REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dziękować innym kierowcom albo ich przepraszać?

Jakubowski Ryszard
Dziękujemy gestem lub kierunkowskazami, NIE światłami awaryjnymi!
Dziękujemy gestem lub kierunkowskazami, NIE światłami awaryjnymi!

REKLAMA

REKLAMA

Do podstawowych elementów savoir vivre’u należą, także na drodze, podziękowania i przeprosiny. Ponieważ podczas jazdy są one w praktyce nie wykonalne, z uwagi na brak bezpośredniego kontaktu miedzy zainteresowanymi, przyjęło się okazywanie ich w sposób szczególny – za pomocą gestów lub samochodowych urządzeń sygnalizacyjnych.

REKLAMA

Podstawowym gestem, wyrażającym podziękowanie, jest otwarta dłoń dziękującego kierowcy, pokazywana albo przez otwarte okno pojazdu, albo przez szybę. Tak można dziękować osobom, które znajdują się przed pojazdem, albo obok niego. W wyjątkowych wypadkach także znajdującym się z tyłu. Dla nich jest przeznaczony inny sposób dziękowania – zakazany w przepisach ruchu drogowego.

Polega on na chwilowym włączeniu świateł awaryjnych. Ich używanie w czasie jazdy jest jednak zabronione, więc miły gest podziękowania może zostać ukarany kilkuset złotowym mandatem. Stąd w wielu krajach poza Polską podziękowanie wyraża się przez kilkukrotne przemienne włączanie kierunkowskazów, za każdym razem na jeden błysk. Zwykle zaczyna się od kierunkowskazu lewego, by szybko przełączyć na prawy, potem ponownie włączyć lewy i błyskawicznie zmienić na prawy.

Zobacz też: Czym jest jazda defensywna? Poradnik eksperta

Przed kilkudziesięciu laty był lansowany i wielu krajach przyjął się prosty gest przeprosin. Przeprasza się za wszystkie, nawet mało znaczące czyny, które bezpośrednio dotyczą przepraszanego, np. zajechanie drogi, próbę wymuszenia pierwszeństwa itp. Gest ten polega na pokazaniu dłoni częściowo otwartej, gdzie tylko trzy palce są wyprostowane i szeroko rozchylone: kciuk, palec wskazujący i środkowy. Wśród polskich kierowców nie jest on znany, zresztą i tak byłby prawdopodobnie stosowany bardzo rzadko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z życia wzięte

Zdarza się jednak, że niektórzy kierowcy przepraszają innych bezpośrednio. Niedawno na jednej z ulic warszawskich z dużym zdziwieniem obserwowało to co najmniej kilkadziesiąt osób. Z jakiegoś powodu kierujący niewielkim samochodem usiłował wcisnąć się pomiędzy przystanek autobusowy, a autobus, który podjeżdżał na przystanek. Obaj kierowcy równocześnie włączyli klaksony. Kierowca małego samochodu gwałtownie zahamował i dla uniknięcia kolizji z autobusem wjechał na chodnik. Na szczęście nikogo nie potrącił. Po kilku sekundach wysiadł ze swojego pojazdu i podszedł do autobusu od strony jezdni.

Zobacz też: Jak bezpiecznie zjechać z drogi z uszkodzoną oponą?

 Zanosiło się na awanturę i kierowca autobusu już szykował się do słownego ataku, gdy nagle zobaczył rękę, wyciągniętą ku niemu w przyjaznym geście i usłyszał słowa „Bardzo przepraszam, zagapiłem się, proszę się nie gniewać”. Zaskoczony kierowca autobusu zaniemówił na dłuższą chwilę, po czym uścisnął wyciągniętą dłoń i panowie rozeszli się w pokoju.

Prosty, zwykły gest uchronił obu przed niepotrzebną utarczką słowną, nerwami, wyzwiskami... A jak zareagowałaby w podobnej sytuacji olbrzymia większość kierowców???

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA