REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak alkohol wpływa na kierowcę?

Słowo alkohol pochodzi z języka arabskiego od słów al-ghul, które oznaczają tyle, co „zły duch”. Fot. Fotolia
Słowo alkohol pochodzi z języka arabskiego od słów al-ghul, które oznaczają tyle, co „zły duch”. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak alkohol wpływa na organizm i zachowanie. Przedstawiamy główne skutki spożycia alkoholu oraz sposób w jaki w przybliżeniu możemy obliczyć jego zawartość we krwi.

Słowo alkohol pochodzi z języka arabskiego od słów al-ghul, które oznaczają tyle, co „zły duch”. Już sama nazwa powinna dać nam do myślenia. Gdy go spożywamy, szybko przenika on do płynów w organizmie i poprzez krew jest rozprowadzany do wszystkich jego tkanek. Oprócz tego, że dewastuje wątrobę i sieje spustoszenie w innych organach, wpływa też na naszą psychikę i zdolności motoryczne. Co za tym idzie, stajemy się niesprawni fizycznie oraz nieadekwatnie oceniamy różne sytuacje. Stąd też wpływ alkoholu na nasz nastrój – dla jednych oznacza wesołość, dla innych nadmierny smutek. Powoduje on zmiany myśli i zachowań.

REKLAMA

Zobacz też: Dobre nawyki na drodze

To, jak wiele alkoholu możemy spożyć i w jakim czasie pozbędziemy się go z organizmu zależy od płci i masy ciała oraz sprawności naszego metabolizmu. Przy zaledwie 0,3 promila we krwi, nasza uwaga jest rozproszona. Przy 0,8 promila występuje obniżenie zdolności psycho-ruchowych, czyli koordynacji. Dochodzi do tego obniżona zdolność do obiektywnej oceny sytuacji. Przy 1,5 promila możemy już mieć problemy z zachowaniem równowagi, nasz czas reakcji i refleks będą zdecydowanie opóźnione, do tego nie myślimy logicznie i postępujemy brawurowo. Przy 5 promilach grozi nam śmierć.

Obliczanie zawartości alkoholu we krwi

Puszka piwa, lampka wina i kieliszek wódki mają w sobie mniej więcej tyle samo czystego alkoholu i jest to około 10 gram. Średnio przyjmuje się, że mężczyzna może wydalić z organizmu około 10-12 g alkoholu w ciągu godziny, kobieta około 8-10 g. W Polsce dopuszczalna jego ilość we krwi dla kierowcy to 0,2 promila. Jeśi do obiadu u znajomych wypiliśmy kilka lampek wina i chcemy wracać do domu samochodem za kierownicą, lepiej dokładnie obliczyć, czy jesteśmy już bezpieczni. Możemy zrobić to w dość prosty sposób. Wystarczy podzielić ilość spożytego, czystego alkoholu w gramach przez masę naszego ciała, pomnożoną przez liczbę 0,7 dla mężczyzn i 0,6 dla kobiet. W ten sposób otrzymamy ilość alkoholu we krwi w promilach. 

Zobacz również: Bezpieczna podróż samochodem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli zaś rano, po imprezie chcemy usiąść za kółkiem, powinniśmy obliczyć, ile alkoholu wypiliśmy i kiedy skończyliśmy go spożywać, a następnie według zasady, że przez godzinę wydalamy od 8 do 12 g tej substancji (odpowiednio dla kobiet i dla mężczyzn) policzyć, czy już jesteśmy od niego wolni. Liczymy zawsze od czasu, kiedy skończyliśmy pić. Jeśli mamy dostęp do internetu, możemy poszukać serwisu www, który przeprowadzi takie obliczenia na podstawie udzielonych przez nas informacji.

Alkomaty

Możemy się również wyposażyć w kieszonkowy alkomat. Koszt takiego urządzenia to od około 60 do 400 złotych. Jeśli często zdarza nam się udać samochodem na imprezę lub zakrapianą kolację, warto zainwestować w taki alkomat. Jest prosty w obsłudze, dyskretny, a może uratować nie tylko nasze prawo jazdy, ale również życie wielu osób.

Pamiętajmy, nigdy nie wsiadajmy za kierownicę, jeśli nie jesteśmy pewni, że pozbyliśmy się całego alkoholu z organizmu.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA