REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak bezpiecznie hamować?

Jakubowski Ryszard
Bezpieczne hamowanie polega na zmniejszeniu nacisku na pedał gazu w trakcie hamowania w odpowiedniej odległości od przeszkody w celu jej ominięciaFot. Fotolia
Bezpieczne hamowanie polega na zmniejszeniu nacisku na pedał gazu w trakcie hamowania w odpowiedniej odległości od przeszkody w celu jej ominięciaFot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczne hamowanie to przede wszystkim hamowanie delikatne, z dużym wyczuciem, możliwie płynne, czyli takie, przy którym prędkość spada w sposób liniowy. Hamowanie należy zawsze planować z wyprzedzeniem aby nie było zbyt gwałtowne i dawało pojazdom jadącym z tyłu odpowiednią ilość czasu na reakcję.

Dodatkowo znakomitym sposobem, choć stosowanym przez jednego na kilka tysięcy kierowców jest wstępne zapalenie świateł „stop” na chwilę przed rozpoczęciem właściwego hamowania, jeżeli nie jest to hamowanie awaryjne.

REKLAMA

Zobacz też: Jak oszczędzać hamulce?

REKLAMA

Aby uzyskać pożądany efekt wystarczy niezbyt mocno nacisnąć na pedał hamulca, co poinformuje jadących z tyłu, że nasz pojazd zaczyna hamowanie. Następnie można na krótką chwilę zdjąć nogę z pedału hamulca, by potem rozpocząć spokojnie właściwe hamowanie. Błysk świateł „stop” obudzi czujność jadącego z tyłu kierowcy i spowoduje, że i on zacznie brać pod uwagę konieczność hamowania, z czego mógł sobie nie zdawać sprawy, nie widząc drogi przed naszym autem.

Bezpieczne hamowanie polega także na tym, iż nie grozi wpadnięciem w poślizg. Wydawać by się mogło, że skutecznie zabezpiecza przed tym ABS i ESP. Tymczasem w niektórych sytuacjach systemy te zawodzą. Dzieje się tak przy silnym hamowaniu podczas jazdy po ciasnym łuku, gdy koła pojazdu znajdą się w warunkach nierozpoznawalnych przez systemy, czyli wykraczających poza zakres ich czułości. Jest to na szczęście zjawisko rzadkie, które może wystąpić np. na zapiaszczonej nawierzchni, kiedy ESP nie dopuści do blokowania kół, ale nie będzie w stanie przeciwstawić się rotacji auta wytrąconego z równowagi w pierwszych setnych częściach sekundy po rozpoczęciu hamowania.

Zobacz też: Jak bezpiecznie hamować samochodem z ABS?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Hamowanie bezpieczne polega także na tym, aby w porę zmniejszyć nacisk na pedał hamulca w celu wykonania uniku omijającego przeszkodę, gdy droga hamowania okazała się dłuższa od odległości do niej. Chwilowe zmniejszenie nacisku na pedał hamulca wyłączy ABS, dzięki czemu samochód o niewielki ułamek sekundy zareaguje szybciej na skręcenie kół przez kierowcę, niż gdy znajdują się one tuż przed granicą blokady pod kontrolą ABS lub ESP. Ten ułamek sekundy może decydować o tym, czy uda się ominąć przeszkodę, czy też pojazd uderzy w nią.

Aby bezpiecznie hamować należy też zawsze kontrolować odległość, w jakiej znajdują się jadące za nami auta. Jeśli zahamujemy zbyt gwałtownie, a na naszym zderzaku ktoś "siedział", to skończy się to stłuczką lub nawet poważnym wypadkiem. Oczywiście wina będzie po stronie kierowcy, który nie zachował odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu, jednak lepiej czasem pomyśleć za kogoś, zamiast tracić czas na naprawę auta i formalności związane z ubezpieczeniem OC.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska. Nowe zasady na przejściach dla pieszych? Nie, to jedna z propozycji posła PiS Artura Szałabawki mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

Kierowca autobusu był pod wpływem amfetaminy, został zatrzymany dzięki nastolatkom

Gdyby nie dwaj trzynastolatkowie, nie wiadomo, jak zakończyłaby się podróż autobusem dla pasażerów. Chłopcy zwrócili uwagę na dziwne zachowanie kierowcy i zadzwonili po pomoc. Wstępne badanie wykazało, że kierowca był pod wpływem amfetaminy. 

KGP: 74 740 interwencji, 333 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 74 740 interwencji. Podsumowanie nie zawiera danych z dwóch dni.

Bez dofinansowania zakupu w programie Mój elektryk sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce całkowicie wyhamuje

W rok niemal podwoiła się liczba samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Teraz jednak nastąpiło gwałtowne hamowanie tego trendu. Eksperci prognozują: polska droga do elektromobilności wyglądała na długą, teraz zaś zniknęła nawet perspektywa mety.

REKLAMA

Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

REKLAMA