REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak omijać przeszkody?

Jakubowski Ryszard
Manewr omijania nieruchomych przeszkód, jakie mogą znajdować się na drodze, wbrew pozorom nie należy do łatwych, a i przepisy nie są w tym przypadku jednoznaczne.
Manewr omijania nieruchomych przeszkód, jakie mogą znajdować się na drodze, wbrew pozorom nie należy do łatwych, a i przepisy nie są w tym przypadku jednoznaczne.

REKLAMA

REKLAMA

Manewr omijania nieruchomych przeszkód, jakie mogą znajdować się na drodze, wbrew pozorom nie należy do łatwych, a i przepisy nie są w tym przypadku jednoznaczne.

REKLAMA

Jeżeli przeszkoda jest dobrze oznakowana, należy zastosować się do znaków i sygnałów świetlnych z nią związanych. Tak więc można omijać ją jedynie w nakazany sposób, a gdy działa sygnalizacja świetlna, nie wolno jej lekceważyć, nawet gdy droga wydaje się być całkowicie wolna. Często o istnieniu przeszkody informują duże, żółte lampy o przerywanym świetle, układające się w strzałkę. Wskazuje ona stronę, po której należy minąć przeszkodę. Po przeciwnej przejazd jest niemożliwy.

REKLAMA

Jeżeli przeszkoda nie jest oznakowana, np. gdy powstała niedawno i służby drogowe nie zdążyły do niej dotrzeć, wówczas należy ją omijać, o ile to możliwe, po jej prawej stronie lub tak, aby nie wjechać na przeciwny pas ruchu, sygnalizując jednocześnie kierunkowskazami swoje zamiary. Jeżeli konieczne jest przejechanie na przeciwległy pas ruchu, wówczas należy bezwzględnie przepuścić wszystkie nadjeżdżające z przeciwka pojazdy, czekając aż będzie dostatecznie dużo miejsca na bezpieczne wykonanie manewru.

Zobacz również: Jak i kiedy korzystać z kierunkowskazów?

Problem powstaje w sytuacji gdy przeszkoda tarasuje pas ruchu, wyznaczony podwójną linią ciągłą. Jeżeli jest to autobus, można bez ryzyka przyjąć, że jego postój jest chwilowy i nie wolno go ominąć pod żadnym pozorem. Przepisy nie są jednoznaczne, gdy jest to inny pojazd. Pewne jest, że zatrzymał się on w miejscu niedozwolonym albo nielegalnie, albo z powodu awarii, wypadku lub innych okoliczności nie pozwalających mu na dalszą jazdę. Zdania ekspertów są podzielone, czy można go ominąć, czy należy czekać aż sam ruszy lub jego kierowca zasygnalizuje, że nie może kontynuować jazdy np. włączając światła awaryjne lub ustawiając trójkąt ostrzegawczy. Przepis mówi wyraźnie, że przekraczanie podwójnej linii ciągłej, a nawet najeżdżanie na nią jest zabronione w każdych okolicznościach.

Zobacz również: Jak wyprzedzać na krętych drogach?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Logiczne w takiej sytuacji jest zatrzymanie się w bezpiecznej odległości za pojazdem tarasującym przejazd i podjęcie próby określenia powodu jego postoju. Gdy jest on uczestnikiem wypadku lub kolizji, można spróbować go ominąć z naruszeniem podwójnej linii, przy zachowaniu szczególnej ostrożności, chyba że istnieje możliwość ominięcia go po prawej stronie, np. poboczem. We wszystkich pozostałych przypadkach naruszenie linii podwójnej może skończyć się karą i utratą kilku punktów. Dotyczy to także jego awarii, o ile nie jest ona sygnalizowana w nakazany sposób. Zwykle policja podchodzi do takiej sytuacji zgodnie z duchem prawa, czyli nie stosuje kary, co nie oznacza, że jest to regułą bez wyjątków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

REKLAMA

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

REKLAMA