REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przejeżdżać przez skrzyżowania z ruchem kierowanym światłami?

Jakubowski Ryszard
Utarł się w Polsce niezwykle niebezpieczny i niewytłumaczalny obyczaj „gonienia za światłem zielonym” Fot. Fotolia
Utarł się w Polsce niezwykle niebezpieczny i niewytłumaczalny obyczaj „gonienia za światłem zielonym” Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przejeżdżanie przez skrzyżowania z ruchem kierowanym tylko pozornie jest łatwe. Są dwa sposoby: zgodny z przepisami i zgodny z logiką. Pierwszy prowadzi często do stłuczek i wypadków, drugi pozwala na ich unikanie.

REKLAMA

Logika podpowiada, że zielone światło nie jest jednoznaczne z prawem do wjechania na skrzyżowanie bez zwracania uwagi na pojazdy, dla których wjazd jest zamknięty. Utarł się w Polsce niezwykle niebezpieczny i niewytłumaczalny obyczaj „gonienia za światłem zielonym”, który polega na przejeżdżaniu skrzyżowań nie tylko przy żółtym świetle, ale także gdy już pali się czerwone. Przepisy mówią, iż można przejechać przez skrzyżowanie na świetle żółtym, jeżeli zapali się ono w momencie, gdy pojazd jest tuż przed wjazdem na skrzyżowanie i nie jest w stanie zatrzymać się w bezpiecznym miejscu. Niemal wszyscy kierowcy uznają to za przyzwolenie do wjazdu w obręb skrzyżowania w każdej fazie palenia się światła żółtego, także na ułamek sekundy przed jego zmianą na czerwone.

REKLAMA

W 3 na każde 100 przypadków kończy się to kolizją z pojazdami, dla których właśnie zapaliło się światło zielone. Kierowca pojazdu dojeżdżającego do skrzyżowania staje więc przed wyborem: albo ryzykować, że się zdąży przejechać tuż przed zderzakami pojazdów, dla których zapaliło się światło zielone, albo hamować mając niemal 100% pewności, że jadący za nim kierowca będzie chciał „przeskoczyć” przez skrzyżowanie jeszcze w tym cyklu świateł, co oznacza że nie będzie nawet próbował hamować.

Zobacz również: Czy nie powiadamiając Policji o stłuczce stracę prawo do odszkodowania?

Aby uchronić się w takiej sytuacji przed stłuczką lub nawet przed groźnym w skutkach wypadkiem, należy przed każdym skrzyżowaniem z ruchem kierowanym zmniejszyć prędkość, nawet gdy grozi to spóźnieniem się z wjazdem na nie podczas palenia się zielonego światła. W żadnym wypadku nie należy przyspieszać! Zmniejszając prędkość automatycznie zmusza się pojazdy jadące z tyłu również do jej zmniejszenia. Tym samym, gdy zajdzie konieczność zahamowania po zmianie światła zielonego na żółte, pojazdy z tyłu będą miały możliwość bezpiecznego zatrzymania się.

Ten styl jazdy, obcy polskim kierowcom, skutkuje wydłużeniem się czasu przejazdu o kilka minut. Jak dużo? 2 do 3 na dziesięciokilometrowym odcinku wielkomiejskiej arterii. Czy dla 2 minut warto ryzykować całością swojego pojazdu oraz zdrowiem i życiem swoim i innych użytkowników drogi?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak przejeżdżać przez płytkie potoki i rozlewiska?

Jak wpływa to na tzw. płynność ruchu? Bardzo pozytywnie. Przede wszystkim prawie całkowicie eliminuje możliwość stłuczki lub wypadku na skrzyżowaniu, co oznacza że eliminuje także możliwość utworzenia się korka, gdy rozbite pojazdy zablokują częściowo lub całkowicie ruch.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA