REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wydostać się z ciasnego miejsca parkingowego?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Wracając do zaparkowanego samochodu bywamy niemile zaskoczeni. Zdarza się, że właściciele sąsiadujących pojazdów zaparkowali auta w taki sposób, że skutecznie utrudnili nam wyjazd.

Wydostawanie się z ciasnego miejsca parkingowego, które było o wiele większe, gdy w nie wjeżdżaliśmy, może stanowić nie lada problem. Inni kierowcy często nie zdają sobie sprawy, jak wielkiego kłopotu mogą nam dostarczyć, jeśli niemądrze podjadą do naszych zderzaków na odległość kilkunastu centymetrów. Jeśli jednak pozostawili te kilkanaście centymetrów, jedynym sposobem na wydostanie się jest wielokrotne poruszanie się w przód i w tył przy odpowiednio skręconych kołach.

REKLAMA

Zobacz także: Kto może korzystać z miejsca dla niepełnosprawnych?

Równoległe miejsce parkingowe

Przed rozpoczęciem manewru, obejdźmy samochód dookoła i zapamiętajmy, ile miejsca na manewrowanie mamy z przodu i z tyłu. Jeśli stoimy przy krawężniku najlepiej będzie, jeśli skręcimy koła w jego kierunku i podjedziemy do tyłu na tyle blisko, na ile pozwala nam dystans pomiędzy przodem naszego samochodu i autem stojącym z tyłu. Potem należy skręcić koła w odwrotną stronę i poruszać się do przodu, również na tyle, na ile pozwala nam odległość pomiędzy naszym pojazdem, a samochodem z tyłu. W ten sposób trochę odsuniemy tylne koła od krawędzi miejsca parkingowego i samochód będzie ustawiony tak, że znowu będziemy mogli skręcić w przeciwną stronę, odrobinę wycofać i powtórzyć manewr jadąc do przodu. Być może będziemy musieli zrobić to nawet kilkanaście razy, ale zachowując spokój na pewno wydostaniemy się z pułapki. 

Zobacz także: Kiedy samochód może być usunięty z drogi przez policję i straż miejską?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prostopadłe miejsce parkingowe

REKLAMA

Wydaje się, że tutaj manewr będzie łatwiejszy, ale nic bardziej mylnego. Jeśli uda nam się wsiąść do samochodu to znaczy, że przynajmniej po jednej stronie mamy trochę przestrzeni. Wyjazd z ciasnego miejsca może być utrudniony, jeśli również za naszym pojazdem ktoś postawił samochód równolegle do krawężnika po przeciwnej stronie drogi. Nie należy jednak panikować. Sprawdźmy najpierw, ile dokładnie miejsca mamy po bokach. Jeśli udało nam się dostać do samochodu od strony kierowcy, powinniśmy wycofać samochód najpierw na prostych kołach najdalej, jak to tylko możliwe. Potem poruszać się powoli, lekko skręcając koła w prawo.

Pamiętajmy, aby cały czas kontrolować odległość od wszystkich samochodów, które utrudniają nam wyjazd. Gdy widzimy, że wykorzystaliśmy już maksimum miejsca, musimy się zatrzymać, skręcić koła w odwrotną stronę i podjechać do przodu na tyle, na ile to możliwe a następnie znowu do tyłu, odkręcając kierownicę w przeciwnym kierunku. Ten manewr również może zająć nam kilka dobrych chwil i wymagać fizycznego wysiłku, ale najpewniej skończy się sukcesem. Kluczem do wydostania się z ciasnego miejsca w tym przypadku jest wyjechanie na początku do tyłu tak daleko, jak to tylko możliwe. 

Czasem wydostanie się z miejsca parkingowego jest po prostu niemożliwe. Warto wtedy poczekać na kierowców sąsiadujących aut i w grzeczny sposób uświadomić, że zaparkowali nieprawidłowo. Można też wezwać straż miejską. Jeśli uda nam się wyjechać, warto zostawić za wycieraczką przedniej szyby takiego kierowcy kartkę z informacją o tym, że zdecydowanie utrudnił nam wyjazd. Unikajmy jednak inwektyw i postarajmy się opanować frustrację. Warto informować o błędach, nie powinniśmy jednak być niegrzeczni.

Starajmy się zawsze obiektywnie ocenić, czy jesteśmy w stanie wyjechać. Nie warto próbować, jeśli nasze szanse są nikłe. Lepiej poddać się i poczekać, niż zarysować samochód.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA