REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Trasa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Boczny podmuch wiatru. Zaskakujący i... groźny!

Jesień i zima to moment, w którym pogoda lubi obfitować w wiatr. A jego silne podmuchy pojawiają się nagle i mogą być naprawdę niebezpieczne dla kierowców. Jak radzić sobie z bocznymi podmuchami wiatru?

Jak bezpiecznie jeździć po autostradzie?

Polskie autostrady nie są uważane za bezpieczne. Polscy kierowcy lubią przekraczać dozwoloną na autostradach prędkość, a przy tym wielu z nich nie wie, jak dokładnie powinni się zachowywać na drogach tego typu. Okupowanie lewego pasa, dziwne i gwałtowne manewry zatrzymywanie się na pasie awaryjnym bez ważnego powodu to powszechne zjawiska na polskich autostradach. Jak bezpiecznie jeździć po autostradzie?

Wakacje 2018: sposoby na zmniejszenie stresu w trakcie podróży

Wakacje dobiegają końca, a to oznacza, że na drogach pojawi się cała masa pojazdów. Efektem tego będą korki i zatory, które u większości kierowców wywołają stres, rozdrażnienie i agresję. Jak walczyć ze stresem w trakcie powrotu z wakacji?

Bezsenność może zabić za kierownicą?

Kierowca, który ma problemy z zasypianiem stanowi duże zagrożenie na drodze. Dlatego koniecznie trzeba zdiagnozować przyczynę bezsenności i ją wyeliminować.

REKLAMA

Jazda po krętej drodze: jak pokonywać zakręty?

Sprawne pokonywanie zakrętów wymaga doświadczenia oraz odpowiedniej wiedzy. Złe nawyki praktykowane przez lata powodują, że kierowcy nie potrafią wykonać efektywnie tego pozornie łatwego manewru.

Akcja Znicz - jak bezpiecznie dojechać na święta?

Co roku policyjne statystyki wykazują, że podróże na święto 1-go listopada należą do najniebezpieczniejszych. Co zrobić, bo zminimalizować w podróży ryzyko wypadku?

Wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia

Zderzenie z dzikiem czy sarną może być nie tylko kosztownego dla naszego portfela, ale i niebezpieczne dla zdrowia. Ja zmniejszyć ryzyko takiego wypadku? Co robić gdy do niego dojdzie?

Kierowcy wyścigowi radzą jak bezpieczenie wrócić z wakacji

Powrót samochodem z wakacji bywa naprawdę niebezpieczny. Postanowiliśmy zapytać prawdziwych kierowców wyścigowych o czym należy pamiętać w trakcie długiej jazdy samochodem i co wpływa na poprawę naszego bezpieczeństwa w jej trakcie.

REKLAMA

Czy omijać autostrady?

Korki na polskich autostradach zniechęciły wielu podróżnych do wybierania tego typu tras. Czy faktycznie lepiej pojechać drogą krajową niż autostradą?

Ekonomiczna podróż na wakacje

By podróż samochodem była najbardziej efektywna i jednocześnie ekonomiczna należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów jeszcze przed wyjazdem. Po wyruszeniu w trasę kluczowy jest styl jazdy i rozsądne planowanie postojów.

Jak jeździć autostradą?

Jazda autostradą daje zarówno pewne korzyści kierowcy, jak i ograniczenia. Co zrobić w razie awarii na autostradzie? Jakie są zasady poruszania po niej?

Zderzenie z dzikim zwięrzęciem - co robić?

Kolizja z łosiem czy sarną ma najczęściej poważne skutki. Uszkodzone auto to najmniejszy problem. Wiele osób przypłaca życiem spotkanie ze zwierzęciem na drodze. Zobacz co zrobić gdy dojdzie do takiej sytuacji!

Podróż autostradą - sposoby na uniknięcie mandatu

Autostrady w Polsce to temat dość świeży, dlatego warto wiedzieć jak zachować się na autostradzie, aby nie otrzymać kilkuset złotowego mandatu.

Najniebezpieczniejsze drogi krajowe w Polsce - raport

Wybór trasy, którą mamy dotrzeć do celu podróży jest bardzo ważny. Aby go ułatwić przedstawiamy listę dróg, których dochodzi do największej liczby wypadków samochodowych. Nie należy ich bynajmniej unikać, ale trzeba zdawać sobie sprawę z grożącego na nich niebezpieczeństwa.

Czy warto omijać autostrady?

Dodatkowe koszty podróży związane z koniecznością opłacenia przejazdu autostradami powodują, że kierowcy często je omijają. Na przykładzie autostrady A4 spróbujemy ocenić czy warto to robić.

Autostrady w Polsce - statystyka wypadków samochodowych

Autostrady to najszybszy i najbezpieczniejszy rodzaj dróg służący przemieszczaniu się ludzi. Niestety również i na nich dochodzi do wypadków samochodowych, także tych śmiertelnych. Oto statystyka wypadków samochodowych mających miejsce na polskich autostradach w 2012 roku.

