REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Poradnik eksperta: 10 przykazań offroadera

Kajetan Puszek
Offroad jest sportem mającym bezpośredni wpływ na środowisko naturalne. Fot. Jeep
Offroad jest sportem mającym bezpośredni wpływ na środowisko naturalne. Fot. Jeep

REKLAMA

REKLAMA

Przedstawiamy kilka sugestii dotyczących etycznej strony Offroad’u, który jest sportem mającym bezpośredni wpływ na środowisko naturalne. Przyjmując nasz punkt widzenia, wyrażony w tym artykule, przyczynicie się do poprawy piaru polskich offroaderów oraz środowiska.

REKLAMA

1.Bądź nastawiony przyjacielsko. Nie od dzisiaj wiadomo, że jedna negatywna opinia rzutuje na wizerunku całego środowiska. Jeśli nie chcesz, aby twoi koledzy po fachu byli odbierani negatywnie przez daną społeczność, instytucję z powodu Twojego zachowania – zmień swoja postawę. Pamiętaj, żeby podczas rajdowania po danej wsi nie zrazić do siebie mieszkańców. Po pierwsze – możesz zostać niemiło przywitany podczas następnej wizyty tudzież inny off-roader zostanie potraktowany nieuprzejmie przez rdzenną ludność. Ponadto jeżeli jesteś świadkiem krzywdzących , wręcz chamskich postaw – zareaguj. Bycie nonkonformistą jest trudne, lecz może mieć także swoje pozytywne strony.

REKLAMA

2.Żyj w zgodzie z turystami i osobami uprawiającymi sporty przestrzenne. Często kolarze górscy, narciarze, kajakarze , traperzy – wielbiciele sportów outdoorowych trenują w tych samych miejscach co offroaderzy. Negatywnym działaniem jest celowe wpadanie do rzeki, tuż obok spokojnie łowiącego ryby wędkarza czy też ochlapywanie błotem turystów, lub też spychanie jadących po leśnym szlaku rowerzystów. Wytworzenie pozytywnych korelacji z użytkownikami szlaków turystycznych i ze sportowcami na pewno nie zaszkodzi. Często może mieć to także pozytywne skutki – możliwe, że w razie złapania gumy, zagubienia się na szlaku – nasza uprzejmość zostanie odwzajemniona.

REKLAMA

3.Szanuj cudzą własność. Ta maksyma odnosi się także do Offroadu. Jeżeli przejeżdżamy przez drogi dojazdowe do domów, pastwiska, łąki czy podwórka zwracajmy uwagę na cudze mienie oraz wiejski inwentarz. Podczas eksploracji pastwisk górskich takie obrazki nie należą do rzadkości. Pamiętajmy, żeby wówczas nie niszczyć ogrodzeń, nie orać trawy oraz zwracać uwagę na przechodzące przez drogę zwierzęta. Zawsze lepiej zapytać się o możliwość przejazdu przez prywatny teren lub posesje , niż robić to bez pozwolenia.

4.Korzystaj z dróg przeznaczonych dla dwuśladów. Czasem chcemy się wyszumieć i z tego tytułu wjeżdżamy do bagien, zbaczamy z głównych dróg, aby dostać się do mało uczęszczanych ścieżek. Tylko w określonych przypadkach ma to racjonalne uzasadnienie – musimy sami potrafić oddzielić szaleńcze próby maniaków od emocjonującej rywalizacji. Pamiętajmy, że prawie każda trasa offroadowa jest pełna kolein, błota, bagien oraz powalonych drzew. Nie jest konieczne niszczenie środowiska naturalnego, podczas gdy przyczynkiem do tego jest zwykłe rozładowanie stresu czy „wyżycie się”.

Zobacz również: Jak pokonywać kałuże?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5.Właściwie oceniaj możliwości swojego samochodu. Przed wyruszeniem w trasę zaopatrzmy się w niezbędny ekwipunek, który umożliwi nam naprawienie usterek czy poważnych awarii podczas offroadowej przygody. Ponadto miejmy na uwadze właściwe użytkowanie swojego pojazdu w terenie – starajmy się jeździć z jak najmniejszą szkodą dla środowiska naturalnego. Często poruszamy się po miejscach, w których znajduje się chroniona fauna i flora. Wówczas musimy pamiętać o tym, że nie jesteśmy sami na danym terenie.

6.Dbajmy o właściwy stan techniczny pojazdu. Negatywny stan techniczny pojazdu wpływa ujemnie na środowisko naturalne. Ważne jest , aby ograniczać emisje spalin i zanieczyszczeń. W tym celu przed startem wyregulujmy poprawnie silnik, zadbajmy o sprawny układ wydechowy oraz zwracajmy uwagę na wyciekające płyny. Są to podstawowe parametry, które muszą być perfekcyjnie ustawione, szczególnie w samochodach terenowych. Ponadto miejmy na uwadze fakt, że nawet jedna kropla oleju z kilku jeepów może spowodować skażenie środowiska.

7.Nie niszczmy przyrody bez powodu. Podczas mocowania stanowiska dla wyciągarki, używajmy do tego celu miękkiej taśmy. Poza tym, jeśli chcemy wypełniać koleiny to róbmy to za pomocą niepotrzebnych kawałków drewna. Nie zjeżdżajmy z wytyczonego szlaku, chyba, że wiąże się z tym uniknięcie poważnych zniszczeń na drodze. Jazda w terenie to też jazda powolna, o czym wiele osób zapomina.

Zobacz również: Jak jeździć po nierównościach?

8.Nie śmiećmy i zachowajmy porządek. Po biwakowaniu bądź dłuższym postoju w lesie pozostaw po sobie porządek. Najczęstszym grzechem turystów jest zostawianie śmieci na terenie swoich obozowisk. Wzorową postawą jest zostawienie miejsca , w lepszym stanie, niż je zastaliśmy. Wystarczy wrzucić śmieci do bagażnika i umieścić je na najbliższym wysypisku. Najprostsze rozwiązania często bywają najtrudniejsze do wykonania. Dokładnie gaśmy po sobie ognisko, aby nie stało się przyczyną pożaru.

9. Nie spożywaj alkoholu podczas jazdy. Jazda pod wpływem alkoholu w warunkach miejskich jest karana. Czemu podczas offroadu miało by być inaczej?

10. Dbaj o naturalny i nierzucający się w oczy wygląd auta. Jeżeli nasz jeep jest nad wyraz jaskrawy, cechuje go zbyt duża ilość naklejek czy też zbyt duża liczba gadżetów to może stać się on łatwym celem namierzenia go przez leśników czy też Straż Graniczną. Czasem ma to negatywne skutki i może przysporzyć wszystkim niepotrzebnych kłopotów. Jeżeli nasz samochód nie rzuca się w oczy, jego kolor czy wygląd jest neutralny to mamy większe szanse na dłuższe oddanie się offroadowej przyjemności. Ponadto odradza się jazdę po rezerwatach ścisłych, miejscach lęgowych ptactwa oraz po terenach, w których znajdują się rośliny objęte ochroną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA