REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy towarzystwo ubezpieczeniowe może obniżyć odszkodowanie?

Mateusz Mirkiewicz
Celem zawieranego ubezpieczenia jest przede wszystkim zapewnienie ochrony finansowej od skutku zaistniałego zdarzenia drogowego. Fot. Fotolia
Celem zawieranego ubezpieczenia jest przede wszystkim zapewnienie ochrony finansowej od skutku zaistniałego zdarzenia drogowego. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Celem zawieranego ubezpieczenia jest przede wszystkim zapewnienie ochrony finansowej od skutku zaistniałego zdarzenia drogowego.

REKLAMA

Sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo zmniejszyć kwotę odszkodowania lub całkowicie zwolnić się z obowiązku jego wypłaty, są różne w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym zawarliśmy umowę. Z tego powodu istotne jest wnikliwe przeanalizowanie podpisywanej umowy oraz ogólnych warunków zawieranego ubezpieczenia. Są jednak sytuacje, w przypadku wystąpienia których, praktycznie wszystkie firmy ubezpieczeniowe wprowadzają restrykcje dotyczące wypłacanych odszkodowań.

REKLAMA

W sytuacji, w której sprawca wypadku był pijany, zakład ubezpieczeń wypłaca należne odszkodowanie poszkodowanemu jednak przysługuje mu prawo regresu w stosunku do sprawcy, na skutek którego będzie on zobowiązany do zwrotu wszelkich poniesionych kosztów. Nie ma od tej zasady wyjątków i jest ona stosowana przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Jeszcze poważniejsze konsekwencje będą w przypadku, gdy w zdarzeniu spowodowanym przez pijanego ktoś poniesie trwały uszczerbek na zdrowiu, wtedy prowadzący po spożyciu alkoholu może być zobowiązany do dożywotniego wypłacania renty poszkodowanemu.

Zobacz także: Jak zmienić ubezpieczenie OC ?

Jeśli posiadamy ubezpieczenie AC i zostanie nam skradziony pojazd, w którego środku zostały pozostawione kluczyki lub dokumenty, wówczas większość towarzystw ubezpieczeniowych uchyli się od wypłaty odszkodowania na skutek naszego rażącego niedbalstwa.

REKLAMA

Podobnie może być potraktowana sytuacja, w której dojdzie do uszkodzenia pojazdu na skutek naszego roztargnienia. Jako przykład, w którym zakład ubezpieczeń wskaże na nasze rażące niedbalstwo, można podać sytuację, gdzie pozostawimy auto zaparkowane na luzie i bez zaciągniętego hamulca ręcznego, w wyniku czego pojazd się stoczy i wyrządzi szkodę. Wówczas możemy dostać odmowną decyzję odnośnie wypłaty odszkodowania.

Również w przypadku kradzieży pojazdu za naszą wschodnią granicą, możemy nie otrzymać należnego odszkodowania. Wynika to z faktu, iż wiele towarzystw ubezpieczeniowych traktuje państwa byłego związku radzieckiego jak „kraje podwyższonego ryzyka kradzieży”, w związku z czym polisa ubezpieczeniowa nie obejmuje ochrony na ich terytorium. Oczywiście wszystko jest uwarunkowane zapisami ogólnych warunków ubezpieczenia, które są nam dostarczane wraz z umową, również tam powinna być wskazana wysokość dopłaty, jaką powinniśmy wnieść, aby posiadać ochronę ubezpieczeniową podczas podróży na wschód Europy.

Do częstego zmniejszenia wysokości należnego odszkodowania dochodzi w przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia przepisów drogowych. Chodzi tutaj o niezatrzymanie się przed znakiem stop, wjechanie na skrzyżowanie na czerwonym świetle, znaczące przekroczenie dozwolonej prędkości, wymuszenie pierwszeństwa itp. Jeśli bezpośrednim skutkiem takiego zachowania będzie spowodowanie wypadku drogowego, wówczas zakłady ubezpieczeń mają prawo zmniejszyć nam należne odszkodowanie o wskazaną przez nie procentową wartość.

Zobacz także: Okres ochrony ubezpieczenia OC

Do przypadków rażącego niedbalstwa również zalicza się jazdę z niezapiętymi pasami bezpieczeństwa. Jeśli na skutek zdarzenia doznamy szkody zdrowotnej, należne odszkodowanie z ubezpieczenia NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) lub OC może zostać pomniejszone, jeśli zostanie udowodnione, iż nie doszłoby do tego uszczerbku, gdybyśmy mieli zapięte pasy. Niesie to za sobą również przykre sutki, jeśli doznany uszczerbek będzie trwały, bowiem wówczas zostanie obniżona wysokość wypłacanej renty inwalidzkiej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    REKLAMA

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    REKLAMA

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA