REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak walczyć ze snem podczas jazdy?

Sen za kierownicą jest jednym z największych wrogów każdego kierowcy Fot. Fotolia
Sen za kierownicą jest jednym z największych wrogów każdego kierowcy Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sen za kierownicą jest jednym z największych i najbardziej podstępnych wrogów każdego bez wyjątku kierowcy. Może przyjść nagle, niespodziewanie, często wyłączając tylko częściowo świadomość kierowcy, który cały czas jest przekonany, że w pełni panuje nad swoim pojazdem.

Nie wiadomo, co jest przyczyną, że często śpiący podczas jazdy kierowca wykonuje nadal niektóre proste czynności, tak jakby spał z otwartymi oczami i działał podświadomie. Znane są przypadki przebudzenia z takiego półsnu po przejechani nawet kilkunastu kilometrów drogą, na której było kilka łagodnych zakrętów.

REKLAMA

Zobacz też: Jak jeździć bezpiecznie po zmroku?

REKLAMA

Jest kilka objawów, po których można rozpoznać zbliżającą się senność. Pierwszym z nich jest „piasek” pod powiekami. Oczy zaczynają początkowo bardzo lekko, potem nieco mocniej piec. Chwilami powieki same opadają dla zmniejszenia odczuwania bólu. Następnie pojawia się zobojętnienie. Kierowca czuje, że znajduje się jakby na innym świecie, niż to, co aktualnie dzieje się na świecie. Ogląda coś w rodzaju filmu, w którym może ale nie musi interaktywnie uczestniczyć. Jest mu obojętne, czy włączy kierunkowskaz; często zapomina o jego istnieniu. Jest mu obojętne, czy i jak będzie hamował przed niebezpiecznym miejscem. Czasem opisane objawy pojawiają się w odwrotnej kolejności, a więc najpierw zobojętnienie i „zapominanie” o niektórych czynnościach, potem – „piasek” pod powiekami i „klejące się” powieki.

Już po zauważeniu pierwszych objawów należy jak najszybciej przerwać jazdę i odpocząć. W niektórych sytuacjach, np na autostradzie, może to być niemożliwe. Należy wówczas przedsięwziąć odpowiednie kroki. Po pierwsze – zrobić co tylko możliwe, a co przeszkodzi w zasypianiu, np wyłączyć ogrzewanie i opuścić szyby, zająć się rozmową z pasażerami, a podczas samotnej jazdy próbować śpiewać np. w rytm melodii z radia lub odtwarzacza CD, wygłaszać głośne monologi lub kwieciste przemówienia itp. Jest zastanawiające, że samo nastawienie radia lub odtwarzacza na dużą głośność najczęściej pogarsza najczęściej sytuację. Co prawda senność czasem częściowo mija, ale przychodzi znużenie i zmęczenie psychiczne, niewiele mniej niebezpieczne od snu.

Zobacz też: Jak się zachować wobec jednośladów?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W walce ze snem pomaga picie napojów, zawierających kofeinę, czyli kawy lub herbaty. Są jednak ludzie, którzy po wypiciu kawy zasypiają. Dlatego uniwersalnym sposobem w walce ze snem jest picie jakichkolwiek mało słodkich napojów. Fizjologia organizmu jest doskonałym budzikiem – tylko nieliczne wyjątki są w stanie zasnąć z pełnym pęcherzem. Częste zatrzymywanie się na przydrożnych parkingach lub przy mijanych lasach doskonale orzeźwia i pozwala na kolejne kilkanaście, a często nawet kilkadziesiąt minut zapomnieć o śnie. Ważne jest przy tym, aby po opuszczeniu pojazdu poświęcić dłuższą chwilę na jakikolwiek ruch, wymagający wysiłku. Są kierowcy, którzy dla rozbudzenia się pchają swój samochód przez kilkadziesiąt metrów. Inni biegają wzdłuż drogi, jeszcze inni intensywnie gimnastykują się. Jednak najskuteczniejszym sposobem na senność jest sen, nawet krótki, półgodzinny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA