REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Miasto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Inteligentne Systemy Transportowe - co to jest?

Co to są Inteligentne Systemy Transportowe? Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się zaawansowana technologia, która ułatwia życie mieszkańcom miast.

Jakie są korzyści ze stania w korkach?

Stanie w korkach to chyba najgorsza cześć pracy kierowcy. Okazuje się jednak, że czas ten można spożytkować sensownie. Oto pomysł jednej z firm.

Błędy w technice jazdy przez które tworzą się korki

Korki w polskich miastach nie są efektem jedynie zwiększonego natężenia ruchu na ulicach. Często są efektem błędów popełnianych przez kierowców w technice jazdy.

Jakie korzyści dają progi zwalniające?

Progi zwalniające nie cieszą się dobrą opinią kierowców. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że w sposób skuteczny potrafią zmusić kierowców do wyraźnego ograniczenia prędkości. Jakie parametry muszą spełniać progi zwalniające, aby być dopuszczone do użytku? W jaki sposób zarządca drogi musi je oznaczyć aby nie stanowiły zagrożenia na drodze?

REKLAMA

Jazda w gęstym ruchu miejskim

Jak jeździć w gęstym ruchu miejskim, by nie tworzyć większych korków, a wręcz przyczyniać się do upłynniania ruchu drogowego?

Poradnik dobrego kierowcy

Natężenie ruchu drogowego w polskich miastach rośnie dynamicznie. Czas, by kierowcy zdali sobie sprawę z faktu, że to najczęściej ich niekulturalne zachowanie potęguje powstawanie korków i stwarza ryzyko kolizji.

Błędy kierowców na przejściach dla pieszych

Wypadki na przejściach dla pieszych są zazwyczaj wynikiem brawury zarówno kierowców, jak i nierozsądnego zachowania pieszych. Okazuje się, że piesi na przejściu czują się bezpiecznie i w efekcie tracą czujność.

Zmniejszenie dopuszczalnej prędkości w mieście do 30 km/h

Coraz częściej słyszy się o ograniczeniu maksymalnej prędkości w miastach do 30 km/h. Czy ma to sens? Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie drodzy czytelnicy?

REKLAMA

Zasady jazdy po mieście

Jazda w ruchu miejskim to nie lada wyzwanie dla każdego mieszkańca dużej aglomeracji. Zwłaszcza jesienią i zimą, gdy warunki pogodowe znacznie utrudniają widoczność, łatwo o stłuczkę lub potrącenie pieszego. Przedstawiamy kilka zasad bezpiecznej jazdy po mieście.

Korki - czy gęstość zaludninienia miasta ma wpływ na ich intensywność?

Wydawać by się mogło, że im więcej ludzi zamieszkuje dane miasto tym, większe będą w nim tworzyły się korki. Nie jest to jednak regułą.

Czy autobusy komunikacji miejskiej zawsze mają pierwszeństwo?

Kierowcy poruszający się po największych miastach w Polsce często spotykają się z sytuacjami, kiedy kierowcy autobusów komunikacji miejskiej zachowują się tak, jakby mieli dodatkowe przywileje. Jak jest w rzeczywistości?

Kierowcy kontra rowerzyści - jak uniknąć agresji?

Konflikt pomiędzy kierowcami samochodów, a rowerzystami zdaje się narastać wraz z rozwojem natężenia ruchu rowerowego na ulicach polskich miast. W jaki sposób postępować na drodze, by zminimalizować ryzyko występowania konfliktu na drodze?

W których polskich miastach jeździ się najwolniej?

Koniec roku to czas podsumowań i wniosków. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl opublikowali ranking najwolniejszych miast w Polsce. W czołówce Kraków, Wrocław, Poznań i oczywiście Warszawa.

Ile czasu i pieniędzy traci w korkach polski kierowca?

Nawet ponad dwa tygodnie życia i kilka tysięcy złotych marnują polscy kierowcy na stanie w ulicznych korkach. W innych miastach sytuacja wygląda nieco lepiej, jednak wyniki badania są alarmujące. Zobacz ile czasu marnują w korku kierowcy w Twoim mieście.

