REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co trzeba zrobić po stłuczce?

Wypadki i kolizje na naszych drogach zdarzają się na co dzień. W razie wypadku należy przede wszystkim zabezpieczyć miejsce zdarzenia i udzielić niezbędnej pomocy ewentualnym ofiarom wypadku.
Wypadki i kolizje na naszych drogach zdarzają się na co dzień. W razie wypadku należy przede wszystkim zabezpieczyć miejsce zdarzenia i udzielić niezbędnej pomocy ewentualnym ofiarom wypadku.

REKLAMA

REKLAMA

Wypadki i kolizje na naszych drogach zdarzają się na co dzień. W razie wypadku należy przede wszystkim zabezpieczyć miejsce zdarzenia i udzielić niezbędnej pomocy ewentualnym ofiarom wypadku.

Krok 1: Zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu.

REKLAMA

Jeśli w wyniku kolizji (stłuczki) pojazd nadaje się do ruchu- przesuń go w takie miejsce, w którym nie będzie zagrażał bezpieczeństwu zarówno osób poszkodowanych, ani bezpieczeństwu ruchu drogowego.

W szczególności kierowca powinien:

 • zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego,
 • przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku (np. ustawić trójkąt ostrzegawczy),
 • niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitych ani rannych,
 • podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.

Warto przechowywać w samochodzie (np. w schowku) wzór oświadczenia sprawcy wypadku drogowego : ściągnij

Jeśli wyniku wypadku nikt nie został ranny, ani nie zginął nie musisz wzywać policji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 2: Dzwonimy do ubezpieczyciela.

Jeśli nasza umowa ubezpieczeniowa (OC, lub AC, gdy sprawca wypadku nie był ubezpieczony.) to przewiduje, skontaktujmy się z ubezpieczycielem. Ten skieruje na miejsce wypadku swojego przedstawiciela, który na miejscu oszacuje straty. Pozwoli to również na utrzymanie rygorystycznych i stosunkowo krótkich terminów na zgłaszanie strat z ubezpieczenia AC.

Zobacz również: Dochodzenie odszkodowania od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Krok 3: Gdy są ofiary.

Jeżeli w wyniku wypadku ktoś zostanie ranny, lub co gorsza zginie, na kierowcy oraz pasażerach spoczywają dodatkowe obowiązki. Ich niedotrzymanie grozi odpowiedzialnością karną w szczególności za:

Ucieczkę z miejsca wypadku – zaostrza odpowiedzialność karną za inne skutki wypadku.

Nieudzielenie pomocy ofierze wypadku: do 3 lat więzienia.

Dodatkowe obowiązki to w szczególności :

 • udzielenie niezbędnej pomocy ofiarom wypadku
 • wezwać pogotowie ratunkowe i policję,
 • nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku (zacieranie śladów),
 • pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie pogotowia lub policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce.

 Krok 4: Zabezpieczamy odszkodowanie.

Generalnie szczegółowy zakres szkód, oraz wysokość odszkodowania w poszczególnych przypadkach, a także sposób zawiadamiania ubezpieczyciela powinien znajdować się w umowie.

Zawierając umowę powinniśmy być poinformowani o szczegółach zgłaszania wypadków drogowych.

Zobacz również: Sposoby wypłacania odszkodowania.

Ubezpieczenie OC

Stanowi podstawowy środek rekompensaty za szkody zarówno na osobie jak i na mieniu – spowodowane przez sprawcę wypadku.

To, czego można domagać się od ubezpieczyciela po wypadku lub kolizji drogowej, powinno jasno wynikać z umowy ubezpieczeniowej i ogólnych warunków ubezpieczenia.

Z ubezpieczenia tego przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.

Odszkodowania z tytułu OC posiadaczy pojazdów można domagać się również za szkody powstałe:

• przy wsiadaniu do pojazdu mechanicznego i wysiadaniu z niego,

• bezpośrednio przy załadowywaniu i rozładowywaniu pojazdu,

• podczas zatrzymania, postoju lub garażowania.

Ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która prowadząc auto w czasie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę.

Co gdy sprawca nie posiadał ważnego OC ?

W takiej sytuacji pomocne może być ubezpieczenie AC, które w takiej sytuacji uruchamia się pomocniczo, gdy odszkodowania nie można uzyskać z polisy sprawcy.

Jeżeli nie posiadamy ubezpieczenia AC (nie jest obowiązkowe)- odszkodowania można domagać się od sprawcy wypadku na zasadach ogólnych – za pomocą pozwu cywilnego.

Oświadczenie sprawcy wypadku.

Ubezpieczyciele bardzo często dają gotowe formularze oświadczeń, które powinny być wypełnione po wypadku lub kolizji na drodze. Warto mieć taki przy sobie.

Obowiązek spisania oświadczenia należy do sprawcy wypadku- sprawdź czy oświadczenie jest rzetelnie spisane. Jeśli sprawca odmawia- zadzwoń na policję, w szczególności jeśli sprawca odmawia uznania winy.

Zobacz również: Formularz zgłoszenia szkody.

W oświadczeniu powinny się znaleźć:

 • data, godzina i miejsce wypadku,
 • opis zdarzenia (należy wskazać marki i numery rejestracyjne pojazdów biorących udział w kolizji lub wypadku),
 • dane personalne uczestników wypadku (trzeba uwzględnić miejsce zamieszkania, a także numer i kategorię prawa jazdy).
 • W oświadczeniu należy też jednoznacznie wskazać, kto ponosi winę za zdarzenie.

Nie można też zapomnieć o umieszczeniu takich informacji, jak:

 • nazwa firmy, w której jest ubezpieczony samochód sprawcy,
 • numer polisy OC,
 • dokładna lista uszkodzeń auta i ewentualne wskazanie świadków wypadku.

Na końcu koniecznie należy zamieścić podpisy osób sporządzających oświadczenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

REKLAMA

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

REKLAMA

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

REKLAMA