Czy autobusy komunikacji miejskiej zawsze mają pierwszeństwo?
REKLAMA
REKLAMA
Z racji dużego natężenia ruchu i faktu, że autobus komunikacji miejskiej może przewozić nawet kilkudziesięciu pasażerów, należy w jego pobliżu zachować szczególną ostrożność. Wymuszenie pierwszeństwa na autobusie może spowodować, że kierowca autobusu wykona gwałtowny manewr i narazi nieprzypiętych pasażerów na niebezpieczeństwo.
REKLAMA
Według obowiązującego prawa (kodeks drogowy art. 18), kierowcy zbliżający się do przystanku autobusowego w obszarze zabudowanym mają obowiązek zwolnić, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić autobusowi lub trolejbusowi włączenie się do ruchu. Tak samo należy zachować się w stosunku do autobusu szkolnego, także poza obszarem zabudowanym.
Zobacz też: Czy dodanie współwłaściciela pojazdu należy zgłosić w urzędzie skarbowym?
Za złamanie powyżej wymienionych przepisów grozi mandat w wysokości 200 złotych.
Jednak kierowcy autobusów również mają obowiązek zachowania ostrożności przy włączaniu się do ruchu i przy zmianie pasa ruchu. Nie mogą oni wykonywać takich manewrów, jeśli mogłyby one stworzyć zagrożenie w ruchu.
Zobacz też: Ile kosztuje zarejestrowanie auta sprowadzonego z USA?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.