Parkuj i jedź. To nie takie proste

Poruszanie się po parkingach to pięta achillesowa polskich kierowców. Bo o ile wielu panów szczyci się umiejętnościami ustawienia samochodu między przysłowiowymi słupkami, o tyle poruszając się po drogach wewnętrznych parkingu zachowują się jak przysłowiowe dzieci we mgle. Gubią się, nie zwracają uwagi na znaki ani na ruch innych pojazdów.

Typowe błędy w trakcie jazdy w mieście

Jeśli chcesz uniknąć niepotrzebnych nerwów czy konfrontacji na drodze, pamiętaj by po zatłoczonych miastach jeździć " z głową" i przestrzegać kanonu dobrych obyczajów i przepisów ruchu drogowego.

Błędy kierowców samochodów w stosunku do motocyklistów

Okazuje się, że blisko 30 procent wszystkich kolizji z udziałem motocyklistów zdarza się na skrzyżowaniach. Niestety bardzo często winę za zdarzenie ponoszą nierozważni kierowcy samochodów. Na co zwrócić uwagę, by zapobiec nieszczęściu?

5 zasad jazdy miejskiej

Kiedy nasz samochód najbardziej się zużywa? Odpowiedź wiele osób może zdziwić, ale prawda jest taka, że większość podzespołów doznaje największych obciążeń podczas jazdy w... mieście! Dlatego warto znać kilka podstawowych zasad jak jeździć, żeby oszczędzić samochód, a przy okazji nerwy i pieniądze na częstsze naprawy:

Technika jazdy w mieście

Technika jazdy po mieście wymaga od kierowcy wielu umiejętności. Z jednej strony kierujący musi świetnie sobie radzić z manewrami parkingowymi, a z drugiej bezbłędnie oceniać sytuację na ruchliwych skrzyżowaniach. Przydaje się także znajomość zasad poruszania się po rondzie. W dziale Miasto serwisu technika jazdy zgromadziliśmy szereg porad dotyczących sposobów parkowania, poruszania się po rondach oraz zasad jazdy na skrzyżowaniach.

Parkowanie dla opornych: jak zaparkować samochód w mieście?

O wiele ważniejsze niż parkowanie "na centymetry", czego uczą w szkołach, jest takie parkowanie, aby jak najmniej narażać swój samochód na uszkodzenia i jak najmniej przeszkadzać innym, zarówno kierowcom jak i pieszym.

Jak postępować na skrzyżowaniach z ruchem kierowanym przez policjanta?

W ruchu miejskim zdarza się, zwłaszcza w godzinach szczytu, że dla rozładowania korków na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną dodatkowo kierują ruchem policjanci lub inne uprawnione do tego osoby

Jak jechać jezdnią wielopasmową z buspasem i/lub torowiskiem tramwajowym?

Jazda w ruchu miejskim jest wymaga ciągłej uwagi. Dodatkowo utrudnia ją uczestniczenie w ruchu pojazdów, korzystających z pewnych przywilejów. Są nimi autobusy i tramwaje.

Jak ocenić szerokość swojego pojazdu?

Każdy kierowca powinien poznać i umieć ocenić wymiary swojego pojazdu, a zwłaszcza jego długość i szerokość. Wiedza ta jest bardzo przydatna przede wszystkim podczas parkowania, ale także i w innych okolicznościach, jak choćby wjeżdżanie w wąskie bramy czy w luki pomiędzy pojazdami tarasującymi drogę.

Jak nie pogubić się w natłoku znaków drogowych?

Przy drogach i na drogach znajduje się wiele różnych znaków drogowych. W skrajnych przypadkach może być ich nawet kilkanaście na kilkusetmetrowym odcinku, wliczając w to zarówno znaki pionowe, jak i poziome, malowane na jezdni.

Dziurawa jezdnia: zmora polskiego kierowcy. Jak sobie radzić na dziurawych nawierzchniach?

Wiele dróg znajduje się w fatalnym stanie technicznym i jazda nimi do przyjemnych nie należy. Zwykle kierowca nie ma większego wyboru i musi taką drogą przejechać. Oto kilka rad, jak to zrobić w miarę bezpiecznie dla siebie i pojazdu.

