieczeństwo jazdy mimo wszystko? Jest kilka rzeczy, o których kierowca bezwzględnie powinien pamiętać.

REKLAMA

Jazda na mokrej nawierzchni: prędkość i dystans na początek!

REKLAMA

Jazda na mokrej nawierzchni powinna włączyć w kierowcy typowe mechanizmy obronne. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że należy najpierw zdjąć nogę z gazu, a później utrzymać większy dystans od poprzedzającego pojazdu. W ten sposób kierowca tworzy sobie przestrzeń, która pozwoli mu na skuteczne działanie w razie pojawienia się poślizgu kół. Redukcja prędkości ma jednak jeszcze jedną zaletę. Bo może się okazać, że dziury w jezdni zostały zasłonięte kałużami. Wolniejsza jazda sprawia, że spada ryzyko uszkodzenia zawieszenia po wjechaniu w wyrwę.

Bezpieczna prędkość to nie prędkość wyznaczona ograniczeniami. Bezpieczna prędkość to taka, która została dostosowana do warunków panujących na drodze. Kierowca powinien o tym pamiętać w czasie jazdy na mokrej nawierzchni.

Bezpieczna odległość powinna być jak największa. Bo podczas jazdy na mokrej nawierzchni droga hamowania może się wydłużyć nawet o kilkadziesiąt metrów.

Jazda na mokrej nawierzchni a aquaplaning

REKLAMA

Kałuże to jednak nie tylko dziury w jezdni. Dużo groźniejsze zjawisko występujące podczas jazdy na mokrej nawierzchni dotyczy tzw. aquaplaningu. Poślizg wodny pojawia się wtedy, gdy kierowca z większą prędkością wjedzie w kałużę, a opona przestanie nadążać z odprowadzaniem wody spod bieżnika. W takim przypadku koło traci kontakt z podłożem, a pojazd zaczyna się ślizgać. W razie pojawienia się aquaplaningu nie można gwałtownie hamować! Kierowca powinien unikać też szybkich skrętów kierownicą - nie przyniosą one większego skutku. Aby ustabilizować tor jazdy samochodu lepiej jest po prostu zdjąć nogę z gazu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadmierna prędkość, zużyte opony i zalana deszczem jezdnia to bardzo niebezpieczne połączenie i ogromne ryzyko utraty kontroli nad autem. Chcąc uniknąć poślizgu wodnego, zwolnijmy, zwłaszcza jeśli głębokość bieżnika w naszych oponach nie jest duża. Choć zgodnie z prawem unijnym może ona wynosić 1,6 mm, wymieniajmy opony już przy bieżniku wynoszącym 3-4 mm. Takie opony lepiej poradzą sobie na mokrej nawierzchni - mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA