REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak szybko ruszyć samochodem? Opis krok po kroku

Jak szybko ruszyć samochodem? Opis krok po kroku
Jak szybko ruszyć samochodem? Opis krok po kroku
KIA

REKLAMA

REKLAMA

Jak szybko ruszyć samochodem? Jak jednocześnie nie spalić sprzęgła i uniknąć szarpania samochodu? Na te wszystkie pytania odpowiemy dziś.

Ruszanie samochodem: manual vs. automat

Jak ruszyć samochodem? Odpowiedź na to pytanie zależy m.in. od rodzaju przekładni zastosowanej w aucie. W przypadku skrzyni automatycznej sytuacja jest prosta. Kierowca wrzuca przełożenie D, puszcza hamulec, a auto samoczynnie rusza. Sytuacja komplikuje się wtedy, gdy pojazd jest wyposażony w przekładnię manualną. Prowadzący musi bowiem pamiętać o wbiciu biegu oraz obsłudze pedału gazu i sprzęgła - inaczej ruszanie samochodem będzie utrudnione.

REKLAMA

Jak ruszyć autem wyposażonym w automat? To więcej niż proste. Dlatego kierowcy często niepotrzebnie boją się przekładni automatycznych. One ułatwiają prowadzenie!

Zobacz również: Jak bezpiecznie jeździć po autostradzie?

Ruszanie samochodem - krok po kroku:

Co często paraliżuje młodych kierowców? Słowa: nie umiem ruszać autem. To jednak nie jest takie trudne. Wymaga jedynie wyczucia sposobu w jaki pracuje sprzęgło czy gaz. Ruszanie samochodem? Krok po kroku opiszemy wszystko, co trzeba zrobić.

  • wciśnij sprzęgło,
  • wrzuć pierwszy bieg,
  • powoli zacznij puszczać sprzęgło, jednocześnie dodając z wyczuciem gazu,
    • pamiętaj aby nie puścić sprzęgła zbyt szybko lub nie dodać zbyt dużo gazu,
    • ruszanie na półsprzęgle z dużą ilością gazu? Kierowca zorientuje się po wyjącym silniku,
    • ruszanie bez gazu? To wykonalne, trzeba jednak powoli puszczać pedał sprzęgła i kontrolować prędkość obrotową silnika.

Mówisz: nie umiem ruszać autem? Weź zatem auto na pusty parking i trenuj np. w niedzielę po południu. To trening sprawia, że wyczujesz pracę silnika i poprawisz technikę jazdy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak dynamicznie ruszać samochodem?

Bardzo wielu kierowców zastanawia się nad tym jak dynamicznie ruszać samochodem. A więc? Zasada jest dość prosta. Trzeba zwiększyć ilość gazu, ale też i szybciej puszczać sprzęgło. W ten sposób moc generowana przez silnik szybciej trafi na asfalt, a tym samym start będzie szybki - czasami nawet z piskiem opon.

Jak ruszać samochodem szybko? Pamiętaj o sprzęgle. Utrzymywanie półsprzęgła podczas dynamicznego startu może doprowadzić do jego uszkodzenia!

Zobacz również: Jazda pod górkę zimą. Oto złote zasady!

Jak ruszać samochodem bez szarpania?

Jak ruszać samochodem bez szarpania? Szarpanie może wynikać z działania dwóch czynników. Po pierwsze zbyt małej ilości gazu dodanej przy ruszaniu przez kierowcę. Po drugie sytuacja może być niezależna od prowadzącego - czasami wynika bowiem np. z uszkodzenia sprzęgła lub charakterystyki pracy skrzyni biegów.

Ruszanie samochodem: co może pójść nie tak?

Ruszanie samochodem to jeden z podstawowych manewrów wykonywanych w aucie. Jakie błędy można popełnić w jego czasie? Oto lista:

  • silnik zgasł - wynika to z tego, że kierowca dał za mało gazu podczas puszczania sprzęgła, jednostka gaśnie też wtedy, gdy np. prowadzący wykona ruszanie bez gazu mało umiejętnie operując pedałem sprzęgła - puścił go zbyt szybko.
  • spalone sprzęgło - ruszanie na półsprzęgle ma dać kierowcy pewność, że silnik nie zgaśnie. Długotrwałe powtarzanie efektu z jednoczesnym przeciąganiem puszczenia sprzęgła może doprowadzić do jego spalenia - konieczna jest wtedy wymiana.
  • samochód wyrywający do przodu - jak ruszyć autem? Trzeba dodać gazu i powoli puścić sprzęgło. Czasami kierowcy dają jednak za dużo gazu i za szybko puszczają sprzęgło - a wtedy samochód niekontrolowanie wyrywa do przodu.
  • jak ruszać samochodem bez szarpania? Trzeba pamiętać o wystarczającej ilości gazu dodanej podczas puszczania sprzęgła - błąd popularny w autach nauki jazdy.

Zobacz również: Kiedy samochód pali najmniej? Głosy są podzielone...

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA