REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak podróżować z kilkorgiem dzieci?

Dota Szymborska
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Samochodowa podroż z jednym dzieckiem jest nie lada wyzwaniem, a co dopiero, gdy przewozimy ich kilkoro. Warto skorzystać kilku praktycznych rad tak by przejażdżka autem nie zamieniła się w koszmar.

Warto podkreślić jak ważne jest to by maluchy (niezależnie od wieku) podróżowały w fotelikach samochodowych. Należy pamiętać o tym by odpowiednio dobrać fotelik do wieku, wagi i wzrostu dziecka. Jeżeli np. główka dziecka wystaje poza fotelik nie daje on wtedy odpowiedniego zabezpieczenia maluchowi, podobnie, jeżeli nie zatroszczymy się o odpowiednie przypięcie pasami malca. Zgodnie z prawem dziecko do dwunastu lat, którego wzrost nie przekracza 150 cm musi być przewożone w tak zwanym urządzeniu ochronnym tzn. odpowiednim foteliku lub na specjalnej podstawce (podwyższeniu).

REKLAMA

Kto gdzie usiądzie…

REKLAMA

Komfort podróży w dużej mierze zależy od tego jak usadzimy nasze maluchy. Nie ma nic bardziej przeszkadzającego podczas jazdy jak dwa szkraby bijące się na tylnym siedzeniu. Warto zatem trzymać się kilku zasad. Kilkulatki potrafią (niestety) być nieobliczalne, dlatego lepiej nie montować fotelików noworodka i przedszkolaka obok siebie.

Kilkulatek może np. chcieć ukoić brata lub siostrzyczkę i wręczyć zabawkę do rączki, którą młodsze dziecko połknie itp. W zależności od tego jak dzieci znoszą podróż warto skorzystać z następujących rozwiązań. Jeżeli niemowlak jest pasażerem, który świetnie znosi podróż, to lepiej by podróżował z tyłu. Jeżeli przedszkolak, lub mały uczeń szybko się nudzi, warto jego fotelik zamontować przy oknie, lub, jeśli w aucie nie ma innych pasażerów, na przednim siedzeniu auta. Wtedy kilkulatek czuje się odpowiedzialny np. za trzymanie mapy, czy też sprawdzanie na skrzyżowaniach, jakie jest światło. 

Zobacz również: Jak dobrać fotelik dla dziecka?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czasem mamy zupełnie odwrotną sytuację, a mianowicie kilkulatek uwielbia wpatrywać się w okno, bawić się znikopisem natomiast niemowlak bardzo nerwowo znosi podroż. Wtedy, pamiętając o konieczności wyłączenia poduszki powietrznej przewozimy niemowlaka z przodu a samowystarczalnego starszaka sadzamy z tyłu.

Podróż z więcej niż dwójką dzieci

REKLAMA

Nie powinniśmy np. jedenastolatka sadzać na środku tylnej kanapy, gdyż wtedy ma najmniej miejsca na nogi. Przed podróżą z dziećmi sprawdźmy najpierw czy wszystkie foteliki można bezpiecznie zamocować na tylnej kanapie. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, gdyż dziecięce foteliki zajmują naprawdę dużo miejsca. Najlepiej, jeżeli mamy przewieźć kilkoro dzieci zadbać o to, by najstarsze dziecko siedziało z tyłu i mogło sprawdzić, co się dzieje z maluchami.

Pamiętajmy, że gdy podróżujemy z taką gromadką nasze postoje będą bardzo częste, bo maluchy w różnych momentach sygnalizują chęć skorzystania z toalety. Tym, czego możemy być pewni to podróż z dziećmi na pewno nie będzie nudna!

Zobacz również: Jak walczyć z chorobą lokomocyjną dziecka?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA