REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dziękować innym kierowcom albo ich przepraszać?

Jakubowski Ryszard
Dziękujemy gestem lub kierunkowskazami, NIE światłami awaryjnymi!
Dziękujemy gestem lub kierunkowskazami, NIE światłami awaryjnymi!

REKLAMA

REKLAMA

Do podstawowych elementów savoir vivre’u należą, także na drodze, podziękowania i przeprosiny. Ponieważ podczas jazdy są one w praktyce nie wykonalne, z uwagi na brak bezpośredniego kontaktu miedzy zainteresowanymi, przyjęło się okazywanie ich w sposób szczególny – za pomocą gestów lub samochodowych urządzeń sygnalizacyjnych.

REKLAMA

Podstawowym gestem, wyrażającym podziękowanie, jest otwarta dłoń dziękującego kierowcy, pokazywana albo przez otwarte okno pojazdu, albo przez szybę. Tak można dziękować osobom, które znajdują się przed pojazdem, albo obok niego. W wyjątkowych wypadkach także znajdującym się z tyłu. Dla nich jest przeznaczony inny sposób dziękowania – zakazany w przepisach ruchu drogowego.

Polega on na chwilowym włączeniu świateł awaryjnych. Ich używanie w czasie jazdy jest jednak zabronione, więc miły gest podziękowania może zostać ukarany kilkuset złotowym mandatem. Stąd w wielu krajach poza Polską podziękowanie wyraża się przez kilkukrotne przemienne włączanie kierunkowskazów, za każdym razem na jeden błysk. Zwykle zaczyna się od kierunkowskazu lewego, by szybko przełączyć na prawy, potem ponownie włączyć lewy i błyskawicznie zmienić na prawy.

Zobacz też: Czym jest jazda defensywna? Poradnik eksperta

Przed kilkudziesięciu laty był lansowany i wielu krajach przyjął się prosty gest przeprosin. Przeprasza się za wszystkie, nawet mało znaczące czyny, które bezpośrednio dotyczą przepraszanego, np. zajechanie drogi, próbę wymuszenia pierwszeństwa itp. Gest ten polega na pokazaniu dłoni częściowo otwartej, gdzie tylko trzy palce są wyprostowane i szeroko rozchylone: kciuk, palec wskazujący i środkowy. Wśród polskich kierowców nie jest on znany, zresztą i tak byłby prawdopodobnie stosowany bardzo rzadko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z życia wzięte

Zdarza się jednak, że niektórzy kierowcy przepraszają innych bezpośrednio. Niedawno na jednej z ulic warszawskich z dużym zdziwieniem obserwowało to co najmniej kilkadziesiąt osób. Z jakiegoś powodu kierujący niewielkim samochodem usiłował wcisnąć się pomiędzy przystanek autobusowy, a autobus, który podjeżdżał na przystanek. Obaj kierowcy równocześnie włączyli klaksony. Kierowca małego samochodu gwałtownie zahamował i dla uniknięcia kolizji z autobusem wjechał na chodnik. Na szczęście nikogo nie potrącił. Po kilku sekundach wysiadł ze swojego pojazdu i podszedł do autobusu od strony jezdni.

Zobacz też: Jak bezpiecznie zjechać z drogi z uszkodzoną oponą?

 Zanosiło się na awanturę i kierowca autobusu już szykował się do słownego ataku, gdy nagle zobaczył rękę, wyciągniętą ku niemu w przyjaznym geście i usłyszał słowa „Bardzo przepraszam, zagapiłem się, proszę się nie gniewać”. Zaskoczony kierowca autobusu zaniemówił na dłuższą chwilę, po czym uścisnął wyciągniętą dłoń i panowie rozeszli się w pokoju.

Prosty, zwykły gest uchronił obu przed niepotrzebną utarczką słowną, nerwami, wyzwiskami... A jak zareagowałaby w podobnej sytuacji olbrzymia większość kierowców???

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA