REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak podjechać pod strome wzniesienia i z nich zjechać drogami nieutwardzonymi?

Jakubowski Ryszard
Im droga bardziej stroma, tym większe trudności z jej pokonaniem
Im droga bardziej stroma, tym większe trudności z jej pokonaniem

REKLAMA

REKLAMA

W jeździe terenowej pojazdami do tego niedostosowanymi należy kierować się daleko posuniętą ostrożnością i przezornością. Dotyczy to zwłaszcza miejsc trudnych do pokonania, takich jak strome zbocza.

REKLAMA

Przyczepność kół, nie wyposażonych w specjalne opony, jest na drogach gruntowych znacznie mniejsza, niż na asfalcie czy betonie. W skrajnym przypadku może być porównywalna z przyczepnością na ubitym i lekko posypanym piaskiem śniegu, czyli może wynosić do 10% przyczepności kół do asfaltu. Z tego powodu należy najpierw uważnie przyjrzeć się drodze, jej nastromieniu po obu stronach wzniesienia i jej jakości.

Jeżeli jest to droga piaszczysta, albo co gorsza gliniasta lub z dużą ilością trawy i na dodatek mokra, mogą wystąpić duże problemy z podjechaniem i potem z bezpiecznym zjechaniem ze wzniesienia. Im droga bardziej stroma, tym większe wystąpią trudności z jej pokonaniem. Często trzeba wykorzystać siłę bezwładności rozpędzonego pojazdu, ponieważ wtedy napędzane koła muszą wykonać znacznie mniejszą pracę i trudniej będzie zerwać ich przyczepność.

Zobacz też: Jak przygotować auto terenowe do wyjazdu w teren?

REKLAMA

Najbardziej niebezpiecznym i nieprzyjemnym momentem na podjeździe jest chwila, gdy mimo wysiłków kierowcy pojazd zatrzyma się, a co gorsza, zacznie się cofać pod wpływem sił ciężkości. Nie pomoże wówczas zwiększanie obrotów silnika. W takiej sytuacji należy natychmiast włączyć bieg jałowy lub przynajmniej wcisnąć sprzęgło i uruchomić hamulec zasadniczy, aby powstrzymać cofanie się samochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Następnie można, z bardzo dużym wyczuciem stopniowo zwalniać hamulec, jednocześnie bacznie obserwując drogę za pojazdem, starając się utrzymać właściwy tor jazdy. Zjechanie z drogi oznacza w takiej sytuacji ogromny problem, ponieważ samochód nie będzie w stanie samodzielnie ruszyć pod górę, a nie zawsze znajdzie się holownik, który z góry poda linę odpowiednio długą i mocną. Dlatego cofanie się w takich warunkach powinno odbywać się z minimalną prędkością, dużo mniejszą, niż prędkość piechura.

Zobacz też: Jak jechać w terenie leśnym?

Jest to manewr bardzo trudny i mają z nim problemy nawet kierowcy z bardzo dużym doświadczeniem, zwłaszcza że samochód ma tendencje do ześlizgiwania się w chwili, gdy hamulce zostaną zablokowane, co powoduje, że nie słucha kierownicy. Sytuację może uratować natychmiastowe odblokowanie kół, a to z kolei wymaga od kierowcy przezwyciężenia naturalnego odruchu hamowania za wszelką cenę w razie niebezpieczeństwa.

Pod żadnym pozorem nie wolno pchać podjeżdżającego pod wzniesienie pojazdu. Może on w każdej chwili zatrzymać się i zacząć cofać w sposób niekontrolowany, a wówczas nieszczęście gotowe. Na pchanie mogą sobie pozwolić jedynie zgrane załogi rajdowe, z bardzo dużym doświadczeniem w off-roadzie.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

REKLAMA

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA