Jak jeździć po 60. roku życia?
REKLAMA
REKLAMA
W życiu każdego z nas przyjdzie moment, kiedy ciało i zmysły powoli zaczną odmawiać posłuszeństwa. Przez to starsza osoba chcąc lepiej widzieć potrzebuje jeździć często na „długich” światłach, jednak kiedy auta nadjeżdżające w naprzeciwka mocniej zaświecą – osoba starsza może zostać oślepiona i na chwilę stracić widoczność, co może skończyć się tragicznie.
REKLAMA
Należy pamiętać że większość leków wywołuje skutki uboczne upośledzające percepcję, a w wielu ulotkach znajdziemy wyraźne przeciwwskazania przy prowadzeniu pojazdów. Jednak należy pamiętać że senior prowadzący auto to przede wszystkim osoba bardzo doświadczona na drodze, która raczej nie jeździ niebezpiecznie i nie śpieszy się – tak więc zmniejsza ryzyko wypadku.
Jak jeździć
Pamiętaj że będąc seniorem, kręgosłup, kolana, wszystkie stawy ciężej znoszą długie podróże w jednej pozycji . Dlatego ważne są częste i długie przystanki.
1. Jadąc postaraj się zatrzymywać co 2 godziny na co najmniej 15 minut.
2. Zawsze podczas przystanku wyjdź z samochodu, pospaceruj kilka metrów.
3. Dobrze jest też zrobić kilka przysiadów czy skłonów w celu rozruszania stawów i kręgosłupa, a także polepszenia krążenia.
Zobacz również: Prawidłowa pozycja za kierownicą - porady
Co robić poza samochodem?
Ponieważ jazda samochodem to dla osób starszych dość duży wysiłek, zarówno psychiczny jak i fizyczny dobrze jest codziennie pamiętać o pewnych działaniach które pozwolą nam lepiej przygotować się do każdej podróży.
REKLAMA
1. Przede wszystkim pamiętajmy o ćwiczeniu odpowiednich mięśni i rozruszaniu stawów. W domu możemy wykonywać wcześniej wspomniane przysiady, jednak jeśli istnieje taka możliwość, idealnie było by regularnie uczęszczać na basen, dzięki czemu ogólnorozwojowo przygotujemy ciało do drogi.
2. Oszczędzajmy oczy, nie forsując ich nadmierną ilością telewizji, czy też komputera. Warto jest wykonywać ćwiczenia wzroku polegające na zmiennym patrzeniu w dwa miejsca – bliskie i dalekie, dzięki temu nasz wzrok zyska na ostrości i podczas dłuższych podróży będzie wolniej się męczył
Zobacz również: Jak wybrać okulary słoneczne dla kierowcy?
REKLAMA
REKLAMA