Jak się zachowywać wobec pieszych?

Należy pamiętać, że pieszy, mimo, że porusza się w bezpośredniej bliskości drogi lub czasem na niej (przejścia dla pieszych), nie musi znać przepisów ruchu drogowego. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo spada zatem na kierowcę, dlatego w okolicach, gdzie często poruszają się piesi, należy zachować wyjątkową ostrożność. Na co zwrócić uwagę?

Jak omijać pojazdy komunikacji publicznej stojące na przystankach?

Stojący na przystanku tramwaj lub autobus często stwarza spore zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu. Polega ono głownie na tym, że wysiadający z niego pasażerowie nie zawsze znają i szanują zasady ruchu drogowego, a często zapominają o instynkcie samozachowawczym.

Jak zachowywać się na rondach?

Pokonywanie rond jest utrapieniem i zmorą nie tylko dla kierowców początkujących, ale także dla tych, którzy mają już za sobą przejechane wiele tysięcy kilometrów. Wszystkiemu winna zasada, na podstawie której ruch pojazdów dojeżdżających do ronda jest w Polsce najczęściej podporządkowany ruchowi pojazdów już znajdujących się na rondzie. Jest to przyczyna wielu stłuczek i poważnych wypadków.

Jak się zachowywać wobec tramwajów i autobusów komunikacji publicznej?

Pojazdy komunikacji miejskiej korzystają z pewnych przywilejów zagwarantowanych im przez przepisy odpowiednich ustaw, w tym Kodeksu Drogowego. Nie oznacza to, że kierujący innymi pojazdami powinni respektować wyłącznie te ustawowe przywileje.

Poprawne zachowanie wobec pieszych

W kolizji pojazdu z pieszym ten ostatni jest na znacznie gorszej pozycji i wychodzi z niej najbardziej poszkodowany. Do niebywałych rzadkości należą przypadki wpadnięcia przechodnia do wnętrza samochodu przez przednią szybę nogami ku kierowcy tak, że to on jest poszkodowany, zaś pieszy poza drobnymi ranami i potłuczeniami wychodzi bez szwanku.

Jak rozpoznawać zamiary innych kierowców?

Z uwagi na to, iż wielu kierowców zapomina o obowiązku informowania innych użytkowników drogi o swoich zamiarach lub celowo o nich nie informuje, często z atawistycznych pobudek, dla własnego bezpieczeństwa należy nauczyć się rozpoznawać ich plany po towarzyszących im symptomach.

Jak wykonywać podstawowe manewry?

Na jazdę samochodem składa się wiele różnych czynności i manewrów, które można podzielić na dwie zasadnicze grupy: podstawowe, stałe elementy jazdy i elementy „okazjonalne”, wynikające z zaistniałej raz na jakiś czas sytuacji

Jak przejeżdżać przez skrzyżowania z ruchem kierowanym światłami?

Przejeżdżanie przez skrzyżowania z ruchem kierowanym tylko pozornie jest łatwe. Są dwa sposoby: zgodny z przepisami i zgodny z logiką. Pierwszy prowadzi często do stłuczek i wypadków, drugi pozwala na ich unikanie.

Wyjeżdżanie z parkingu

Wyjazd zaparkowanym samochodem z ciasnego miejsca parkingowego jest nie lada sztuką. Tylko w niewielkim stopniu mogą ułatwić parkingowe manewry czujniki parkowania i kamera, pokazująca sytuację za samochodem.

Jak włączać się do ruchu?

Włączenie się do ruchu polega najogólniej na znalezieniu dla siebie miejsca wśród innych pojazdów, które już poruszają się po drodze. Tak więc będzie to zarówno zainicjowanie jazdy po postoju przy krawędzi drogi lub na poboczu, jak i wyjazd z parkingu, posesji, stacji paliw itp.

Jak jechać drogą wielopasmową?

Drogi wielopasmowe zostały stworzone po to, aby ułatwić jazdę i umożliwić pokonanie danej trasy większej liczbie pojazdów w tym samym czasie. Ich przepustowość nie zawsze jest w pełni wykorzystana.

Jak skręcać z drogi podporządkowanej w główną dwujezdniową?

Wyjechanie z wąskiej drogi podporządkowanej i skręt w lewo w drogę główną dwujezdniową, często z jezdniami, rozdzielonymi pasami zieleni lub wydzielonym torowiskiem tramwajowym, nie jest manewrem prostym.

Jak wyjechać z ulicy podporządkowanej na główną na skrzyżowaniu w kształcie litery „T”?

Przejazd przez tego rodzaju skrzyżowania nie należy do przyjemnych. Konieczne jest bezwzględne dostosowanie się do znaków drogowych. Wymaga to sporej uwagi.

Jak jechać w korku? Jak go najlepiej pokonać?

Jazda w korku jest nieunikniona w dużych aglomeracjach. Codziennie jesteśmy narażeni na stres związany z jazdą w korku. Niestety, nie ma sposobu na jego szybkie pokonanie, ale możemy ułatwić sobie i innym jazdę stosując kilka prostych zasad.

Jak przejeżdżać przez „śpiącego policjanta”?

Garby zwalniające skutecznie przyhamowują zapędy wielu kierowców, ale niestety wpływają również na zawieszenie auta. Jest jednak metoda na pokonywanie „śpiących policjantów” bez szwanku dla auta.

Jak oszczędzać sprzęgło: czy jest specjalna technika jazdy?

Żywotność sprzęgła w największym stopniu zależy od mocy silnika i od umiejętności kierowcy. Sprawne posługiwanie się pedałem sprzęgła może wydłużyć czas jego prawidłowego działania nawet o połowę. Dlatego warto znać kilka podstawowych zasad.

Jak wjeżdżać na krawężniki?

Oczywiście lepiej unikać wjeżdżania na krawężniki, ale jesteśmy do tego zmuszeni to powinniśmy zrobić tak, aby wytrzymało to zarówno nasze zawieszenie jak i opony i felgi.

Jak parkować na swojej posesji lub w jednym z szeregowych garaży?

Parkowanie nie jest sztuką łatwą, o czym można przekonać się każdego dnia na ulicach. Ale chyba parkowanie na własnej posesji lub w garażu, którego drzwi prowadzą na ulicę lub drogę osiedlową nie powinno nastręczać trudności?

Jak parkować przy cmentarzach podczas Wszystkich Świętych

Zaparkowanie przy zatłoczonym cmentarzu podczas Wszystkich Świętych może być nie lada wyczynem. Z pewnością wielu kierowców może poczuć się zagubionymi. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z problemem.

Jak jechać po zmierzchu w ruchu miejskim?

Jazda po ulicach miast nie jest łatwą rzeczą nawet w dzień, przy pięknej pogodzie. Jeszcze trudniej jeździ się po zmierzchu, kiedy światła reflektorów innych pojazdów atakują wzrok kierowcy, a piesi nie zawsze są widoczni.

Jak zachowywać się wobec autobusów miejskich?

Autobusy, zwłaszcza jeżdżące w komunikacji miejskiej, to pojazdy szczególne. Przewożą jednorazowo nawet ponad 100 pasażerów, z których wielu spieszy się do pracy lub do innych zajęć. Dlatego są one traktowane ze szczególnymi przywilejami.

Jak jeździć drogami wewnętrznymi (osiedlowymi itp.)?


Drogi wewnętrzne (osiedlowe, prywatne itd.) są miejscem, gdzie bardzo często dochodzi do wielu wypadków.

Miejsce parkingowe – jak je wybrać?

W czasach, kiedy w miastach coraz trudniej o miejsca parkingowe, wybrzydzanie i wybieranie miejsca na postój samochodu może budzić co najwyżej zdziwienie u innych kierowców.

Jak zachowywać się na skrzyżowaniu w oczekiwaniu na zmianę świateł?

Nie wszyscy kierowcy wiedzą, jak zachowywać się w oczekiwaniu na zmianę świateł. Ogromna większość popełnia elementarne błędy.

Jak zawracać na wąskich ulicach?

Zawracanie na wąskich ulicach może być kłopotliwe. Manewr ten należy wykonać tak, aby w żaden sposób nie zagroził on innym użytkownikom drogi.

REKLAMA