REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy towarzystwo ubezpieczeniowe może obniżyć odszkodowanie?

Mateusz Mirkiewicz
Celem zawieranego ubezpieczenia jest przede wszystkim zapewnienie ochrony finansowej od skutku zaistniałego zdarzenia drogowego. Fot. Fotolia
Celem zawieranego ubezpieczenia jest przede wszystkim zapewnienie ochrony finansowej od skutku zaistniałego zdarzenia drogowego. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Celem zawieranego ubezpieczenia jest przede wszystkim zapewnienie ochrony finansowej od skutku zaistniałego zdarzenia drogowego.

REKLAMA

Sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo zmniejszyć kwotę odszkodowania lub całkowicie zwolnić się z obowiązku jego wypłaty, są różne w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym zawarliśmy umowę. Z tego powodu istotne jest wnikliwe przeanalizowanie podpisywanej umowy oraz ogólnych warunków zawieranego ubezpieczenia. Są jednak sytuacje, w przypadku wystąpienia których, praktycznie wszystkie firmy ubezpieczeniowe wprowadzają restrykcje dotyczące wypłacanych odszkodowań.

REKLAMA

W sytuacji, w której sprawca wypadku był pijany, zakład ubezpieczeń wypłaca należne odszkodowanie poszkodowanemu jednak przysługuje mu prawo regresu w stosunku do sprawcy, na skutek którego będzie on zobowiązany do zwrotu wszelkich poniesionych kosztów. Nie ma od tej zasady wyjątków i jest ona stosowana przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Jeszcze poważniejsze konsekwencje będą w przypadku, gdy w zdarzeniu spowodowanym przez pijanego ktoś poniesie trwały uszczerbek na zdrowiu, wtedy prowadzący po spożyciu alkoholu może być zobowiązany do dożywotniego wypłacania renty poszkodowanemu.

Zobacz także: Jak zmienić ubezpieczenie OC ?

Jeśli posiadamy ubezpieczenie AC i zostanie nam skradziony pojazd, w którego środku zostały pozostawione kluczyki lub dokumenty, wówczas większość towarzystw ubezpieczeniowych uchyli się od wypłaty odszkodowania na skutek naszego rażącego niedbalstwa.

REKLAMA

Podobnie może być potraktowana sytuacja, w której dojdzie do uszkodzenia pojazdu na skutek naszego roztargnienia. Jako przykład, w którym zakład ubezpieczeń wskaże na nasze rażące niedbalstwo, można podać sytuację, gdzie pozostawimy auto zaparkowane na luzie i bez zaciągniętego hamulca ręcznego, w wyniku czego pojazd się stoczy i wyrządzi szkodę. Wówczas możemy dostać odmowną decyzję odnośnie wypłaty odszkodowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również w przypadku kradzieży pojazdu za naszą wschodnią granicą, możemy nie otrzymać należnego odszkodowania. Wynika to z faktu, iż wiele towarzystw ubezpieczeniowych traktuje państwa byłego związku radzieckiego jak „kraje podwyższonego ryzyka kradzieży”, w związku z czym polisa ubezpieczeniowa nie obejmuje ochrony na ich terytorium. Oczywiście wszystko jest uwarunkowane zapisami ogólnych warunków ubezpieczenia, które są nam dostarczane wraz z umową, również tam powinna być wskazana wysokość dopłaty, jaką powinniśmy wnieść, aby posiadać ochronę ubezpieczeniową podczas podróży na wschód Europy.

Do częstego zmniejszenia wysokości należnego odszkodowania dochodzi w przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia przepisów drogowych. Chodzi tutaj o niezatrzymanie się przed znakiem stop, wjechanie na skrzyżowanie na czerwonym świetle, znaczące przekroczenie dozwolonej prędkości, wymuszenie pierwszeństwa itp. Jeśli bezpośrednim skutkiem takiego zachowania będzie spowodowanie wypadku drogowego, wówczas zakłady ubezpieczeń mają prawo zmniejszyć nam należne odszkodowanie o wskazaną przez nie procentową wartość.

Zobacz także: Okres ochrony ubezpieczenia OC

Do przypadków rażącego niedbalstwa również zalicza się jazdę z niezapiętymi pasami bezpieczeństwa. Jeśli na skutek zdarzenia doznamy szkody zdrowotnej, należne odszkodowanie z ubezpieczenia NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) lub OC może zostać pomniejszone, jeśli zostanie udowodnione, iż nie doszłoby do tego uszczerbku, gdybyśmy mieli zapięte pasy. Niesie to za sobą również przykre sutki, jeśli doznany uszczerbek będzie trwały, bowiem wówczas zostanie obniżona wysokość wypłacanej renty inwalidzkiej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA