REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak bezpiecznie przejeżdżać przez małe miejscowości?

Jakubowski Ryszard
Przejeżdżając przez małą miejscowość powinniśmy ograniczyć prędkość
Przejeżdżając przez małą miejscowość powinniśmy ograniczyć prędkość
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Jazda przez wioski, zarówno leżące przy drogach przelotowych o dużym natężeniu ruchu, jak i przy bocznych, po których przejeżdżą zaledwie kilka pojazdów w ciągu godziny, nie należy do przyjemnych i bezpiecznych. Przyczyn jest wiele.

Mieszkańcy wsi traktują bardzo często każdego przejezdnego jako intruza, zakłócającego ich spokój i porządek, panujący od lat. Toteż trudno od nich oczekiwać racjonalnych zachowań,. Zgodnych z przepisami i dobrymi obyczajami. W każdej chwili można napotkać na zorganizowaną spontanicznie blokadę drogi w ramach jakiegoś lokalnego „słusznego” protestu. Absurdalnym obyczajem jest blokowanie drogi przed orszakiem ślubnym dla wymuszenia poczęstunku w postaci kilku butelek wódki. Zdarza się, że do blokady stosuje się stalową linę rozciągniętą między drzewami lub słupami, o której potem wszyscy zapominają.

REKLAMA

Zobacz też: Jak zachować ostrożność podczas podróży?

REKLAMA

Prawdziwą zmorą kierowców, jadących przez wioski wieczorem i nocą są ich pijani mieszkańcy. Alkohol dodaje im animuszu i wówczas cały świat należy do nich, tak więc można się spodziewać po nich wszystkiego, nawet ataku na przejeżdżający samochód przy pomocy kamieni, kołków wyrwanych z płotów itp. Co gorsza, zdarza się czasem że zamroczony alkoholem rolnik uśnie na środku drogi. Dlatego jazda przez wioski musi być bardzo ostrożna, z maksymalnym skupieniem uwagi i z bardzo ograniczoną prędkością.

Ograniczenie prędkości nawet większe, niż wynika to z przepisów, wynika także z możliwości nagłego pojawienia się na drodze zwierząt: psów, kotów, a często także krów i koni. W porze nocnej i tuż przed świtem na drodze mogą pojawić się nieoświetlone furmanki. Na części z nich mogą jechać osoby zamroczone alkoholem, co oznacza, że taki pojazd jedzie tam, gdzie chce ciągnący go koń. Zdarzają się także, i to bardzo często, pijani kierowcy, zwłaszcza młodzi i bardzo młodzi, tuż po zamknięciu lokalnych dyskotek. Można także spotkać pijane osoby starsze, jadące swoimi wiekowymi pojazdami – samochodami lub motocyklami o przerażającym stanie technicznym, często bez świateł, z niedziałającymi hamulcami.

Zobacz też: Jak bezpiecznie poruszać się w terenie pozamiejskim?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najbezpieczniejszą porą przejazdu przez wioski są godziny przedpołudniowe w dni powszednie, kiedy dzieci znajdują się w szkołach a ich rodzice są zajęci pracami polowymi lub w obejściach. Najniebezpieczniejszą – godziny przedwieczorne, wieczorne i nocne w dni poprzedzające święta, przedpołudniowe w święta i tuż przed świtem w dni targów w okolicznych miejscowościach. Niebezpieczne są dni, kiedy w wioskach odbywają się festyny, wiece oraz ewentualne protesty.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA