REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak jeździć po 60. roku życia?

Robert Kuśpiel
Kierowcy w bardzo zaawansowanym wieku stają się niebezpieczni na drodze. fot. Newspress
Kierowcy w bardzo zaawansowanym wieku stają się niebezpieczni na drodze. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Jazda samochodem ułatwia życie każdemu z nas, a w szczególności osobom starszym. Jednak w pewnym wieku prowadzenie samochodu staje się bardzo niebezpieczne.

W życiu każdego z nas przyjdzie moment, kiedy ciało i zmysły powoli zaczną odmawiać posłuszeństwa. Przez to starsza osoba chcąc lepiej widzieć potrzebuje jeździć często na „długich” światłach, jednak kiedy auta nadjeżdżające w naprzeciwka mocniej zaświecą – osoba starsza może zostać oślepiona i na chwilę stracić widoczność, co może skończyć się tragicznie.

REKLAMA

Należy pamiętać że większość leków wywołuje skutki uboczne upośledzające percepcję, a w wielu ulotkach znajdziemy wyraźne przeciwwskazania przy prowadzeniu pojazdów. Jednak należy pamiętać że senior prowadzący auto to przede wszystkim osoba bardzo doświadczona na drodze, która raczej nie jeździ niebezpiecznie i nie śpieszy się – tak więc zmniejsza ryzyko wypadku.

Jak jeździć

Pamiętaj że będąc seniorem, kręgosłup, kolana, wszystkie stawy ciężej znoszą długie podróże w jednej pozycji . Dlatego ważne są częste i długie przystanki.

1. Jadąc postaraj się zatrzymywać co 2 godziny na co najmniej 15 minut. 

2. Zawsze podczas przystanku wyjdź z samochodu, pospaceruj kilka metrów. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Dobrze jest też zrobić kilka przysiadów czy skłonów w celu rozruszania stawów i kręgosłupa, a także polepszenia krążenia.

Zobacz również: Prawidłowa pozycja za kierownicą - porady

Co robić poza samochodem?

Ponieważ jazda samochodem to dla osób starszych dość duży wysiłek, zarówno psychiczny jak i fizyczny dobrze jest codziennie pamiętać o pewnych działaniach które pozwolą nam lepiej przygotować się do każdej podróży.

REKLAMA

1. Przede wszystkim pamiętajmy o ćwiczeniu odpowiednich mięśni i rozruszaniu stawów. W domu możemy wykonywać wcześniej wspomniane przysiady, jednak jeśli istnieje taka możliwość, idealnie było by regularnie uczęszczać na basen, dzięki czemu ogólnorozwojowo przygotujemy ciało do drogi

2. Oszczędzajmy oczy, nie forsując ich nadmierną ilością telewizji, czy też komputera. Warto jest wykonywać ćwiczenia wzroku polegające na zmiennym patrzeniu w dwa miejsca – bliskie i dalekie, dzięki temu nasz wzrok zyska na ostrości i podczas dłuższych podróży będzie wolniej się męczył

Zobacz również: Jak wybrać okulary słoneczne dla kierowcy?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA