REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak reagować na żarty i prowokacje innych kierowców?

Jakubowski Ryszard
Wielu kierowców ma zabawę z robienia dowcipów innym użytkownikom drogi. fot. Newspress
Wielu kierowców ma zabawę z robienia dowcipów innym użytkownikom drogi. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Złość, zdenerwowanie, rozkojarzenie są za kierownicą nie mniej groźne, niż spożycie alkoholu czy zażycie narkotyków. W Polsce niestety mało kto zwraca uwagę na stan emocji kierowcy.

Jeżdżenie samochodem jest bardzo stresujące. Aby nie dać się opanować złym, pierwotnym instynktom, które prowadzą do wytworzenia syndromu Mad Max’a (wściekłego kierowcy), należy do jazdy podchodzić z ogromnym dystansem. Czy poprawi samopoczucie wymachiwanie pięściami pod adresem każdego napotkanego kierowcy, który może przez przypadek popełnił jakiś błąd? Czy wszystko trzeba przeżywać i na wszystko reagować w spektakularny sposób, machając jak oszalały pięściami, dusząc klakson i błyskając reflektorami?

REKLAMA

Zobacz również: Jak oceniać zachowanie innych kierowców?

Dowcipnisie

REKLAMA

Wielu kierowców ma zabawę z robienia dowcipów innym użytkownikom drogi. A to jadąc przed kimś gwałtownie zahamują bez potrzeby, by potem śmiać się z delikwenta, który dla uniknięcia stłuczki musiał wjechać na trawnik lub pobocze. A to po wyprzedzeniu zmniejszą prędkość i zaczną blokować drogę, nie pozwalając się wyprzedzić. Trudno tu wyliczyć wszystkie głupie żarty szoferów, który się nudzi bez zademonstrowania swojego braku kultury.

Nic nie odwróci już tego, co się wydarzyło. Stało się coś złego? Ktoś zajechał drogę? Ktoś chciał zdenerwować? Może próbował obrazić? I co z tego? Jeżeli inny kierowca doprowadził do groźnej lub tylko nieprzyjemnej sytuacji, a potem szybko oddalił się, można mieć pewność, że on nie rozumie nic z tego, co zaszło. Nic do niego nie dotrze, bo on już taki został stworzony i taki umrze. Być może nawet reakcja złością na jego popisy sprawi mu przyjemność, bo właśnie jego jedynym zamiarem było doprowadzenie kogoś do szewskiej pasji?

Dobry kierowca zlekceważy zawsze to, co go spotkało ze strony innego kierowcy. Nie będzie go ścigał tylko to, żeby mu pogrozić pięścią. Nie będzie wymierzał mu „kary” doganiając go i hałasując jak oszalały klaksonem. Najlepszy sposób na takie niemiłe zachowanie innych użytkowników drogi to uśmiech politowania i… jak najszybsze puszczenie w niepamięć tego, co się stało.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co się stało, to się nie odstanie

Ponieważ każde zdarzenie na drodze powinno być przeanalizowane, można poświęcić dokładnie pół minuty i ani sekundy więcej na przemyślenie, czy przypadkiem samemu, popełniając jakiś błąd, nie wpłynęło się na zaistnienie nieprzyjemnej sytuacji. A potem – jak najszybciej o wszystkim zapomnieć. Nie roztrząsać, nie analizować, nie przeżywać. Stało się – trudno.

Zobacz również: Jak alkohol wpływa na kierowcę?

Po niemiłym zdarzeniu, sprowokowanym przez innego kierowcę znakomicie poprawia samopoczucie za kierownicą okazanie mu zrozumienia i – uprzejmości. Trzeba poznać, nauczyć się i używać jak najczęściej dwa miłe gesty: „przepraszam” i “dziękuję”. Wydaje się dziwne, że warto przeprosić kogoś, kto powinien przeprosić za swoje zachowanie. A jednak – to działa, jeżeli nie na niego, to na przepraszającego, szybko pozwalając mu uspokoić nerwy i kontynuować bezpiecznie dalszą jazdę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

REKLAMA

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

16-latek urządził sobie tor wyścigowy na parkingu przed marketem

16-letni drifter urządzał sobie tor wyścigowy na parkingu przed jednym z piaseczyńskich marketów. Został złapany na gorącym uczynku. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

REKLAMA

KGP: 99 237 interwencji, 415 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 237 interwencji.

15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

REKLAMA