REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Poradnik eksperta: 10 przykazań offroadera

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kajetan Puszek
Offroad jest sportem mającym bezpośredni wpływ na środowisko naturalne. Fot. Jeep
Offroad jest sportem mającym bezpośredni wpływ na środowisko naturalne. Fot. Jeep

REKLAMA

REKLAMA

Przedstawiamy kilka sugestii dotyczących etycznej strony Offroad’u, który jest sportem mającym bezpośredni wpływ na środowisko naturalne. Przyjmując nasz punkt widzenia, wyrażony w tym artykule, przyczynicie się do poprawy piaru polskich offroaderów oraz środowiska.

REKLAMA

1.Bądź nastawiony przyjacielsko. Nie od dzisiaj wiadomo, że jedna negatywna opinia rzutuje na wizerunku całego środowiska. Jeśli nie chcesz, aby twoi koledzy po fachu byli odbierani negatywnie przez daną społeczność, instytucję z powodu Twojego zachowania – zmień swoja postawę. Pamiętaj, żeby podczas rajdowania po danej wsi nie zrazić do siebie mieszkańców. Po pierwsze – możesz zostać niemiło przywitany podczas następnej wizyty tudzież inny off-roader zostanie potraktowany nieuprzejmie przez rdzenną ludność. Ponadto jeżeli jesteś świadkiem krzywdzących , wręcz chamskich postaw – zareaguj. Bycie nonkonformistą jest trudne, lecz może mieć także swoje pozytywne strony.

REKLAMA

2.Żyj w zgodzie z turystami i osobami uprawiającymi sporty przestrzenne. Często kolarze górscy, narciarze, kajakarze , traperzy – wielbiciele sportów outdoorowych trenują w tych samych miejscach co offroaderzy. Negatywnym działaniem jest celowe wpadanie do rzeki, tuż obok spokojnie łowiącego ryby wędkarza czy też ochlapywanie błotem turystów, lub też spychanie jadących po leśnym szlaku rowerzystów. Wytworzenie pozytywnych korelacji z użytkownikami szlaków turystycznych i ze sportowcami na pewno nie zaszkodzi. Często może mieć to także pozytywne skutki – możliwe, że w razie złapania gumy, zagubienia się na szlaku – nasza uprzejmość zostanie odwzajemniona.

REKLAMA

3.Szanuj cudzą własność. Ta maksyma odnosi się także do Offroadu. Jeżeli przejeżdżamy przez drogi dojazdowe do domów, pastwiska, łąki czy podwórka zwracajmy uwagę na cudze mienie oraz wiejski inwentarz. Podczas eksploracji pastwisk górskich takie obrazki nie należą do rzadkości. Pamiętajmy, żeby wówczas nie niszczyć ogrodzeń, nie orać trawy oraz zwracać uwagę na przechodzące przez drogę zwierzęta. Zawsze lepiej zapytać się o możliwość przejazdu przez prywatny teren lub posesje , niż robić to bez pozwolenia.

4.Korzystaj z dróg przeznaczonych dla dwuśladów. Czasem chcemy się wyszumieć i z tego tytułu wjeżdżamy do bagien, zbaczamy z głównych dróg, aby dostać się do mało uczęszczanych ścieżek. Tylko w określonych przypadkach ma to racjonalne uzasadnienie – musimy sami potrafić oddzielić szaleńcze próby maniaków od emocjonującej rywalizacji. Pamiętajmy, że prawie każda trasa offroadowa jest pełna kolein, błota, bagien oraz powalonych drzew. Nie jest konieczne niszczenie środowiska naturalnego, podczas gdy przyczynkiem do tego jest zwykłe rozładowanie stresu czy „wyżycie się”.

Zobacz również: Jak pokonywać kałuże?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5.Właściwie oceniaj możliwości swojego samochodu. Przed wyruszeniem w trasę zaopatrzmy się w niezbędny ekwipunek, który umożliwi nam naprawienie usterek czy poważnych awarii podczas offroadowej przygody. Ponadto miejmy na uwadze właściwe użytkowanie swojego pojazdu w terenie – starajmy się jeździć z jak najmniejszą szkodą dla środowiska naturalnego. Często poruszamy się po miejscach, w których znajduje się chroniona fauna i flora. Wówczas musimy pamiętać o tym, że nie jesteśmy sami na danym terenie.

6.Dbajmy o właściwy stan techniczny pojazdu. Negatywny stan techniczny pojazdu wpływa ujemnie na środowisko naturalne. Ważne jest , aby ograniczać emisje spalin i zanieczyszczeń. W tym celu przed startem wyregulujmy poprawnie silnik, zadbajmy o sprawny układ wydechowy oraz zwracajmy uwagę na wyciekające płyny. Są to podstawowe parametry, które muszą być perfekcyjnie ustawione, szczególnie w samochodach terenowych. Ponadto miejmy na uwadze fakt, że nawet jedna kropla oleju z kilku jeepów może spowodować skażenie środowiska.

7.Nie niszczmy przyrody bez powodu. Podczas mocowania stanowiska dla wyciągarki, używajmy do tego celu miękkiej taśmy. Poza tym, jeśli chcemy wypełniać koleiny to róbmy to za pomocą niepotrzebnych kawałków drewna. Nie zjeżdżajmy z wytyczonego szlaku, chyba, że wiąże się z tym uniknięcie poważnych zniszczeń na drodze. Jazda w terenie to też jazda powolna, o czym wiele osób zapomina.

Zobacz również: Jak jeździć po nierównościach?

8.Nie śmiećmy i zachowajmy porządek. Po biwakowaniu bądź dłuższym postoju w lesie pozostaw po sobie porządek. Najczęstszym grzechem turystów jest zostawianie śmieci na terenie swoich obozowisk. Wzorową postawą jest zostawienie miejsca , w lepszym stanie, niż je zastaliśmy. Wystarczy wrzucić śmieci do bagażnika i umieścić je na najbliższym wysypisku. Najprostsze rozwiązania często bywają najtrudniejsze do wykonania. Dokładnie gaśmy po sobie ognisko, aby nie stało się przyczyną pożaru.

9. Nie spożywaj alkoholu podczas jazdy. Jazda pod wpływem alkoholu w warunkach miejskich jest karana. Czemu podczas offroadu miało by być inaczej?

10. Dbaj o naturalny i nierzucający się w oczy wygląd auta. Jeżeli nasz jeep jest nad wyraz jaskrawy, cechuje go zbyt duża ilość naklejek czy też zbyt duża liczba gadżetów to może stać się on łatwym celem namierzenia go przez leśników czy też Straż Graniczną. Czasem ma to negatywne skutki i może przysporzyć wszystkim niepotrzebnych kłopotów. Jeżeli nasz samochód nie rzuca się w oczy, jego kolor czy wygląd jest neutralny to mamy większe szanse na dłuższe oddanie się offroadowej przyjemności. Ponadto odradza się jazdę po rezerwatach ścisłych, miejscach lęgowych ptactwa oraz po terenach, w których znajdują się rośliny objęte ochroną.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA