REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wyciągnąć samochód z rowu?

Jakubowski Ryszard
Fot. Newspress
Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Są sytuacje, w których po niegroźnym wydarzeniu nie warto wzywać profesjonalistów z pomocy drogowej. Z wieloma problemami można poradzić obie samemu. Jednym z nich jest wyciąganie auta, które wpadło do rowu lub ugrzęzło w miękkim polu.

Jeżeli rów nie jest głęboki lub jeżeli auto stoi zakopane w polu niezbyt daleko od miejsca, gdzie można podjechać, aby udzielić pomocy, można spróbować wybawić z opresji pechowego kierowcę. Potrzebna jest do tego długa i mocna lina, albo taśma poliamidowa (płaska lub rurowa) o szerokości minimum 18 mm. Długą linę można stworzyć ze związanych dwóch lub trzech linek holowniczych. Muszą być one związane tak, aby węzły nie rozwiązały się samoczynnie pod ogromnym obciążeniem, jakie zapewne się pojawi.

REKLAMA

Zobacz również: Jak wymienić koło?

Po dowiązaniu liny do odpowiedniego uchwytu lub najmocniejszego miejsca w karoseriach samochodu, który ugrzązł należy ją dołączyć do holownika. Najdogodniej jest w takim wypadku ustawić samochód przodem do miejsca zdarzenia i ciągnąć jadąc na biegu wstecznym, który zazwyczaj ma lepiej nadające się do ciężkiej pracy przełożenie, niż bieg pierwszy. Kierowca ciągnącego pojazdu będzie lepiej widział miejsce wydarzenia i dzięki temu będzie mu łatwiej podejmować właściwe decyzje.

Jeżeli wyciągnięcie samochodu z rowu lub błota będzie wymagało jazdy na tzw. półsprzęgle, istnieje ryzyko spalenia okładzin tarczy sprzęgłowej.

REKLAMA

Podczas wyciągania samochodu z rowu nie powinni w jego pobliżu znajdować się ludzie. Gdyby lina pękła, auto zsunie się do rowu i może ciężarem przygnieść nieostrożnych pomocników. To samo dotyczy przestrzeni z tyłu samochodu ciągnącego. Po zerwaniu liny może on „skoczyć” do tyłu, zanim kierowca zdąży zareagować. Przy wyciąganiu samochodu z grząskiego pola lub błota najlepiej zastosować „kołyskę”, czyli w chwil po tym, gdy zakopane auto zacznie przemieszczać się za holownikiem, szybko zrezygnować z ciągnięcia, aby mogło powrócić na dawne miejsce. Po kilku takich szarpnięciach, które za każdym razem będą zwiększały amplitudę, auto powinno wydostać się z zagłębień, które utworzyły się pod jego kołami. Dobrze, gdy w takim rozkołysaniu auta pomagają inne osoby, wówczas operacja przebiegnie szybciej i sprawniej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas wyciągania auta z błota lub miękkiej gleby pojazd holujący powinien znajdować się jak najbliżej przedłużenia jego podłużnej osi. Przednie koła ciągniętego pojazdu muszą być ustawione, przynajmniej w pierwszej fazie operacji, jak do jazdy na wprost. Kierowca, który ma doświadczenie w takich sytuacjach, może uruchomić jego silnik i odpowiednio pomagać holującemu oraz pchającym, wciskając i puszczając pedał sprzęgła we właściwym momencie, po włączeniu odpowiedniego biegu.

Zobacz również: Jak jechać po kopnym śniegu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zaoszczędzić na transporcie? Oto najbardziej ekonomiczne opcje

Wydatki na transport to często całkiem spora część domowego budżetu. Paliwo, ubezpieczenie pojazdu, koszty eksploatacji, parking stanowią duże obciążenie finansowe. Jak zoptymalizować wydatki w zakresie podróżowania? Czy nowoczesne środki transportu są dobrą opcją na oszczędności? 

KGP: 100 139 interwencji, 377 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 139 interwencji.

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni. Od najbliższego piątku zacznie obowiązywać nowa, rozszerzona sieć płatnych dróg. Obejmie ona zarówno drogi ekspresowe jak i autostrady.

Nie zmieniłeś opon? Możesz dostać 3000 zł grzywny

W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi i wynikającymi z tego – coraz gorszymi warunkami na drogach – listopad to najlepszy czas na wymianę opon i sprawdzenie ich stanu technicznego. Czy w Polsce wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa i w jakich sytuacjach – w związku z brakiem zmiany ogumienia samochodu – kierowca może zostać ukarany grzywną? 

REKLAMA

Policja zatrzymała pędzące auto, które prowadził 15-latek

15-latek prowadził samochód bez uprawnień, przekroczył prędkość i wiózł pasażerów bez pasów bezpieczeństwa. Odpowie przed sądem rodzinnym. 

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Czy warto kupić całoroczne?

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Lepiej założyć je o tydzień za wcześnie niż o tydzień za późno. Nie warto czekać na pierwsze przymrozki. 

Pijany przewoził autem troje dzieci

Kierowca zatrzymany do kontroli miał prawie promil alkoholu w organizmie. W samochodzie przewoził trójkę dzieci. 

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan. Do 2026 r. na polskiej sieci dróg szybkiego ruchu ma funkcjonować ponad 70 urządzeń ułatwiających usuwanie śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych.

REKLAMA

KGP: 107 085 interwencji, 434 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 085 interwencji.

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej. Budowa przeprawy była możliwa dzięki współpracy wojska, instytucji państwowych oraz władz samorządowych. Głuchołazy są jedną z miejscowości, które szczególnie mocno ucierpiały w wyniku wrześniowej powodzi.

REKLAMA