REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać odpowiednią porę dnia do jazdy w długiej trasie?

Jakubowski Ryszard
Najgorszą porą do jazdy są godziny przed świtem Fot. Fotolia
Najgorszą porą do jazdy są godziny przed świtem Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybór właściwej pory do rozpoczęcia podróży jest jednym z najważniejszych zadań, stojących przed kierowcą. Powinien on wziąć przy tym pod uwagę wiele różnych ważnych czynników. Jednym z najważniejszych są jego predyspozycje i umiejętności, poparte doświadczeniem.

Wybierając porę rozpoczęcia podróży trzeba wziąć pod uwagę planowaną godzinę dotarcia do celu. Przy obecnym natężeniu ruchu i możliwości powstawania korków oraz po uwzględnieniu ograniczeń wynikających z przepisów kodeksu drogowego przyjmuje się, że przeciętna prędkość na całej trasie wyniesie w granicach od 70 do 80 km/godz. w porze dziennej i o mniej więcej 10 do 15 km więcej w porze nocnej. Jeżeli podróż będzie się odbywała w godzinach popołudniowych i przedwieczornych, wówczas uzyskanie średniej powyżej 70 km/godz. może okazać się trudne.

REKLAMA

Zobacz też: Jak przygotować samochód do dłuższej trasy?

Jeżeli nie jest istotna pora dojechania do celu, najlepiej wybrać na podróż porę, w której nisko stojące słońce nie będzie świeciło prosto w oczy. A więc - nie jechać na wschód w godzinach rannych, ani na zachód po południu.

REKLAMA

Z czysto psychologicznych przyczyn nie jest dobrze kończyć podróż wieczorem i wczesną nocą, czyli między zmrokiem a 24.00. O tej porze człowiek podświadomie dąży do jak najszybszego dotarcia do celu. Nie myśli się wówczas o ograniczeniach prędkości i niebezpieczeństwach, mając przed oczami smaczną kolację i wygodne łóżko.

Najgorszą porą do jazdy są godziny tuz przed świtem. Najłatwiej wtedy zasnąć. Po kilku godzinach jazdy nocą, kiedy cała uwaga kierowcy była skupiona na drodze i jej najbliższym sąsiedztwie, nagle zaczyna się za szybami przesuwać krajobraz, szczególnie piękny w promieniach wschodzącego słońca. Następuje dekoncentracja, przychodzi odprężenie „Nareszcie minęła noc” i kierowca zaczyna niezauważalnie tracić kontakt z rzeczywistością. Ponadto tuż przed świtem na drogach mogą pojawić się nieoświetlone furmanki rolników, podążających na targ w pobliskim miasteczku...

Zobacz też: Jakie części, narzędzia i akcesoria warto mieć w trasie?

W czasie dużych upałów lepiej nie wyruszać w długie trasy tuż przed południem i kończyć jazdę wieczorem, nawet gdy w samochodzie działa dobrze klimatyzacja. Wyjście z chłodnego wnętrza pojazdu a potem powrót do niego może się zakończyć przeziębieniem, katarem a nawet – zapaleniem płuc. Jeżeli jest konieczna jazda o takiej porze, należy zadbać o to, aby temperatura wewnątrz pojazdu nie była niższa o kilka stopni od temperatury, panującej na zewnątrz. Jeżeli w czasie największego upału wypadnie postój w korku, wówczas może wystąpić problem z utrzymaniem właściwej temperatury cieczy chłodzącej silnik.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowa benzyna E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach. Co gdy silnik nie jest dostosowany do nowego PB 95?

    1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Zastąpi oferowane dotychczas PB 95 E5. A to oznacza jedno. Właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

    Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

    Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

    Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

    Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    REKLAMA

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydajną flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    REKLAMA

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    REKLAMA