REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy towarzystwo ubezpieczeniowe może obniżyć odszkodowanie?

Mateusz Mirkiewicz
Celem zawieranego ubezpieczenia jest przede wszystkim zapewnienie ochrony finansowej od skutku zaistniałego zdarzenia drogowego. Fot. Fotolia
Celem zawieranego ubezpieczenia jest przede wszystkim zapewnienie ochrony finansowej od skutku zaistniałego zdarzenia drogowego. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Celem zawieranego ubezpieczenia jest przede wszystkim zapewnienie ochrony finansowej od skutku zaistniałego zdarzenia drogowego.

REKLAMA

Sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo zmniejszyć kwotę odszkodowania lub całkowicie zwolnić się z obowiązku jego wypłaty, są różne w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym zawarliśmy umowę. Z tego powodu istotne jest wnikliwe przeanalizowanie podpisywanej umowy oraz ogólnych warunków zawieranego ubezpieczenia. Są jednak sytuacje, w przypadku wystąpienia których, praktycznie wszystkie firmy ubezpieczeniowe wprowadzają restrykcje dotyczące wypłacanych odszkodowań.

REKLAMA

W sytuacji, w której sprawca wypadku był pijany, zakład ubezpieczeń wypłaca należne odszkodowanie poszkodowanemu jednak przysługuje mu prawo regresu w stosunku do sprawcy, na skutek którego będzie on zobowiązany do zwrotu wszelkich poniesionych kosztów. Nie ma od tej zasady wyjątków i jest ona stosowana przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Jeszcze poważniejsze konsekwencje będą w przypadku, gdy w zdarzeniu spowodowanym przez pijanego ktoś poniesie trwały uszczerbek na zdrowiu, wtedy prowadzący po spożyciu alkoholu może być zobowiązany do dożywotniego wypłacania renty poszkodowanemu.

Zobacz także: Jak zmienić ubezpieczenie OC ?

Jeśli posiadamy ubezpieczenie AC i zostanie nam skradziony pojazd, w którego środku zostały pozostawione kluczyki lub dokumenty, wówczas większość towarzystw ubezpieczeniowych uchyli się od wypłaty odszkodowania na skutek naszego rażącego niedbalstwa.

REKLAMA

Podobnie może być potraktowana sytuacja, w której dojdzie do uszkodzenia pojazdu na skutek naszego roztargnienia. Jako przykład, w którym zakład ubezpieczeń wskaże na nasze rażące niedbalstwo, można podać sytuację, gdzie pozostawimy auto zaparkowane na luzie i bez zaciągniętego hamulca ręcznego, w wyniku czego pojazd się stoczy i wyrządzi szkodę. Wówczas możemy dostać odmowną decyzję odnośnie wypłaty odszkodowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również w przypadku kradzieży pojazdu za naszą wschodnią granicą, możemy nie otrzymać należnego odszkodowania. Wynika to z faktu, iż wiele towarzystw ubezpieczeniowych traktuje państwa byłego związku radzieckiego jak „kraje podwyższonego ryzyka kradzieży”, w związku z czym polisa ubezpieczeniowa nie obejmuje ochrony na ich terytorium. Oczywiście wszystko jest uwarunkowane zapisami ogólnych warunków ubezpieczenia, które są nam dostarczane wraz z umową, również tam powinna być wskazana wysokość dopłaty, jaką powinniśmy wnieść, aby posiadać ochronę ubezpieczeniową podczas podróży na wschód Europy.

Do częstego zmniejszenia wysokości należnego odszkodowania dochodzi w przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia przepisów drogowych. Chodzi tutaj o niezatrzymanie się przed znakiem stop, wjechanie na skrzyżowanie na czerwonym świetle, znaczące przekroczenie dozwolonej prędkości, wymuszenie pierwszeństwa itp. Jeśli bezpośrednim skutkiem takiego zachowania będzie spowodowanie wypadku drogowego, wówczas zakłady ubezpieczeń mają prawo zmniejszyć nam należne odszkodowanie o wskazaną przez nie procentową wartość.

Zobacz także: Okres ochrony ubezpieczenia OC

Do przypadków rażącego niedbalstwa również zalicza się jazdę z niezapiętymi pasami bezpieczeństwa. Jeśli na skutek zdarzenia doznamy szkody zdrowotnej, należne odszkodowanie z ubezpieczenia NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) lub OC może zostać pomniejszone, jeśli zostanie udowodnione, iż nie doszłoby do tego uszczerbku, gdybyśmy mieli zapięte pasy. Niesie to za sobą również przykre sutki, jeśli doznany uszczerbek będzie trwały, bowiem wówczas zostanie obniżona wysokość wypłacanej renty inwalidzkiej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zaoszczędzić na transporcie? Oto najbardziej ekonomiczne opcje

Wydatki na transport to często całkiem spora część domowego budżetu. Paliwo, ubezpieczenie pojazdu, koszty eksploatacji, parking stanowią duże obciążenie finansowe. Jak zoptymalizować wydatki w zakresie podróżowania? Czy nowoczesne środki transportu są dobrą opcją na oszczędności? 

KGP: 100 139 interwencji, 377 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 139 interwencji.

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni. Od najbliższego piątku zacznie obowiązywać nowa, rozszerzona sieć płatnych dróg. Obejmie ona zarówno drogi ekspresowe jak i autostrady.

Nie zmieniłeś opon? Możesz dostać 3000 zł grzywny

W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi i wynikającymi z tego – coraz gorszymi warunkami na drogach – listopad to najlepszy czas na wymianę opon i sprawdzenie ich stanu technicznego. Czy w Polsce wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa i w jakich sytuacjach – w związku z brakiem zmiany ogumienia samochodu – kierowca może zostać ukarany grzywną? 

REKLAMA

Policja zatrzymała pędzące auto, które prowadził 15-latek

15-latek prowadził samochód bez uprawnień, przekroczył prędkość i wiózł pasażerów bez pasów bezpieczeństwa. Odpowie przed sądem rodzinnym. 

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Czy warto kupić całoroczne?

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Lepiej założyć je o tydzień za wcześnie niż o tydzień za późno. Nie warto czekać na pierwsze przymrozki. 

Pijany przewoził autem troje dzieci

Kierowca zatrzymany do kontroli miał prawie promil alkoholu w organizmie. W samochodzie przewoził trójkę dzieci. 

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan. Do 2026 r. na polskiej sieci dróg szybkiego ruchu ma funkcjonować ponad 70 urządzeń ułatwiających usuwanie śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych.

REKLAMA

KGP: 107 085 interwencji, 434 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 085 interwencji.

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej. Budowa przeprawy była możliwa dzięki współpracy wojska, instytucji państwowych oraz władz samorządowych. Głuchołazy są jedną z miejscowości, które szczególnie mocno ucierpiały w wyniku wrześniowej powodzi.

REKLAMA