REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Powrót podatku ekologicznego

Mateusz Mirkiewicz
W miejsce podatku ekologicznego wprowadzono opłatę recyclingową oraz zmieniono zasady naliczania akcyzy od sprowadzonego pojazdu, które zostały uzależnione przede wszystkim od pojemności silnika oraz od jego wartości. Fot. Jeep
W miejsce podatku ekologicznego wprowadzono opłatę recyclingową oraz zmieniono zasady naliczania akcyzy od sprowadzonego pojazdu, które zostały uzależnione przede wszystkim od pojemności silnika oraz od jego wartości. Fot. Jeep

REKLAMA

REKLAMA

Całkiem niedawno, głównie na skutek protestów, zniesiono w Polsce tzw. podatek ekologiczny. Jednak Ministerstwo Gospodarki zapowiada ponowne wprowadzenie tego obciążenia.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej zaczęto sprowadzać dużo używanych pojazdów. W większości są to stare, wysłużone pojazdy. Na początku jedną z obowiązkowych opłat ciążących na nowym właścicielu był podatek ekologiczny, który miał być w dalszej perspektywie przeznaczany na cele związane z zapewnieniem odpowiedniej utylizacji pojazdów wyłączonych z ruchu. Z racji, iż była to jedna z najbardziej kosztownych opłat, po licznych protestach handlarzy samochodów został on zniesiony.

REKLAMA

Zobacz również: Droższe prawo jazdy i dowód rejestracyjny

W jego miejsce wprowadzono opłatę recyclingową oraz zmieniono zasady naliczania akcyzy od sprowadzonego pojazdu, które zostały uzależnione przede wszystkim od pojemności silnika oraz od jego wartości.

Opierając się na danych zebranych przez Ministerstwo Gospodarki, można wyraźnie zauważyć tendencję do celowego zaniżania wartości pojazdu w celu zmniejszenia wysokości należnej opłaty.

Zobacz również: Co zrobić gdy organ odmówi rejestracji samochodu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Bezpośrednio z taką praktyką wiąże się zmniejszenie należnych wpływów do budżetu państwa. Z przeprowadzonych przez specjalistów obliczeń wynika, że w chwili obecnej, roczne wpływy z opłaconej akcyzy wynoszą ok. 1,5 miliarda zł. W przypadku zastąpienia akcyzy obowiązkowym podatkiem ekologicznym na poziomie 200 zł wpływy te zwiększyłyby się co najmniej dwukrotnie.

Jak zapowiada Ministerstwo Gospodarki, już po wakacjach zostanie powołana specjalna grupa robocza, której zadaniem będzie wprowadzenie przepisów zmieniających zasady naliczania akcyzy oraz wprowadzenie nowego podatku ekologicznego. Jak łatwo można zauważyć, po raz kolejny dziurę budżetową będą łatali Ci, na których najłatwiej nałożyć szereg obciążeń, czyli kierowcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA