REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak walczyć ze snem podczas jazdy?

Sen za kierownicą jest jednym z największych wrogów każdego kierowcy Fot. Fotolia
Sen za kierownicą jest jednym z największych wrogów każdego kierowcy Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sen za kierownicą jest jednym z największych i najbardziej podstępnych wrogów każdego bez wyjątku kierowcy. Może przyjść nagle, niespodziewanie, często wyłączając tylko częściowo świadomość kierowcy, który cały czas jest przekonany, że w pełni panuje nad swoim pojazdem.

Nie wiadomo, co jest przyczyną, że często śpiący podczas jazdy kierowca wykonuje nadal niektóre proste czynności, tak jakby spał z otwartymi oczami i działał podświadomie. Znane są przypadki przebudzenia z takiego półsnu po przejechani nawet kilkunastu kilometrów drogą, na której było kilka łagodnych zakrętów.

REKLAMA

Zobacz też: Jak jeździć bezpiecznie po zmroku?

REKLAMA

Jest kilka objawów, po których można rozpoznać zbliżającą się senność. Pierwszym z nich jest „piasek” pod powiekami. Oczy zaczynają początkowo bardzo lekko, potem nieco mocniej piec. Chwilami powieki same opadają dla zmniejszenia odczuwania bólu. Następnie pojawia się zobojętnienie. Kierowca czuje, że znajduje się jakby na innym świecie, niż to, co aktualnie dzieje się na świecie. Ogląda coś w rodzaju filmu, w którym może ale nie musi interaktywnie uczestniczyć. Jest mu obojętne, czy włączy kierunkowskaz; często zapomina o jego istnieniu. Jest mu obojętne, czy i jak będzie hamował przed niebezpiecznym miejscem. Czasem opisane objawy pojawiają się w odwrotnej kolejności, a więc najpierw zobojętnienie i „zapominanie” o niektórych czynnościach, potem – „piasek” pod powiekami i „klejące się” powieki.

Już po zauważeniu pierwszych objawów należy jak najszybciej przerwać jazdę i odpocząć. W niektórych sytuacjach, np na autostradzie, może to być niemożliwe. Należy wówczas przedsięwziąć odpowiednie kroki. Po pierwsze – zrobić co tylko możliwe, a co przeszkodzi w zasypianiu, np wyłączyć ogrzewanie i opuścić szyby, zająć się rozmową z pasażerami, a podczas samotnej jazdy próbować śpiewać np. w rytm melodii z radia lub odtwarzacza CD, wygłaszać głośne monologi lub kwieciste przemówienia itp. Jest zastanawiające, że samo nastawienie radia lub odtwarzacza na dużą głośność najczęściej pogarsza najczęściej sytuację. Co prawda senność czasem częściowo mija, ale przychodzi znużenie i zmęczenie psychiczne, niewiele mniej niebezpieczne od snu.

Zobacz też: Jak się zachować wobec jednośladów?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W walce ze snem pomaga picie napojów, zawierających kofeinę, czyli kawy lub herbaty. Są jednak ludzie, którzy po wypiciu kawy zasypiają. Dlatego uniwersalnym sposobem w walce ze snem jest picie jakichkolwiek mało słodkich napojów. Fizjologia organizmu jest doskonałym budzikiem – tylko nieliczne wyjątki są w stanie zasnąć z pełnym pęcherzem. Częste zatrzymywanie się na przydrożnych parkingach lub przy mijanych lasach doskonale orzeźwia i pozwala na kolejne kilkanaście, a często nawet kilkadziesiąt minut zapomnieć o śnie. Ważne jest przy tym, aby po opuszczeniu pojazdu poświęcić dłuższą chwilę na jakikolwiek ruch, wymagający wysiłku. Są kierowcy, którzy dla rozbudzenia się pchają swój samochód przez kilkadziesiąt metrów. Inni biegają wzdłuż drogi, jeszcze inni intensywnie gimnastykują się. Jednak najskuteczniejszym sposobem na senność jest sen, nawet krótki, półgodzinny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA