REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dziękować innym kierowcom albo ich przepraszać?

Jakubowski Ryszard
Dziękujemy gestem lub kierunkowskazami, NIE światłami awaryjnymi!
Dziękujemy gestem lub kierunkowskazami, NIE światłami awaryjnymi!

REKLAMA

REKLAMA

Do podstawowych elementów savoir vivre’u należą, także na drodze, podziękowania i przeprosiny. Ponieważ podczas jazdy są one w praktyce nie wykonalne, z uwagi na brak bezpośredniego kontaktu miedzy zainteresowanymi, przyjęło się okazywanie ich w sposób szczególny – za pomocą gestów lub samochodowych urządzeń sygnalizacyjnych.

REKLAMA

Podstawowym gestem, wyrażającym podziękowanie, jest otwarta dłoń dziękującego kierowcy, pokazywana albo przez otwarte okno pojazdu, albo przez szybę. Tak można dziękować osobom, które znajdują się przed pojazdem, albo obok niego. W wyjątkowych wypadkach także znajdującym się z tyłu. Dla nich jest przeznaczony inny sposób dziękowania – zakazany w przepisach ruchu drogowego.

Polega on na chwilowym włączeniu świateł awaryjnych. Ich używanie w czasie jazdy jest jednak zabronione, więc miły gest podziękowania może zostać ukarany kilkuset złotowym mandatem. Stąd w wielu krajach poza Polską podziękowanie wyraża się przez kilkukrotne przemienne włączanie kierunkowskazów, za każdym razem na jeden błysk. Zwykle zaczyna się od kierunkowskazu lewego, by szybko przełączyć na prawy, potem ponownie włączyć lewy i błyskawicznie zmienić na prawy.

Zobacz też: Czym jest jazda defensywna? Poradnik eksperta

Przed kilkudziesięciu laty był lansowany i wielu krajach przyjął się prosty gest przeprosin. Przeprasza się za wszystkie, nawet mało znaczące czyny, które bezpośrednio dotyczą przepraszanego, np. zajechanie drogi, próbę wymuszenia pierwszeństwa itp. Gest ten polega na pokazaniu dłoni częściowo otwartej, gdzie tylko trzy palce są wyprostowane i szeroko rozchylone: kciuk, palec wskazujący i środkowy. Wśród polskich kierowców nie jest on znany, zresztą i tak byłby prawdopodobnie stosowany bardzo rzadko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z życia wzięte

Zdarza się jednak, że niektórzy kierowcy przepraszają innych bezpośrednio. Niedawno na jednej z ulic warszawskich z dużym zdziwieniem obserwowało to co najmniej kilkadziesiąt osób. Z jakiegoś powodu kierujący niewielkim samochodem usiłował wcisnąć się pomiędzy przystanek autobusowy, a autobus, który podjeżdżał na przystanek. Obaj kierowcy równocześnie włączyli klaksony. Kierowca małego samochodu gwałtownie zahamował i dla uniknięcia kolizji z autobusem wjechał na chodnik. Na szczęście nikogo nie potrącił. Po kilku sekundach wysiadł ze swojego pojazdu i podszedł do autobusu od strony jezdni.

Zobacz też: Jak bezpiecznie zjechać z drogi z uszkodzoną oponą?

 Zanosiło się na awanturę i kierowca autobusu już szykował się do słownego ataku, gdy nagle zobaczył rękę, wyciągniętą ku niemu w przyjaznym geście i usłyszał słowa „Bardzo przepraszam, zagapiłem się, proszę się nie gniewać”. Zaskoczony kierowca autobusu zaniemówił na dłuższą chwilę, po czym uścisnął wyciągniętą dłoń i panowie rozeszli się w pokoju.

Prosty, zwykły gest uchronił obu przed niepotrzebną utarczką słowną, nerwami, wyzwiskami... A jak zareagowałaby w podobnej sytuacji olbrzymia większość kierowców???

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA