REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie cofać?

Jakubowski Ryszard
Cofasz? Zapamiętaj aby mieć oczy dookoła głowy
Cofasz? Zapamiętaj aby mieć oczy dookoła głowy

REKLAMA

REKLAMA

Cofanie należy do bardzo trudnych manewrów, głownie z uwagi na bardzo ograniczoną widoczność, nie pozwalającą na pełne kontrolowanie sytuacji za cofającym pojazdem.

Przed rozpoczęciem cofania warto obejrzeć trasę, po której będzie poruszał się cofający pojazd. Należy przy tym zwrócić uwagę, czy w pobliżu nie bawią się dzieci, czy nie biegają swobodnie psy, czy nie ma słabo widocznych przeszkód, np. niskich słupków itp. Nie można bezkrytycznie polegać ani na czujnikach ani na obrazie z kamery cofania, jeżeli takie udogodnienia są zainstalowane w pojeździe.

REKLAMA

W przypadku cofania dla wyjechania spomiędzy zaparkowanych pojazdów trzeba wstępnie ocenić i zapamiętać odległość do nich. Nie we wszystkich samochodach widać z miejsca kierowcy ich pełen obrys, nawet przy korzystaniu z lusterek wstecznych.

Zobacz też: Jak jeździć drogami wewnętrznymi (osiedlowymi itp.)?

REKLAMA

Zdarza się, że za pojazdem, który właśnie rozpoczyna cofanie, niespodziewanie pojawią się piesi, często w martwym polu, poza obszarem widzianym w lusterkach i przez obiektyw kamery. Dlatego bardzo pożytecznym, choć w samochodach osobowych i niewielkich dostawczych rzadko stosowanym urządzeniem są akustyczne sygnalizatory cofania. Urządzenia te w najprostszej postaci są zintegrowane z żarówkami, używanymi w światłach cofania. Z chwilą włączenia wstecznego biegu włącza się światło cofania, a wraz z nim sygnalizator akustyczny z przerywanym dobrze słyszalnym dźwiękiem.

Cofając, zwłaszcza po łuku, należy pamiętać, że samochód posiada także przednią część, która nie zawsze posuwa się tym samym torem co jego tylne koła. Dlatego, oprócz patrzenia do tyłu bezpośrednio, lub przez lusterka i kamerę, należy także często kontrolować, co dzieje się z przednią częścią pojazdu i czy nie zbliża się ona niebezpiecznie do sąsiednich pojazdów, słupków przydrożnych, koszy na śmieci i innych przeszkód, które mogą znajdować się w pobliżu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak zawracać na wąskich ulicach?

Z uwagi na ograniczoną widoczność i inne niedogodności, towarzyszące cofaniu, powinno ono odbywać się z niewielką, absolutnie konieczną prędkością. Nie należy przy tym stosować jazdy na tzw. półsprzęgle, czyli wykorzystywać do jej regulowania poślizg sprzęgła. Grozi to szybszym zużyciem okładzin ciernych tarczy sprzęgłowej, a to oznacza konieczność przeprowadzenia kosztownej naprawy.

W olbrzymiej większości aut przełożenie biegu wstecznego jest tak dobrane, że samochód będzie się toczył bez potrzeby naciskania na pedał gazu, z prędkością kilku kilometrów na godzinę. Gdyby jednak prędkość ta była zbyt duża, można lekko przyhamować baz obawy, że silnik zgaśnie. Można też na chwilę wcisnąć pedał sprzęgła i gdy samochód zwolni, puścić go ostrożnie i pozwolić aby pojazd znów samodzielnie nabrał prędkości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA