REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?
Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

Przyczyny wypadków na autostradzie? Statystyki nie pozostawiają złudzeń

W ciągu ostatnich dwóch dekad na polskich autostradach miało miejsce ponad 6 tysięcy wypadków. W ich wyniku zginęło prawie tysiąc osób, a 9 tysięcy zostało rannych. Główne przyczyny wypadków na autostradzie? To zdecydowanie zbyt duża prędkość, jazda na zderzaku i zmęczenie kierowcy. Ale to nie jedyne błędy prowadzących, które wyłaniają się z raportu przygotowanego przez Compensę i Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w ramach 3. edycji akcji edukacyjnej Bezpieczna Autostrada.

REKLAMA

Prędkość na autostradzie niedostosowana do warunków!

W ciągu ostatniej dekady aż 35 proc. wypadków na autostradzie wynikało z niedostosowania prędkości do warunków na drodze. Kierowcy są najwyraźniej przekonani, że droga jest przygotowana w taki sposób, że nawet w czasie deszczu czy mgły pozwala na rozwijanie dużych prędkości. A to niestety błąd. Bo identycznie jak na drodze krajowej, tak i na autostradzie szybkość jazdy należy zredukować zaraz po tym, jak pogorszą się warunki drogowe.

Bezpieczna odległość - kolejna bolączka

Niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu to wynik aż 20 proc. wypadków na autostradach. Powód? Jazda na zderzaku i nawet 140 km/h na liczniku muszą się skończyć zdarzeniem w sytuacji, w której auto przed nami musi nagle zacząć hamować - bo przed nim zdarzył się wypadek lub pojawił zator. A nagłe hamowanie w takim przypadku oznacza, że nie mamy zbyt dużo czasu na reakcję. Sytuację mają zmienić przepisy obowiązujące od 1 czerwca 2021 roku - nakładają na kierowcę obowiązek utrzymywania odległości od poprzedzającego pojazdu wynoszącej połowę prędkości.

Przyczyny wypadków na autostradzie? Zasypiamy za kierownicą

Na listę głównych przyczyn wypadków na autostradzie wpisać należy również zmęczenie. To powód aż 12 proc. zdarzeń. Czasami zaśnięcie za kółkiem wynika ze znużenia, a czasami zbyt długiej jazdy.

Kierowca musi być w dobrej formie - nadmierny stres, przemęczenie czy choroby negatywnie wpływają na bezpieczeństwo jazdy, m.in. obniżają koncentrację i refleks oraz wzmagają senność - zauważa Karolina Tworzydło z Compensy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Problem ze zmianą pasa ruchu - kolejna przyczyna wypadków na autostradzie

8 proc. wypadków na autostradzie ma związek z nieprawidłową zmianą pasa ruchu. Kierowcy najczęściej popełniają błąd włączając się do ruchu lub rozpoczynając manewr wyprzedzania. O prawidłowej zmianie pasa ruchu należy szczególnie pamiętać na autostradzie. A wynika to z dużych prędkości rozwijanych przez kierowców - duża prędkość sprawia, że prowadzący ma mniejsze pole do reakcji i trudniej uniknąć mu zderzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA