REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak bezpiecznie wyprzedzać i być wyprzedzanym?

Jakubowski Ryszard
Wyprzedzanie należy do najniebezpieczniejszych manewrów na drodze, zarówno dla wyprzedzanego jak i dla wyprzedzającego. Fot. Moto.wieszjak.pl
Wyprzedzanie należy do najniebezpieczniejszych manewrów na drodze, zarówno dla wyprzedzanego jak i dla wyprzedzającego. Fot. Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Wyprzedzanie należy do najniebezpieczniejszych manewrów na drodze, zarówno dla wyprzedzanego jak i dla wyprzedzającego. Niebezpieczeństwo można jednak znacznie ograniczyć.

Jest kilka tajemnic, których znajomość pozwoli na bezpieczniejsze wyprzedzanie i zredukowanie ryzyka do minimum.

REKLAMA

Najważniejsze jest skrócenie czasu wyprzedzania do minimum. Oznacza to, że różnica prędkości między pojazdem wyprzedzanym i wyprzedającym musi być jak największa. Błędem jest „czajenie się” za pojazdem wyprzedzanym w oczekiwaniu na dogodną okazję do wyprzedzania.

Najlepiej jest zaplanować wcześniej wyprzedzanie, już w odległości około 100 m za wyprzedzanym, a następnie zwiększanie prędkości z równoczesnym płynnym zmienianiem pasa. Pozwoli to zarówno na uzyskanie dostatecznie dużej prędkości podczas wyprzedzania, jak i na łatwą kontrolę tego, co dzieje się na drodze przed pojazdem wyprzedzanym.

Zobacz również: Jak omijać przeszkody na drodze wielopasmowej?

REKLAMA

W razie niebezpieczeństwa zawsze będzie dostatecznie dużo miejsca, aby podjąć właściwą decyzję i zjechać na swój pas. Im bardziej płynnie jest wykonane wyprzedzanie, tym jest ono bezpieczniejsze. W czasie wyprzedzania należy obserwować uważnie zachowanie pojazdu wyprzedzanego.

Może on w pewnym momencie „odbić” w lewo np. dla ominięcia przeszkody którą jego kierowca zauważy w ostatniej chwili. Można także trafić na „dowcipnisia”, który wbrew prawu zwiększy prędkość, aby nie dać się wyprzedzić. W każdym takim przypadku należy natychmiast przerwać wyprzedzanie, zmniejszyć prędkość i zjechać na swój pas. Reguła NIE MA PRZYMUSU WYPRZEDZANIA jest najlepszą gwarancją na zredukowanie ryzyka do minimum.

Zobacz również: Jak jechać w wiejskim terenie zabudowanym i na co zwracać uwagę?

Wyprzedając należy zachować możliwie największą odległość od pojazdu wyprzedzanego z dwóch powodów. Pierwszym jest możliwość uniknięcia kolizji, gdy pojazd wyprzedzany „odbije” w lewo omijając dziurę w drodze lub niewielką przeszkodę przy poboczu. Drugim jest zredukowanie do minimum wpływu na nasz pojazd turbulencji, jakie towarzyszą ruchowi każdego samochodu, zwłaszcza wielkiej ciężarówki. Turbulencje te mogą niespodziewanie zakłócić tor jazdy samochodu wyprzedzającego, co może mieć groźne następstwa.

W czasie wyprzedzania podczas deszczu lub na mokrej jezdni należy włączyć wycieraczki na pracę ciągłą. Dzięki temu woda i błoto spod kół wyprzedzanego nie ograniczą ani na chwilę widoczności.

Jadąc pojazdem wyprzedzanym nie wolno pod żadnym pozorem zwiększać prędkości. Trzeba za to obserwować kątem oka pojazd wyprzedzający i oceniać jego zachowanie na drodze, aby być przygotowanym na niebezpieczeństwo i w porę na nie zareagować.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    REKLAMA

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA