REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak bezpiecznie przejeżdżać przez małe miejscowości?

Jakubowski Ryszard
Przejeżdżając przez małą miejscowość powinniśmy ograniczyć prędkość
Przejeżdżając przez małą miejscowość powinniśmy ograniczyć prędkość
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Jazda przez wioski, zarówno leżące przy drogach przelotowych o dużym natężeniu ruchu, jak i przy bocznych, po których przejeżdżą zaledwie kilka pojazdów w ciągu godziny, nie należy do przyjemnych i bezpiecznych. Przyczyn jest wiele.

Mieszkańcy wsi traktują bardzo często każdego przejezdnego jako intruza, zakłócającego ich spokój i porządek, panujący od lat. Toteż trudno od nich oczekiwać racjonalnych zachowań,. Zgodnych z przepisami i dobrymi obyczajami. W każdej chwili można napotkać na zorganizowaną spontanicznie blokadę drogi w ramach jakiegoś lokalnego „słusznego” protestu. Absurdalnym obyczajem jest blokowanie drogi przed orszakiem ślubnym dla wymuszenia poczęstunku w postaci kilku butelek wódki. Zdarza się, że do blokady stosuje się stalową linę rozciągniętą między drzewami lub słupami, o której potem wszyscy zapominają.

REKLAMA

Zobacz też: Jak zachować ostrożność podczas podróży?

REKLAMA

Prawdziwą zmorą kierowców, jadących przez wioski wieczorem i nocą są ich pijani mieszkańcy. Alkohol dodaje im animuszu i wówczas cały świat należy do nich, tak więc można się spodziewać po nich wszystkiego, nawet ataku na przejeżdżający samochód przy pomocy kamieni, kołków wyrwanych z płotów itp. Co gorsza, zdarza się czasem że zamroczony alkoholem rolnik uśnie na środku drogi. Dlatego jazda przez wioski musi być bardzo ostrożna, z maksymalnym skupieniem uwagi i z bardzo ograniczoną prędkością.

Ograniczenie prędkości nawet większe, niż wynika to z przepisów, wynika także z możliwości nagłego pojawienia się na drodze zwierząt: psów, kotów, a często także krów i koni. W porze nocnej i tuż przed świtem na drodze mogą pojawić się nieoświetlone furmanki. Na części z nich mogą jechać osoby zamroczone alkoholem, co oznacza, że taki pojazd jedzie tam, gdzie chce ciągnący go koń. Zdarzają się także, i to bardzo często, pijani kierowcy, zwłaszcza młodzi i bardzo młodzi, tuż po zamknięciu lokalnych dyskotek. Można także spotkać pijane osoby starsze, jadące swoimi wiekowymi pojazdami – samochodami lub motocyklami o przerażającym stanie technicznym, często bez świateł, z niedziałającymi hamulcami.

Zobacz też: Jak bezpiecznie poruszać się w terenie pozamiejskim?

Najbezpieczniejszą porą przejazdu przez wioski są godziny przedpołudniowe w dni powszednie, kiedy dzieci znajdują się w szkołach a ich rodzice są zajęci pracami polowymi lub w obejściach. Najniebezpieczniejszą – godziny przedwieczorne, wieczorne i nocne w dni poprzedzające święta, przedpołudniowe w święta i tuż przed świtem w dni targów w okolicznych miejscowościach. Niebezpieczne są dni, kiedy w wioskach odbywają się festyny, wiece oraz ewentualne protesty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    Nowa benzyna E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach. Co gdy silnik nie jest dostosowany do nowego PB 95?

    1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Zastąpi oferowane dotychczas PB 95 E5. A to oznacza jedno. Właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

    Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

    Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

    REKLAMA

    Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

    Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydajną flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    REKLAMA

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    REKLAMA