REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wydostać się z ciasnego miejsca parkingowego?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Wracając do zaparkowanego samochodu bywamy niemile zaskoczeni. Zdarza się, że właściciele sąsiadujących pojazdów zaparkowali auta w taki sposób, że skutecznie utrudnili nam wyjazd.

Wydostawanie się z ciasnego miejsca parkingowego, które było o wiele większe, gdy w nie wjeżdżaliśmy, może stanowić nie lada problem. Inni kierowcy często nie zdają sobie sprawy, jak wielkiego kłopotu mogą nam dostarczyć, jeśli niemądrze podjadą do naszych zderzaków na odległość kilkunastu centymetrów. Jeśli jednak pozostawili te kilkanaście centymetrów, jedynym sposobem na wydostanie się jest wielokrotne poruszanie się w przód i w tył przy odpowiednio skręconych kołach.

REKLAMA

Zobacz także: Kto może korzystać z miejsca dla niepełnosprawnych?

Równoległe miejsce parkingowe

Przed rozpoczęciem manewru, obejdźmy samochód dookoła i zapamiętajmy, ile miejsca na manewrowanie mamy z przodu i z tyłu. Jeśli stoimy przy krawężniku najlepiej będzie, jeśli skręcimy koła w jego kierunku i podjedziemy do tyłu na tyle blisko, na ile pozwala nam dystans pomiędzy przodem naszego samochodu i autem stojącym z tyłu. Potem należy skręcić koła w odwrotną stronę i poruszać się do przodu, również na tyle, na ile pozwala nam odległość pomiędzy naszym pojazdem, a samochodem z tyłu. W ten sposób trochę odsuniemy tylne koła od krawędzi miejsca parkingowego i samochód będzie ustawiony tak, że znowu będziemy mogli skręcić w przeciwną stronę, odrobinę wycofać i powtórzyć manewr jadąc do przodu. Być może będziemy musieli zrobić to nawet kilkanaście razy, ale zachowując spokój na pewno wydostaniemy się z pułapki. 

Zobacz także: Kiedy samochód może być usunięty z drogi przez policję i straż miejską?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prostopadłe miejsce parkingowe

REKLAMA

Wydaje się, że tutaj manewr będzie łatwiejszy, ale nic bardziej mylnego. Jeśli uda nam się wsiąść do samochodu to znaczy, że przynajmniej po jednej stronie mamy trochę przestrzeni. Wyjazd z ciasnego miejsca może być utrudniony, jeśli również za naszym pojazdem ktoś postawił samochód równolegle do krawężnika po przeciwnej stronie drogi. Nie należy jednak panikować. Sprawdźmy najpierw, ile dokładnie miejsca mamy po bokach. Jeśli udało nam się dostać do samochodu od strony kierowcy, powinniśmy wycofać samochód najpierw na prostych kołach najdalej, jak to tylko możliwe. Potem poruszać się powoli, lekko skręcając koła w prawo.

Pamiętajmy, aby cały czas kontrolować odległość od wszystkich samochodów, które utrudniają nam wyjazd. Gdy widzimy, że wykorzystaliśmy już maksimum miejsca, musimy się zatrzymać, skręcić koła w odwrotną stronę i podjechać do przodu na tyle, na ile to możliwe a następnie znowu do tyłu, odkręcając kierownicę w przeciwnym kierunku. Ten manewr również może zająć nam kilka dobrych chwil i wymagać fizycznego wysiłku, ale najpewniej skończy się sukcesem. Kluczem do wydostania się z ciasnego miejsca w tym przypadku jest wyjechanie na początku do tyłu tak daleko, jak to tylko możliwe. 

Czasem wydostanie się z miejsca parkingowego jest po prostu niemożliwe. Warto wtedy poczekać na kierowców sąsiadujących aut i w grzeczny sposób uświadomić, że zaparkowali nieprawidłowo. Można też wezwać straż miejską. Jeśli uda nam się wyjechać, warto zostawić za wycieraczką przedniej szyby takiego kierowcy kartkę z informacją o tym, że zdecydowanie utrudnił nam wyjazd. Unikajmy jednak inwektyw i postarajmy się opanować frustrację. Warto informować o błędach, nie powinniśmy jednak być niegrzeczni.

Starajmy się zawsze obiektywnie ocenić, czy jesteśmy w stanie wyjechać. Nie warto próbować, jeśli nasze szanse są nikłe. Lepiej poddać się i poczekać, niż zarysować samochód.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA