REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak jeździć nocą?

Jakubowski Ryszard
Wyruszanie w podróż
Wyruszanie w podróż "na noc" wmaga zwrócenia uwagi na potencjalne wiążące się z jazdą po zmroku niebezpieczeństwa.

REKLAMA

REKLAMA

Jazda nocą jest dobrą alternatywą dla podróżowania w ciągu dnia, zwłaszcza latem gdy pogoda po zmroku jest dobra, a dni są upalne. Jednak wybierając się w nocną trasę trzeba zdać sobie sprawę z kilku niebezpieczeństw, które niesie ze sobą jazda nocą.

REKLAMA

Podczas jazdy nocą, jednym z najgroźniejszych wrogów kierowców jest sen. Dlatego zanim wyruszymy w nocną podróż musimy się przede wszystkim wyspać. Niezbyt dobrym pomysłem jest wyjeżdżanie przed 6 rano. Organizm ludzki wybudzony ze snu przed godziną 6:00 funkcjonuje "na zwolnionych obrotach". Człowiek, który wstał przed świtem ma zaburzoną koncentrację, jest senny i ospały. Lepszym rozwiązaniem jest wyjazd około 22:00 po uprzednim wypoczynku, a w przypadku, gdy poczujemy zmęczenie podczas jazdy najlepiej i najbezpieczniej jest się po prostu zatrzymać i chwilę zdrzemnąć.

REKLAMA

Sen jest naturalnym i najbardziej efektywnym regeneratorem dla człowieka. Picie kawy, wietrzenie wnętrza samochodu to zabiegi, które poprawią koncentrację jedynie chwilowo.
Podczas dłuższej jazdy nocą przyda się radioodtwarzacz. Ale unikajmy odtwarzania płyt z tzw. rytmami do poduszki. Niezbyt dobrze będzie też wpływał na naszą koncentrację popularny wśród polskich kierowców zapach wanilii.

Zobacz także: Jak jeździć podczas mgły?

REKLAMA

Kolejnym problemem podczas jazdy nocą jest ograniczona widoczność. Jadąc nocą należy bardzo uważnie obserwować drogę i pobocza, aby w porę dostrzec niebezpieczeństwo. Podczas jazdy po wąskich, krętych drogach łączących niedalekie wsie, należy zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa napotkania na środku drogi pijanych osób. Zwłaszcza na obszarach wiejskich zdarzają się wypadki najechania przez samochód na pijanych śpiących na środku jezdni. Szczególną uwagę na tego typu niespodzianki należy zachować zwłaszcza, gdy podróżujemy w okresie weekendowym. Nie wolno przy tym zakładać, że światło potężnych reflektorów, np ksenonowych, wydobędzie z ciemności wszystko, co się znajduje na drodze i obok niej. Przedmioty o barwie, zbliżonej do czerni, bez elementów jasnych, takie jak np. ubrania pieszych, które pochłaniają znakomicie światło, można zauważyć dopiero z odległości kilkudziesięciu metrów, często zbyt małej na skuteczne hamowanie lub próbę ominięcia.

Wielu kierowców prowadzących auto po zmroku ma problem z oceną odległości od nadjeżdżających z przeciwka pojazdów. Problem staje się istotny w przypadku, gdy mamy zamiar wyprzedzić jakiś pojazd i nie potrafimy ocenić czy zdążymy wykonać manewr wyprzedzania przed zbliżającym się z naprzeciwka pojazdem. W takim przypadku, gdy nie mamy stuprocentowej pewności co do tego, czy możemy bezpiecznie wykonać manewr powinniśmy zaniechać wyprzedzania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętajmy też, by przed rozpoczęciem manewru wyprzedzania upewnić się czy nie poruszamy się po odcinku pełnym wzniesień. Może się bowiem okazać, że nagle wyłonią się przed nami światła wyjeżdżającego zza wzniesienia samochodu. Żeby uniknąć takiej sytuacji warto odczekać dłuższy czas i poobserwować drogę oraz tor jazdy aut zbliżających się z przeciwnego kierunku.

Zobacz także: Jak pokonać zakręt samochodem z napędem na przednie koła oraz z napędem na tylne koła?

Kluczową sprawą dla bezpieczeństwa jazdy po zmroku jest umiejętność nie skupiania wzroku na reflektorach pojazdów nadjeżdżających z przeciwnej strony. Powinniśmy zawsze spoglądać przed siebie. Kierowanie wzroku na strumień reflektorów powoduje z jednej strony oślepienie z drugiej podświadome kierowanie toru jazdy auta na zbliżający się pojazd.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA