REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksploatacja samochodu

Prawidłowa eksploatacja samochodu, wiąże sie m.in. z dbałością o regularną wymianę i kontorlą poziomu płynów eksploatacyjnych. Fot. Fotolia
Prawidłowa eksploatacja samochodu, wiąże sie m.in. z dbałością o regularną wymianę i kontorlą poziomu płynów eksploatacyjnych. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W serwisie Eksploatacja-auta.wieszjak.pl zgromadziliśmy mnóstwo porad z zakresu eksploatacji samochodu. Artykuły poradnicze pogrupowaliśmy w działach odnoszących się do poszczególnych układów auta. Zachęcamy do lektury porad eksploatacyjnych naszych ekspertów!

Prawidłowa eksploatacja samochodów ma kluczowe znaczenie dla kosztów oraz okresu długości użytkowania auta. Niedopilnowanie terminu wymiany płynów eksploatacyjnych, wycieraczek, czy amortyzatorów może narazić właściciela auta nie tylko na niebezpieczne sytuacje na drodze, lecz również na spore koszty związane z naprawą poważnych awarii.

REKLAMA

Jednym z najważniejszych układów w samochodzie są silnik i skrzynia biegów. W dziale zatytułowanym napęd i skrzynia biegów znajdziemy wiele ciekawych treści odnoszących się m.in. do terminu wymiany, paska rozrządu, oleju oraz wielu innych aspektów związanych z eksploatacją silnika i skrzyni biegów (automatycznej oraz manualnej).

Tutaj znajdziesz porady eksploatacyjne z działu Napęd i skrzynia biegów

Odpowiednia eksploatacja zawieszenia pojazdu wymaga stosownej wiedzy. Każdy kierowca powinien znać częstotliwość wymiany amortyzatorów oraz potrafić rozpoznać kiedy nadszedł czas wymiany łożysk kół, czy wszelkich gumowych elementów zawieszenia.

Tutaj znajdziesz porady eksploatacyjne z działu Zawieszenie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawidłowe działanie układu hamulcowego ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wiedza odnośnie prawidłowej eksploatacji układu hamulcowego samochodu przyczyni się do wydłużenia okresów wymiany takich elementów eksploatacyjnych jak klocki hamulcowe oraz tarcze hamulcowe. Po zapoznaniu się z artykułami z działu Układ hamulcowy w serwisie Eksploatacja auta każdy kierowca przypomni sobie m.in. kiedy wymieniać płyn hamulcowy oraz inne elementy układu.

Tutaj znajdziesz porady eksploatacyjne z działu Układ hamulcowy

Bardzo istotna z punktu widzenia codziennego użytkowania samochodu jest odpowiednia eksploatacja układu elektrycznego. Terminowa wymiana m.in. świec zapłonowych, przewodów zapłonowych, czy kontrola kondycji akumulatora pozwoli uniknąć problemów z rozruchem zwłaszcza w okresie mrozów.

Tutaj znajdziesz porady eksploatacyjne z działu Układ elektryczny

Z kolei w lecie, choć zimą również, bardzo ważne dla komfortu użytkowania oraz prawidłowego działania samochodu są układ chłodzenia oraz klimatyzacja. Terminowa wymiana płynu chłodniczego oraz kontrola wydajności układu chłodzenia pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek w postaci przegrzania jednostki napędowej. Z kolei prawidłowa eksploatacja klimatyzacji ma kluczowe znaczenia dla zdrowia osób podróżujących autem. Regularne odgrzybianie „Klimy” pozwoli uniknąć zakażeń m.in. układu oddechowego.

Tutaj znajdziesz porady eksploatacyjne z działu Układ chłodzenia i klimatyzacja

Odpowiednia dbałość o elementy układu wydechowego pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek w stylu negatywnej opinii podczas badania technicznego, czy obniżenia komfortu jazdy np. przez wyjący tłumik.

Tutaj znajdziesz porady eksploatacyjne z działu Układ wydechowy

Większości właścicieli samochodów zależy na tym, by lakier i nadwozie samochodu zachowało jak najdłużej dobrą kondycję i świeży połysk. W dziale dotyczącym eksploatacji nadwozia Internauci znajdą m.in. porady dotyczące zapobiegania perforacji blach nadwozia, zapobiegania zmatowieniom powłoki lakierniczej oraz o sposobach na prawidłowe mycie i woskowanie auta.

Tutaj znajdziesz porady eksploatacyjne z działu Nadwozie

Wielu kierowców nie wie Kidy zmienić opony z letnich na zimowe i odwrotnie oraz kiedy upływa termin ważności ogumienia. W dziale eksploatacji opon i felg zgromadziliśmy artykuły dotyczące wszystkich aspektów związanych z ogumieniem i felgami. Internauci znajdą tu m.in. odpowiedzi na pytania – kiedy opona nie nadaje się do użytku, czy każdą felgą da się wyprostować, kiedy zmienić opony, jak dobrać rozmiar kół oraz nauczą się czytać oznaczeń na oponach.

Tutaj znajdziesz porady eksploatacyjne z działu Opony i felgi

Szalejące ceny paliw sprawiły, że jeszcze większą popularność w naszym kraju zyskują systemy zasilania pojazdu LPG. W dziale poświęconym eksploatacji LPG zgromadziliśmy wiele rodzaju porad dotyczących aut zasilanych tzw. gazem.

Tutaj znajdziesz porady eksploatacyjne z działu LPG

Dla ułatwienia nawigacji wyodrębniliśmy też dwa działy skupiające w sobie porady eksploatacyjne podzielone ze względu na pory roku. W dziale Auto zima znajdziemy porady eksploatacyjne, które mają szczególne znaczenie dla eksploatacji samochodu w zimie. Natomiast w dziale Auto lato Internauci odnajdą poradniki mające szczególne znaczenie dla eksploatacji samochodu w okresie upałów.

Tutaj znajdziesz porady eksploatacyjne z działu Auto lato

Tutaj znajdziesz porady eksploatacyjne z działu Auto zima

Osoby, które planują zakup samochodu, znajdą wiele ciekawych treści w dziale Zakup. Nasi eksperci radzą m.in. jak nie dać się oszukać kupując używane auto, czy warto kupić auto poleasingowe, czy jak poznać auto powypadkowe.

Tutaj znajdziesz porady eksploatacyjne z działu Zakup

Osoby podróżujące samochodem z dzieckiem mogą skorzystać z porad ekspertów, które znajdują się w dziale Dziecko w samochodzie. Nasi eksperci radzą tam m.in. Jak przygotować samochód do podróży z dzieckiem, czym zająć dziecko w czasie podróży, jak dobrać fotelik, oraz co zrobić, by długa podróż samochodem była dla dziecka jak najmniej uciążliwa.

Tutaj znajdziesz porady eksploatacyjne z działu Dziecko w samochodzie

W dziale Przeglądy eksploatacyjne zgromadziliśmy artykuły poświęcone eksploatacji auta – terminach wymiany poszczególnych elementów, poradników dotyczących kontroli stanu technicznego różnych układów w samochodzie, ale sprofilowanych pod kątem przeglądów w stacjach diagnostycznych. Warto zajrzeć do tego działu, gdy zbliża się przegląd techniczny naszego samochodu.

Tutaj znajdziesz porady eksploatacyjne z działu Przeglądy eksploatacyjne

Wszelkiego rodzaju porady dotyczące eksploatacji samochodu, spoza opisanych działów znajdziemy w dziale Porady użytkowe. Nasi eksperci opisują w tym dziale jak zapakować dużo bagaży do małego samochodu, jak przerobić auto z kratką na osobowe, czy dlaczego warto tankować do pełna.

Tutaj znajdziesz porady eksploatacyjne z działu Porady użytkowe

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA