Jak przygotować się do wyjazdu samochodem na wakacje?
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli wybieramy się na kilkudniowe wakacje z rodziną i psem, musimy się liczyć z ograniczeniami, jakie stawia nam nasze auto. Powinniśmy dużo wcześniej zacząć zastanawiać się jak ograniczyć ilość bagażu lub zamontować dodatkowy bagażnik.
REKLAMA
Nie przeładuj auta
REKLAMA
Jazda przeładowanym autem, wedle przepisów ruchu drogowego w Polsce, grozi mandatem. Przeładowany samochód to również wydłużony czas hamowania auta, utrudnienia w prowadzeniu pojazdu, niebezpieczeństwo nagłego uszkodzenia zawieszenia oraz wzrost zużycia paliwa.
W rezultacie, podliczając wszystkie koszty, spróbujmy zastanowić się nad bezpieczniejszymi środkami transportu i ilością rzeczy jakie chcemy przewieźć. Koszt zrobienia zakupów i wypożyczenia rowerów w miejscu naszego wypoczynku często jest mniejszy niż koszt napraw spowodowanych uszkodzeniami. Istnieje oczywiście możliwość zamontowania na przykład bagażnika, na dach pojazdu, który pozwoli równomiernie rozłożyć masę bagażu. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest mała przyczepka. Wiąże się to z kosztami rzędu 2-3 tysięcy złotych. Ale pamiętajmy że może ona nam posłużyć przez wiele lat. Można ją też wypożyczyć.
Zobacz także: Pakujemy boks dachowy
Pakuj z głową
Załadowanie auta bagażami powinno również odbyć się w przemyślany sposób. Pamiętajmy, aby układać bagaże od najcięższych i największych tak, aby ważące najwięcej obiekty umieszczać jak najniżej i najbliżej środka auta. Jeśli mamy do czynienia z autem typu kombi, warto je wyposażyć w siatkę lub kratkę oddzielającą przestrzeń bagażową. Pozwoli to na zmniejszenie zagrożenia przemieszczania się bagaży podczas nagłego hamowania. Możemy dodatkowo zdecydować na specjalne pasy zabezpieczające.
Kolejnym ważnym elementem jest ciśnienie w oponach. Trzeba je dostosować do wagi załadowanego auta. Informacje na ten temat znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu. W autach niewyposażonych w światła ksenonowe, należy pamiętać o dodatkowym poziomowaniu ich po załadowaniu samochodu.
Zobacz także: Jakie ciśnienie powinno się znajdować w oponach?
REKLAMA
REKLAMA