REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak oceniać zachowanie innych kierowców?

Jakubowski Ryszard
Na drodze ważne jest, aby umieć przewidywać powstanie ewentualnych zagrożeń, po czym odpowiednio reagować. Fot. Newspress
Na drodze ważne jest, aby umieć przewidywać powstanie ewentualnych zagrożeń, po czym odpowiednio reagować. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Na drodze ważne jest, aby umieć przewidywać powstanie ewentualnych zagrożeń, po czym odpowiednio reagować. Dobra wyobraźnia jest dla kierowcy podstawą.

Oto zestaw najczęściej spotykanych na drodze symptomów różnych niebezpieczeństw, generowanych przez nieodpowiedzialnych mistrzów kierownicy:

REKLAMA

• Kiedy z daleka widać, że na jezdni dzieje się coś, czego nie można jednoznacznie zdefiniować, jakiś podejrzany ruch, zgromadzenie kilku pojazdów itd. na wszelki wypadek należy zmniejszyć prędkość i zachować wzmożoną uwagę, aby w razie niebezpieczeństwa móc podjąć odpowiednie kroki: zatrzymać się, ominąć niespodziewaną przeszkodę itp.

Zobacz również: Jak reagować na "żarty" i zaczepki innych kierowców?

REKLAMA

• Poprzedzający pojazd porusza się „wężykiem”, bez potrzeby zjeżdża na sąsiedni pas ruchu albo na pobocze, zwalnia i przyspiesza w sposób wyglądający na niekontrolowany itp. Jego kierowca może zasypia, może jest nietrzeźwy, albo nie potrafi nim kierować. Należy trzymać się jak najdalej od takich pojazdów i być przygotowanym na ich niespodziewane manewry. Jeżeli nie jest to konieczne, nie wyprzedać ich, zaś podczas wyprzedzania zjechać jak najdalej na lewą stronę jezdni stale obserwując, co dzieje się z podejrzanym pojazdem. Jeżeli przyspieszy, natychmiast przerwać wyprzedzanie!

• Nadjeżdżający z naprzeciwka samochód zachowuje się dziwnie, np. wciska się między inne pojazdy, gwałtownie przyspiesza i hamuje, zajeżdża innym drogę, błyska drogowymi światłami. Kieruje nim zapewne ktoś, kto nie ma pojęcia o normalnej jeździe, albo ktoś, komu bardzo się spieszy. Na widok takiego pojazdu trzeba jak najszybciej zjechać na prawo, zwolnić i przygotować się do ucieczki na pobocze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Samochód jedzie wolno lewym pasem i sygnalizuje kierunkowskazem zamiar skrętu w prawo. Prawdopodobnie chce tylko zjechać na prawy pas i czeka na wolne miejsce, należy mu więc to ułatwić. Po zmniejszeniu prędkości można błysnąć światłami drogowymi, aby dać mu do zrozumienia, że może spokojnie wykonać swój manewr.

• Osobowy samochód dojeżdża do skrzyżowania i zaczyna oddalać się od krawężnika, niczego nie sygnalizując. W dziewięciu przypadkach na dziesięć jego kierowca zahamuje w ostatniej chwili, być może nawet włączy kierunkowskaz i skręci w prawo.

REKLAMA

• Widząc pojazd pędzący boczną, podporządkowaną drogą ku skrzyżowaniu, należy zmniejszyć prędkość, a nawet pozwolić mu na wymuszenie pierwszeństwa, jeżeli przed skrzyżowaniem nie będzie próbował hamować. Bezpieczna jazda polega na nieegzekwowaniu należnych przywilejów wtedy, kiedy może to być nawet w najmniejszym stopniu niebezpieczne!

• W Polsce obowiązuje niespotykany w innych cywilizowanych krajach zwyczaj, że na widok zapalającego się żółtego światła wszyscy, zamiast hamować, przyspieszają. Aby zachować się zgodnie z przepisami, należy już na 100 m przed skrzyżowaniem na którym dla naszego kierunku pali się od dłuższego czasu światło zielone, zwolnić i gdy zapali się światło żółte od razu położyć nogę na pedale hamulca, bez hamowania, po to aby zapalić światła „stop”. Potem na sekundę zwolnić pedał hamulca i dopiero wówczas rozpocząć zasadnicze hamowanie. Takie zachowanie zwiększa szansę uniknięcia kolizji z jadącym z tyłu samochodem, którego kierowca jest zwolennikiem jazdy przez skrzyżowania na żółtym świetle.

Zobacz również: Jak alkohol wpływa na kierowców?

• Jeżeli na kładce dla pieszych nad jezdnią stoi grupka młodych, rozbawionych ludzi, istnieje niebezpieczeństwo, że szykują oni jakąś niespodziankę nadjeżdżającym pojazdom.

• Do wielu wypadków dochodzi na przejściach dla pieszych. Jeżeli inny pojazd próbuje nas wyprzedzić tuż przed przejściem dla pieszych, na którym znajdują się ludzie można próbować temu zapobiec. Pierwszą czynnością jest uruchomienie klaksonu, co zapewne zwróci uwagę pieszych na zbliżające się niebezpieczeństwo. Można włączyć lewy kierunkowskaz i wykonać samochodem taki ruch, który będzie sugerował zamiar natychmiastowego skrętu w lewo. Szalony kierowca zapewne w tym momencie również skorzysta z klaksonu, być może przyhamuje, a to już da szansę pieszym na ucieczkę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA