REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak alkohol wpływa na kierowcę?

REKLAMA

REKLAMA

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak alkohol wpływa na organizm i zachowanie. Przedstawiamy główne skutki spożycia alkoholu oraz sposób w jaki w przybliżeniu możemy obliczyć jego zawartość we krwi.

Słowo alkohol pochodzi z języka arabskiego od słów al-ghul, które oznaczają tyle, co „zły duch”. Już sama nazwa powinna dać nam do myślenia. Gdy go spożywamy, szybko przenika on do płynów w organizmie i poprzez krew jest rozprowadzany do wszystkich jego tkanek. Oprócz tego, że dewastuje wątrobę i sieje spustoszenie w innych organach, wpływa też na naszą psychikę i zdolności motoryczne. Co za tym idzie, stajemy się niesprawni fizycznie oraz nieadekwatnie oceniamy różne sytuacje. Stąd też wpływ alkoholu na nasz nastrój – dla jednych oznacza wesołość, dla innych nadmierny smutek. Powoduje on zmiany myśli i zachowań.

REKLAMA

Zobacz też: Dobre nawyki na drodze

To, jak wiele alkoholu możemy spożyć i w jakim czasie pozbędziemy się go z organizmu zależy od płci i masy ciała oraz sprawności naszego metabolizmu. Przy zaledwie 0,3 promila we krwi, nasza uwaga jest rozproszona. Przy 0,8 promila występuje obniżenie zdolności psycho-ruchowych, czyli koordynacji. Dochodzi do tego obniżona zdolność do obiektywnej oceny sytuacji. Przy 1,5 promila możemy już mieć problemy z zachowaniem równowagi, nasz czas reakcji i refleks będą zdecydowanie opóźnione, do tego nie myślimy logicznie i postępujemy brawurowo. Przy 5 promilach grozi nam śmierć.

Obliczanie zawartości alkoholu we krwi

Puszka piwa, lampka wina i kieliszek wódki mają w sobie mniej więcej tyle samo czystego alkoholu i jest to około 10 gram. Średnio przyjmuje się, że mężczyzna może wydalić z organizmu około 10-12 g alkoholu w ciągu godziny, kobieta około 8-10 g. W Polsce dopuszczalna jego ilość we krwi dla kierowcy to 0,2 promila. Jeśi do obiadu u znajomych wypiliśmy kilka lampek wina i chcemy wracać do domu samochodem za kierownicą, lepiej dokładnie obliczyć, czy jesteśmy już bezpieczni. Możemy zrobić to w dość prosty sposób. Wystarczy podzielić ilość spożytego, czystego alkoholu w gramach przez masę naszego ciała, pomnożoną przez liczbę 0,7 dla mężczyzn i 0,6 dla kobiet. W ten sposób otrzymamy ilość alkoholu we krwi w promilach. 

Zobacz również: Bezpieczna podróż samochodem

Jeśli zaś rano, po imprezie chcemy usiąść za kółkiem, powinniśmy obliczyć, ile alkoholu wypiliśmy i kiedy skończyliśmy go spożywać, a następnie według zasady, że przez godzinę wydalamy od 8 do 12 g tej substancji (odpowiednio dla kobiet i dla mężczyzn) policzyć, czy już jesteśmy od niego wolni. Liczymy zawsze od czasu, kiedy skończyliśmy pić. Jeśli mamy dostęp do internetu, możemy poszukać serwisu www, który przeprowadzi takie obliczenia na podstawie udzielonych przez nas informacji.

Alkomaty

Możemy się również wyposażyć w kieszonkowy alkomat. Koszt takiego urządzenia to od około 60 do 400 złotych. Jeśli często zdarza nam się udać samochodem na imprezę lub zakrapianą kolację, warto zainwestować w taki alkomat. Jest prosty w obsłudze, dyskretny, a może uratować nie tylko nasze prawo jazdy, ale również życie wielu osób.

Pamiętajmy, nigdy nie wsiadajmy za kierownicę, jeśli nie jesteśmy pewni, że pozbyliśmy się całego alkoholu z organizmu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przełomowy projekt Polaka ma szansę pojawić się na ścieżkach rowerowych na całym świecie!

    Uczestnicy ruchu drogowego cieszą się z innowacji, która ma potencjał zmienić ich codzienne podróże i uczynić je bardziej bezpiecznymi. Odpowiedzią na ich rosnące potrzeby jest BikeWatch. Urządzenie to jest skierowane głównie do włodarzy gmin, którzy przekształcają przestrzeń publiczną w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu korzystających z niej mieszkańców. Oficjalna premiera BikeWatch odbyła się 21 września 2023 r. 

    Ile kosztuje kurs redukujący 6 punktów karnych?

    Kurs redukujący 6 punktów karnych powrócił. Kierowcy rzucili się do ośrodków ruchu drogowego w całym kraju, ale zszokowała ich jedna rzecz. Cena szkolenia wzrosła 3-krotnie. WORD-y chyba postanowiły odbić sobie chude lata.

    Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

    Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

    Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

    W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

    REKLAMA

    Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

    Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

    Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

    Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

    Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

    Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

    Odbieranie prawa jazdy seniorom. Przepisy pozwalają na to od lat!

    Wiek i ewentualne choroby robią swoje. Senior może nie nadawać się do prowadzenia pojazdu i to pomimo wielu lat spędzonych za kółkiem. Czy jest zatem możliwość, aby stracił prawo jazdy? Trochę nie, a trochę tak. Są przepisy, które stanowią furtkę. I obowiązują od lat.

    REKLAMA

    Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji

    Samochody zarejestrowane w Rosji dostały właśnie zakaz wjazdu na teren UE. 17 września 2023 r. stosowne przepisy zaczęły obowiązywać w Polsce. Co oznaczają? Czy przewidują jakieś wyjątki? O tym w naszym poradniku.

    Darmowe OC dla kupujących auta (nowe i używane) przed wyborami. Warto złapać okazję, bo niedługo będzie drożej!

    Duża obniżka stóp procentowych dokonana na początku września przez Radę Polityki Pieniężnej, wskutrek czego stopa WIBOR „zjechała” poniżej 6%, spowodowało zauważalny spadek raty za samochód nowy i używany – wynika z symulacji Carsmile i Otomoto Klik. Obniżka raty jest już na tyle znacząca, że pozwala pokryć koszt ubezpieczenia OC. Korzyść ta może jednak okazać się krótkotrwała, bo za chwilę auta znów zaczną drożeć – ostrzegają eksperci. 

    REKLAMA