Czy wiesz jak dzieci znoszą długie podróże?
REKLAMA
REKLAMA
Przede wszystkim należy pamiętać, że podczas podróży dziecko większość czasu spędzi w samochodzie, siedząc w foteliku, a jazda szybko nudzi. Zagospodarujmy mu czas tak, aby miało różnorodne możliwości zabawy, ale z zachowaniem bezpieczeństwa. Pamiętaj o zabraniu zabawek, tych ulubionych i tych, którym poświęca dużo uwagi i zainteresowania. Starszemu dziecku weź książeczki, grę elektroniczną, bajki do słuchania, młodszemu przydadzą się zabawki innego typu, np.: mocowane na bocznej szybie.
REKLAMA
Zobacz również: W jaki sposób zgodnie z prawem i zasadami bezpieczeństwa przewozić dzieci w samochodzie?
Przy dłuższej podróży samochodem należy uwzględnić postoje i odpowiednio dobrać trasę. Częstotliwość postojów zależy od wieku i samopoczucia dziecka. Jeśli widzimy, że dziecko dobrze się bawi, albo śpi, nie warto się zatrzymywać. Na czas karmienia trzeba zrobić postój.
Nie wolno podawać piersi czy butelki w czasie jazdy.
Nawet starsze niemowlę poczuję się lepiej jedząc na powietrzu. Poza tym każde dziecko potrzebuje przerwy, aby się poruszać, odpocząć i dotlenić.
Dziecko nie może spędzić kilku godzin w niewietrzonym aucie.
Jeśli dziecko będzie miało szanse na kilkunastominutowe pobieganie i zabawę, będzie spokojniejsze podczas dalszej podróży. Dodatkowym, kłopotliwym problemem może być choroba lokomocyjna. Jeśli zauważymy, że dziecku kręci się w głowie i robi się niedobrze, należy dodatkowo zadbać o jego bezpieczeństwo uwzględniając chorobę. W takim przypadku sadzaj dziecko za kierowcą, to ograniczy wstrząsy. Postaraj się, aby dziecko spało podczas jazdy, bądź podróżuj nocą lub nad ranem.
Zobacz również: Czym zająć dziecko w czasie podróży?
REKLAMA
REKLAMA