REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy towarzystwo ubezpieczeniowe może obniżyć odszkodowanie?

Mateusz Mirkiewicz
Celem zawieranego ubezpieczenia jest przede wszystkim zapewnienie ochrony finansowej od skutku zaistniałego zdarzenia drogowego. Fot. Fotolia
Celem zawieranego ubezpieczenia jest przede wszystkim zapewnienie ochrony finansowej od skutku zaistniałego zdarzenia drogowego. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Celem zawieranego ubezpieczenia jest przede wszystkim zapewnienie ochrony finansowej od skutku zaistniałego zdarzenia drogowego.

REKLAMA

Sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo zmniejszyć kwotę odszkodowania lub całkowicie zwolnić się z obowiązku jego wypłaty, są różne w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym zawarliśmy umowę. Z tego powodu istotne jest wnikliwe przeanalizowanie podpisywanej umowy oraz ogólnych warunków zawieranego ubezpieczenia. Są jednak sytuacje, w przypadku wystąpienia których, praktycznie wszystkie firmy ubezpieczeniowe wprowadzają restrykcje dotyczące wypłacanych odszkodowań.

REKLAMA

W sytuacji, w której sprawca wypadku był pijany, zakład ubezpieczeń wypłaca należne odszkodowanie poszkodowanemu jednak przysługuje mu prawo regresu w stosunku do sprawcy, na skutek którego będzie on zobowiązany do zwrotu wszelkich poniesionych kosztów. Nie ma od tej zasady wyjątków i jest ona stosowana przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Jeszcze poważniejsze konsekwencje będą w przypadku, gdy w zdarzeniu spowodowanym przez pijanego ktoś poniesie trwały uszczerbek na zdrowiu, wtedy prowadzący po spożyciu alkoholu może być zobowiązany do dożywotniego wypłacania renty poszkodowanemu.

Zobacz także: Jak zmienić ubezpieczenie OC ?

Jeśli posiadamy ubezpieczenie AC i zostanie nam skradziony pojazd, w którego środku zostały pozostawione kluczyki lub dokumenty, wówczas większość towarzystw ubezpieczeniowych uchyli się od wypłaty odszkodowania na skutek naszego rażącego niedbalstwa.

REKLAMA

Podobnie może być potraktowana sytuacja, w której dojdzie do uszkodzenia pojazdu na skutek naszego roztargnienia. Jako przykład, w którym zakład ubezpieczeń wskaże na nasze rażące niedbalstwo, można podać sytuację, gdzie pozostawimy auto zaparkowane na luzie i bez zaciągniętego hamulca ręcznego, w wyniku czego pojazd się stoczy i wyrządzi szkodę. Wówczas możemy dostać odmowną decyzję odnośnie wypłaty odszkodowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również w przypadku kradzieży pojazdu za naszą wschodnią granicą, możemy nie otrzymać należnego odszkodowania. Wynika to z faktu, iż wiele towarzystw ubezpieczeniowych traktuje państwa byłego związku radzieckiego jak „kraje podwyższonego ryzyka kradzieży”, w związku z czym polisa ubezpieczeniowa nie obejmuje ochrony na ich terytorium. Oczywiście wszystko jest uwarunkowane zapisami ogólnych warunków ubezpieczenia, które są nam dostarczane wraz z umową, również tam powinna być wskazana wysokość dopłaty, jaką powinniśmy wnieść, aby posiadać ochronę ubezpieczeniową podczas podróży na wschód Europy.

Do częstego zmniejszenia wysokości należnego odszkodowania dochodzi w przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia przepisów drogowych. Chodzi tutaj o niezatrzymanie się przed znakiem stop, wjechanie na skrzyżowanie na czerwonym świetle, znaczące przekroczenie dozwolonej prędkości, wymuszenie pierwszeństwa itp. Jeśli bezpośrednim skutkiem takiego zachowania będzie spowodowanie wypadku drogowego, wówczas zakłady ubezpieczeń mają prawo zmniejszyć nam należne odszkodowanie o wskazaną przez nie procentową wartość.

Zobacz także: Okres ochrony ubezpieczenia OC

Do przypadków rażącego niedbalstwa również zalicza się jazdę z niezapiętymi pasami bezpieczeństwa. Jeśli na skutek zdarzenia doznamy szkody zdrowotnej, należne odszkodowanie z ubezpieczenia NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) lub OC może zostać pomniejszone, jeśli zostanie udowodnione, iż nie doszłoby do tego uszczerbku, gdybyśmy mieli zapięte pasy. Niesie to za sobą również przykre sutki, jeśli doznany uszczerbek będzie trwały, bowiem wówczas zostanie obniżona wysokość wypłacanej renty inwalidzkiej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

REKLAMA

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

REKLAMA

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

REKLAMA