Jazda autostradą – główne zagrożenia

Mimo że autostrady należą do najbezpieczniejszych dróg w Polsce, trzeba pamiętać, że również na nich dochodzi do tragicznych zdarzeń. Oto przegląd największych zagrożeń z jakimi trzeba się liczyć na autostradzie.

Jazda podczas silnego wiatru - poradnik

Silne, porywiste wiatry mogą zdmuchnąć z autostrady samochód dostawczy. To nie żart, radzimy jak jechać samochodem podczas silnego wiatru.

Jakie obroty silnika są odpowiednie do jazdy?

Dostosowanie odpowiednich obrotów silnika do biegu oraz prędkości ma istotne znaczenie nie tylko dla zużycia paliwa, ale także dla żywotności jednostki napędowej. Kiedy obroty silnika są zbyt niskie, a kiedy zbyt wysokie?

Drogi jednokierunkowe bardziej niebezpieczne niż autostrady?!

Jazda z dużą prędkością zdaniem większości osób wiąże się nierozłącznie z niepotrzebnym igraniem z losem. Należy jednak pamiętać, że szybka jazda na autostradzie z prędkością rzędu 140km/h jest znacznie mniej niebezpieczna niż poruszanie się prędkością 80-90km/h na terenie miast czy nawet na drogach krajowych. Jak to możliwe?

Jak bezpiecznie poruszać się w terenie pozamiejskim?

Jazda drogami z dala od osad ludzkich wydaje się być łatwa i bezpieczna. Jedyne zagrożenie mogą stanowić zwierzęta, wbiegające na drogę. Tymczasem są i inne zagrożenia, z których istnienia często nie zdajemy sobie sprawy.

Jak wyprzedzać w górach?

Wszystkie manewry na górskich drogach są wielokrotnie trudniejsze, niż w terenie płaskim. Do skrajnie trudnych należy wyprzedzanie innych aut w górach, zwłaszcza na podjazdach lub na drogach o licznych zakrętach.

Jak wybrać odpowiednią porę dnia do jazdy w długiej trasie?

Wybór właściwej pory do rozpoczęcia podróży jest jednym z najważniejszych zadań, stojących przed kierowcą. Powinien on wziąć przy tym pod uwagę wiele różnych ważnych czynników. Jednym z najważniejszych są jego predyspozycje i umiejętności, poparte doświadczeniem.

Jak jechać, aby uniknąć wyczerpania fizycznego i psychicznego?

Jazda samochodem jest zajęciem stresogennym. Stres jest jedną z przyczyn zmęczenia i zdenerwowania, a te w prostej linii prowadzą do popełniania błędów i podejmowania niewłaściwych decyzji. Niektóre z nich mogą mieć tragiczne skutki.

Jak pokonywać długie i bardzo długie trasy?

Pokonywanie długich tras, czyli liczących od 300 do 1000 km i więcej w ciągu dnia nie musi być męczące i nużące. Trzeba jedynie dopasować harmonogram podróży do naturalnego rytmu organizmu kierowcy.

Jaką odległość należy zachować od poprzedzającego pojazdu?

Jaka odległość od poprzedzającego nas samochodu jest bezpieczna w razie jego nagłego zahamowania? Odległość bezpieczna to taka, która pozwala nam zareagować na nagłe zachowanie kierowcy w poprzedzającym nas aucie i jednocześnie nie jest zbyt duża żeby nie spowalniać ruchu.

Technika prowadzenia auta przy silnym wietrze

Silne podmuchy wiatru przyczyniły się do wielu groźnych, często śmiertelnych wypadków. Boczny wiatr potrafi zepchnąć auto z drogi do rowu albo je przewrócić. Może także zmienić wbrew woli kierowcy tor jazdy jego pojazdu tak, że znajdzie się on na drodze innych samochodów, w tym nadjeżdżających z przeciwka.

Jak walczyć ze snem podczas jazdy?

Sen za kierownicą jest jednym z największych i najbardziej podstępnych wrogów każdego bez wyjątku kierowcy. Może przyjść nagle, niespodziewanie, często wyłączając tylko częściowo świadomość kierowcy, który cały czas jest przekonany, że w pełni panuje nad swoim pojazdem.

Jak bezpiecznie przejeżdżać przez małe miejscowości?

Jazda przez wioski, zarówno leżące przy drogach przelotowych o dużym natężeniu ruchu, jak i przy bocznych, po których przejeżdżą zaledwie kilka pojazdów w ciągu godziny, nie należy do przyjemnych i bezpiecznych. Przyczyn jest wiele.

Jak jechać w przypadkowych kolumnach pojazdów?

Na wąskich i krętych drogach, szczególnie w górach, tworzą się bardzo często kolumny przypadkowych pojazdów, na czele których zawsze jedzie pojazd wolny, o małej mocy silnika lub bardzo mocno obciążony ładunkiem. Jada w takiej kolumnie nie jest ani łatwa, ani przyjemna.

Jak unikać zakorkowanych tras?

Każdy kierowca ma swoje ulubione trasy i trasy, których stara się unikać. Ma to związek zarówno z jakością drogi, jej lepszą nawierzchnią, większą szerokością i z wieloma innymi, często irracjonalnymi powodami. Ponieważ liczni kierowcy mają podobne preferencje, niektóre drogi są obciążone do maksimum, podczas gdy inne, wiodące w tym samym kierunku, świecą pustkami.

Jak poprawnie określić prędkość ekonomiczną?

Prawie każdy doświadczony kierowca na pytanie „Co to jest prędkość ekonomiczna” odpowie, że jest to taka prędkość, przy której pojazd zużywa najmniej paliwa, co oznacza że w przypadku silników czterosuwowych odpowiada ona mniej więcej obrotom wału korbowego równym lub minimalnie mniejszym od obrotów maksymalnego momentu obrotowego. Jest to pogląd błędny.

Jak bezpiecznie wyprzedzać i być wyprzedzanym?

Wyprzedzanie należy do najniebezpieczniejszych manewrów na drodze, zarówno dla wyprzedzanego jak i dla wyprzedzającego. Niebezpieczeństwo można jednak znacznie ograniczyć.

Jak poradzić sobie z "syndromem autostrady". Ekspert radzi

"Syndrom autostrady" to silne uczucie senności spowodowane kombinacją powtarzających się bodźców wizualnych i zmęczenia. Może być spowodowane zmęczeniem lub monotonią krajobrazu podczas jazdy.

Kultura jazdy autostradą oraz drogą ekspresową

Autostrady i trasy szybkiego ruchu budowane są, abyśmy mogli podróżować bezpiecznie, szybko i bez stresu. Z tego względu, podróżując po autostradzie, powinniśmy zachowywać się tak, aby nie powodować zagrożenia oraz nie tamować ruchu, po prostu podróżować bezpiecznie i szybko. Autostrady i trasy szybkiego ruchu są miejscem, gdzie „wolno” nie zawsze znaczy bezpieczniej.

Jak działają bramki kontrolujące prędkość? Czy jest sposób, aby uniknąć mandatu?

Bramki kontrolujące szybkość pojazdów z początkiem lata roku 2011 zadebiutują jako nowa broń policji przeciwko piratom drogowym. Jak działają takie bramki? Czy można je oszukać antyradarem? Jak ustrzec się przed mandatem?

Czy można jeździć w trakcie burzy?

Zmieniający się klimat ma niebagatelny wpływ na częstotliwość i obfitość występowania burz. Co robić, gdy ulewa z grzmotami zastanie nas podczas jazdy? Czy w taką pogodę w ogóle bezpieczne jest ruszanie w podróż?

Jak omijać przeszkody na drodze wielopasmowej?

Wypadek, awaria pojazdu lub roboty drogowe powodują, że na pewien czas zostaje wyłączony co najmniej jeden z pasów jezdni wielopasmowej. Taka przeszkoda powoduje najczęściej powstanie gigantycznego korka.

Jak jeździć autostradami, drogami ekspresowymi itp?

Jazda autostradą i drogą ekspresową teoretycznie należy do najłatwiejszych zadań, jakie oczekują na kierowcę. Zwykle kojarzy się z bezmyślnym naciskaniem na pedał gazu i patrzeniem w lusterka, czy nie dogania patrol policji.

Jak ratować się po przypadkowym wjechaniu na miękkie pobocze?

W opowieściach kierowców w przydrożnych barach pojawia się czasem motyw „załapania pobocza” i ściągnięcia samochodu z jezdni do rowu lub w pole.

Jak jechać w kolumnie pojazdów?

Zwykle pod pojęciem kolumny pojazdów rozumie się zorganizowaną grupę aut, należących często do jednego właściciela, które poruszają się drogą z jednakową prędkością i dążącą do wspólnego celu.

Jak uniknąć zderzenia z nieoświetloną furmanką?

Wozy konne to prawdziwa zmora polskich dróg. Nocą są najczęściej całkowicie niewidoczne: nie mają widocznego dla innych użytkowników drogi oświetlenia, ale najczęściej także nie są wyposażana nawet w światła odblaskowe.

Jak jechać w wiejskim terenie zabudowanym i na co zwracać uwagę?

Wieś rządzi się swoimi prawami. Nie zawsze są one zgodne z obowiązującymi przepisami. Najbardziej widać to na styku wiejskiej obyczajowości z ruchem samochodów na przebiegającej przez wieś drodze.

Jak pokonywać długie trasy?

Czy postoje podczas jazdy są konieczne? Zmęczenie, potrzeby fizjologiczne, konieczność spożycia posiłku lub zakupu paliwa to okoliczności, zmuszające do przerwania jazdy na kilka do kilkunastu minut.

REKLAMA