REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kultura jazdy autostradą oraz drogą ekspresową

Magdalena Jakubowska
Podróżując autostradą warto przestrzegać kilku ważnych zasad; fot. Newspress.
Podróżując autostradą warto przestrzegać kilku ważnych zasad; fot. Newspress.

REKLAMA

REKLAMA

Autostrady i trasy szybkiego ruchu budowane są, abyśmy mogli podróżować bezpiecznie, szybko i bez stresu. Z tego względu, podróżując po autostradzie, powinniśmy zachowywać się tak, aby nie powodować zagrożenia oraz nie tamować ruchu, po prostu podróżować bezpiecznie i szybko. Autostrady i trasy szybkiego ruchu są miejscem, gdzie „wolno” nie zawsze znaczy bezpieczniej.

Podróżując autostradą warto przestrzegać kilku ważnych zasad:

REKLAMA

REKLAMA

- podróżujmy płynnie, jeżeli jest to możliwe, to ze stałą prędkością,
- utrzymujmy bezpieczny odstęp pomiędzy samochodami,
- sygnalizujmy wszelkie manewry z dużym wyprzedzeniem,
- gdy widzimy zagrożenie, włączmy światła awaryjne,
- używajmy lewego pasa jedynie do wyprzedzania,
- nie zatrzymujmy samochodu na poboczu bez poważnego powodu, w razie awarii wezwijmy pomoc,
- nie cofajmy oraz nie zawracajmy,
- często spoglądajmy w lusterko wsteczne,
- ułatwiajmy innym włączenie się do ruchu oraz zmianę pasa,
- jeżeli ktoś chce nas wyprzedzić, pozwólmy mu na to.

Wjeżdżając na autostradę powinniśmy ustalić optymalną dla siebie prędkość. Na autostradzie możemy poruszać się z prędkością maksymalną 130 km/h, natomiast na drodze ekspresowej nie więcej niż 110 km/h. Zwalnianie i przyspieszanie bez powodu wywołuje niepokój wśród innych kierowców. Na autostradzie powinniśmy podróżować swoim tempem po właściwym pasie. Jeżeli ktoś chce nas wyprzedzić, pozwólmy mu na to.

Zobacz też: Jak pokonywać długie trasy?

Autostrada przeznaczona jest dla samochodów, które mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h. Nie oznacza to jednak, że 40 km/h jest prędkością minimalną obowiązującą na autostradzie - nie ma określonej prędkości minimalnej. Kierowca zobowiązany jest jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, ale również z taką, która nie utrudnia jazdy innym kierującym. To kierujący decyduje, jaka prędkość w danych okolicznościach jest bezpieczna. Jeśli zimą nawierzchnia jest śliska, bezpieczna prędkość może okazać się mniejsza niż 40 km/h.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na autostradzie wszystkie manewry powinniśmy sygnalizować i rozpoczynać wcześniej. Zwłaszcza te, które wiążą się ze zmianą pasa ruchu. Jeśli widzimy w lusterku samochód jadący z większą prędkością, nie blokujmy mu możliwości wyprzedzenia nas. 

Na autostradzie i drodze ekspresowej obowiązuje zakaz zatrzymywania. Jeżeli jesteśmy zmuszeni się zatrzymać, zróbmy to na pasie awaryjnym przeznaczonym dla karetek i służb porządkowych i włączmy światła awaryjne. Kierowca oraz pasażerowie wysiadając z samochodu powinni zachować szczególną ostrożność i udać się jak najdalej od nitki asfaltu, przejść za barierę. Kierowca powinien ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości nie mniejszej niż 100 metrów za samochodem. Dobrze, jeżeli kierowca założy wtedy kamizelkę odblaskową.

Zobacz też: Jak jeździć autostradami, drogami ekspresowymi itp?

Podróżując autostradą starajmy się pomóc innym kierowcom w bezproblemowej jeździe, myślmy nie tylko o sobie. Takie zachowania ułatwią również nam podróżowanie i będziemy mogli liczyć na kulturalne zachowanie innych kierowców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

REKLAMA

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

16-latek urządził sobie tor wyścigowy na parkingu przed marketem

16-letni drifter urządzał sobie tor wyścigowy na parkingu przed jednym z piaseczyńskich marketów. Został złapany na gorącym uczynku. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

REKLAMA

KGP: 99 237 interwencji, 415 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 237 interwencji.

15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

REKLAMA