REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?
Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

Przyczyny wypadków na autostradzie? Statystyki nie pozostawiają złudzeń

W ciągu ostatnich dwóch dekad na polskich autostradach miało miejsce ponad 6 tysięcy wypadków. W ich wyniku zginęło prawie tysiąc osób, a 9 tysięcy zostało rannych. Główne przyczyny wypadków na autostradzie? To zdecydowanie zbyt duża prędkość, jazda na zderzaku i zmęczenie kierowcy. Ale to nie jedyne błędy prowadzących, które wyłaniają się z raportu przygotowanego przez Compensę i Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w ramach 3. edycji akcji edukacyjnej Bezpieczna Autostrada.

REKLAMA

Prędkość na autostradzie niedostosowana do warunków!

W ciągu ostatniej dekady aż 35 proc. wypadków na autostradzie wynikało z niedostosowania prędkości do warunków na drodze. Kierowcy są najwyraźniej przekonani, że droga jest przygotowana w taki sposób, że nawet w czasie deszczu czy mgły pozwala na rozwijanie dużych prędkości. A to niestety błąd. Bo identycznie jak na drodze krajowej, tak i na autostradzie szybkość jazdy należy zredukować zaraz po tym, jak pogorszą się warunki drogowe.

Bezpieczna odległość - kolejna bolączka

Niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu to wynik aż 20 proc. wypadków na autostradach. Powód? Jazda na zderzaku i nawet 140 km/h na liczniku muszą się skończyć zdarzeniem w sytuacji, w której auto przed nami musi nagle zacząć hamować - bo przed nim zdarzył się wypadek lub pojawił zator. A nagłe hamowanie w takim przypadku oznacza, że nie mamy zbyt dużo czasu na reakcję. Sytuację mają zmienić przepisy obowiązujące od 1 czerwca 2021 roku - nakładają na kierowcę obowiązek utrzymywania odległości od poprzedzającego pojazdu wynoszącej połowę prędkości.

Przyczyny wypadków na autostradzie? Zasypiamy za kierownicą

Na listę głównych przyczyn wypadków na autostradzie wpisać należy również zmęczenie. To powód aż 12 proc. zdarzeń. Czasami zaśnięcie za kółkiem wynika ze znużenia, a czasami zbyt długiej jazdy.

Kierowca musi być w dobrej formie - nadmierny stres, przemęczenie czy choroby negatywnie wpływają na bezpieczeństwo jazdy, m.in. obniżają koncentrację i refleks oraz wzmagają senność - zauważa Karolina Tworzydło z Compensy.

Problem ze zmianą pasa ruchu - kolejna przyczyna wypadków na autostradzie

8 proc. wypadków na autostradzie ma związek z nieprawidłową zmianą pasa ruchu. Kierowcy najczęściej popełniają błąd włączając się do ruchu lub rozpoczynając manewr wyprzedzania. O prawidłowej zmianie pasa ruchu należy szczególnie pamiętać na autostradzie. A wynika to z dużych prędkości rozwijanych przez kierowców - duża prędkość sprawia, że prowadzący ma mniejsze pole do reakcji i trudniej uniknąć mu zderzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA