REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić przy samochodzie po zakończeniu jazdy w terenie?

Jakubowski Ryszard
Jakie czynności należy wykonać po zakończeniu jazdy w terenie fot. Jeep
Jakie czynności należy wykonać po zakończeniu jazdy w terenie fot. Jeep

REKLAMA

REKLAMA

Po wyjechaniu na drogę utwardzoną należy wykonać przynajmniej pobieżny test sprawności pojazdu oraz usunąć niektóre typowe i łatwe do usunięcia niedomagania i usterki.

Należy zacząć od opon. Ponieważ po jeździe w terenie bieżnik opon jest najczęściej bardzo zanieczyszczony. Jeżeli pokonywana trasa wiodła po gliniastym, lub błotnisto-gliniastym podłożu, wówczas rowki bieżnika są mocno zapchane trudnym do usunięcia błotem. Ma ono przykrą właściwość znacznego zmniejszania przyczepności opony do asfaltu, która znika po pewnym czasie, kiedy błoto zostanie usunięte pod wpływem siły odśrodkowej. Można je częściowo zmiękczyć, jadąc ostatnie metry przed wjechaniem na drogę asfaltową po trawie lub po suchej i twardej drodze gruntowej, np. szutrowej lub żwirowej. Optymalnym rozwiązaniem byłoby umycie opon choćby w przydrożnej kałuży.

REKLAMA

Zobacz również: Poradnik eksperta: 10 przykazań offroadera

REKLAMA

Kolejną czynnością po opuszczeniu bezdroży powinny być oględziny dolnych partii karoserii, zwłaszcza gdy wcześniej dały się zauważyć jej uderzenia o różna napotkane po drodze nierówności. Równocześnie można sprawdzić zawieszenie, naciskając silnie karoserię ponad każdym z kół pod pewnym kątem w stosunku do pionu. Najlepiej, gdyby był zbliżony do 45 stopni. Dzięki temu można będzie wykryć ewentualne nieprawidłowości, a nawet – usunąć kamienie lub inne przedmioty, które mogły dostać się na wahacze lub pomiędzy ruchome i nieruchome elementy zawieszenia.

Przedostatnią, za to bardzo ważną czynnością jest sprawdzenie układu hamulcowego. W tym celu należy kilkakrotnie nacisnąć bardzo silnie na pedał hamulca, najlepiej przy pracującym silniku. Jeżeli został uszkodzony którykolwiek z przewodów hamulcowych, takie postępowanie pozwoli na wczesne wykrycie usterki, która nie zawsze może się objawić wyciekiem. Taką usterką jest znaczne osłabienie przewodu hamulcowego, zwłaszcza elastycznego, które mogłoby się ujawnić dopiero podczas gwałtownego, awaryjnego hamowania nawet dopiero po przejechaniu kilkudziesięciu i więcej kilometrów.

Zobacz również: Jak jechać w terenie leśnym?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatnią czynnością jest osuszenie okładzin hamulcowych poprzez kilkakrotne, nizbyt silne naciśnięcie pedału hamulca podczas jazdy. Przy pewnej wprawie można to zrobić lewą nogą, nie zmniejszając jednocześnie nacisku na pedał przyspieszenia, co znacznie przyspieszy odparowanie wody z okładzin i usunięcie resztek błota z tarcz hamulcowych.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA